Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Kuopio
August 06, 2010

Finland, Kuopio
BOB, CACIB, BD-1 - CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI (left) & BOS, CACIB, CAC, BB-1 - C.I.B, DKJW-09 NELLWOOD’S YU LIN


BOB, CACIB, BD-1 - CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BOS, CACIB, CAC, BB-1 - C.I.B, DKJW-09 NELLWOOD’S YU LIN


RE-CACIB, BD-2 - CH EEJW09,BALTJW-09 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR


CAC, BD-3 - CH BEI-WEI BOTAI


RE-CACIB, BB-2 - C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA
The latest from 2010

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 12, 2010
Finnish Winner 2010

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2010
Helsinki Winner 2010

Finland, Jyväskylä» Finland, Jyväskylä
November 14, 2010
 
Provided by Salka Pellikka; Photos by Riitta Ropponen

Judge: Knut-Sigurd Willberg (N)


Number of Chows entered: 21
Number of Chows shown: 21
_______________________________________

BOB, CACIB, BD-1
CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
ow. Salka Pellikka

BOS, CACIB, CAC, BB-1
C.I.B, DKJW-09 NELLWOOD’S YU LIN
br. Annikka Persson (SE)
ow. Åse Bach Nikolaisen (DE)
_______________________________________


Females Puppyclass

PARMELIA ELÄMÄNIHME
FI10117/10 b. 17.11.2009 blue smooth
( Ch Blackpearl x Parmelia Grandezza)
br & ow.. Päivi & Hanna Parmala
1-


Males

Junior class

HUALING MORRIS
FI42593/09/ b.30.6.2009 black
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Pia Oravainen
Very Good 1


Intermediate class

FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09LEe3 b. 4.11.2008 red
(Ch Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
Very Good 2

ORINELL’S FLASH BACK
FI33882/09LBe1 b.8.3.2009 black
(Ch Sakumas Sweetest Catch x CIB Orinell’s Cute Cramen)
br. Mette & Poul-Erik Maj (DE)
o. Annukka Siponkoski
Very Good 1


Open class

BIDACHOWS INSPIRE SMOOTH INDIGOBLUE
FI15888/08LAe2 b.11.11.2005 blue smooth
(Bidachows Gentle Smooth Guy x Bidachows Bright Britny The Smooth)
br. Birgit Dammann (DE)
o. Pirkko Pesu
Very Good 3

DESERTMOON’S ICED CAPPUCCINO
FI14701/06LAe0 b.20.4.2005 red
(Ch Desertmoon Xishan Fastnfuryz x Desertmoon’s Sleeping Beauty)
br. Ray Jan & Aliph Peterson (US)
o. Pirkko Pesu
Very Good 4

NALLELAAKSON JYPPE
FIN17451/05LDe3 b.5.2.2005 red
( Nallelaakson Paddinton x Flameborough Esmelina )
br: Päivi Kyrölä
o: Päivi Hokkanen
Cannot be judged

SHERAE BILLI BILLERI
FIN43636/07LAe0 b.31.10.2006 red
( Ch Sherae Teddy Inbluejeans x Sherae Star Express )
br: Shirley & Colin Chinnery (AS)
o: Anneli Lepistö
Very Good 2

CH SIMAUTA DESS COSMOS
RKF2268125 b.25.4.2008 black
(Ch Piuk Chow Pleasant & Unlimited x Ch Piuk Chow Rose Princess of Denmark )
br. & ow .Alena Elyutina (RU)
Very Good 1

TOLKAN YLEVÄ KATSE
FIN54352/07LDe2 b. 10.10.2007 red
(Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch BISS Tatam Ilan Annastiina)
br. Jari & Pirjo Appelgren
o. Matleena & Olli Kosonen
Good


Champion class

CH BEI-WEI BOTAI
DKK00813/2006 LAe0 b.5.11.2005 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Nallelaakson Viktoria)
Br: Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
Ow: Åase Bach Nikolaisen (DE)
EXC.3, BD-3, CAC, New Finnish Champion

CH, NORDW-09 FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
Ow: Anne Hyytiä
Very Good 4

CH TOLKAN TAIKA MAHTI
FIN20528/06LDe2 s.5.3.2006 black
( Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch BISS Tatam Ilan Annastiina )
br: Pirjo & Jari Appelgren
o: Päivi Hokkanen
Very Good

CH EEJW09,BALTJW-09 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
EST-03170/08 b.16.1.2008 red
(Ch Star Attraction of the Royal Club x Zohra Lietuvos Liutas)
br. Olga Gljakova (EE)
ow. Anna Allikvee
EXC.2, BD-2, RE-CACIB

CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
ow. Salka Pellikka
EXC.1, BD-1, CACIB, BOB


Females

Intermediate class

JAMAHAN TARAMANDA
FI125706/09LBe1 b.21.3.2009 red
(Ch Blackpearl x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
ow. br & Eija & Ari Sokoloff
Very Good 1


Open class

LÄHDESUON RUTUN OMAKUVA
FI59914/07LBe0 b.12.11.2007 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Kringelmyras Mystik)
br. Sinikka Merkkiniemi
ow. Jonna Martikainen
Disqualified

MEI HUNG EMEI SHAN
FI35186/02LAe1b.20.6.2002 black
(Ch Molboredens Smooth Guldbaer x Ch Mei Hung Baocheng)
br. Eija Pihlman
ow. Pirkko Pesu
Good


Champion class

C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
O: Hilkka Saarinen
EXC.2, BB-2, RE-CACIB

C.I.B, DKJW-09 NELLWOOD’S YU LIN
DKK3484/2007 b.29.12.2006 fawn
(Ch Ikäneidon Huviretki x China Young’s Evelina Red Girl)
br. Annikka Persson (SE)
ow. Ååse Bach Nikolaisen (DE)
EXC.1, BB-1, CAC, CACIB, BOS New Finnish Champion

CH PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE
FIN24040/07LBe1 b.3.4.2007 black
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Ch Incipit Proxima)
br. & ow. Tiina Immilä-Karlsson
Very Good 3