Dinastia Han Chow-Chows, Italy

Netherlands, Groningen
March 3 & 4, 2018

Netherlands, Groningen
BOS, CAC, BIS-2 Veteran - Liusu Ai-Lin (left) & BOB, CAC/CACIB - Eastern Magic Napoleon Velvet


BOS, CAC, BIS-2 Veteran - Liusu Ai-Lin
The latest from Netherlands

Netherlands, Amsterdam» Netherlands, Amsterdam
August 12, 2018
World Dog Show 2018

Netherlands, Heteren» Netherlands, Heteren
April 22, 2018
NCCC Championship Show

Netherlands, Nieuwegein» Netherlands, Nieuwegein
April 15, 2018
 
Provided by Janneke Leunissen-Rooseboom, Lise-Lotte Adler

Groningen, March 3, 2018

Judge: Mona Selbach (NO)

Number of Chows entered: 15
Number of Chows shown: 9
_______________________________________

BOB, CAC/CACIB
Eastern Magic Napoleon Velvet
o: C. and M. Denes

BOS, CAC, BIS-2 Veteran
Liusu Ai-Lin
b/o: L. Adler
_______________________________________

Puppy class dogs

Yuan-Bai van Juttersburch
(Incipit Orrynoor x Gaiane Ninjah van Juttersburch)
b: T. van der Heide, o: T. van der Heide and R.A. van der Baan
1 Very Promising. Best Puppy

Pup Peroni Laska Faina
(Jabulani Laska Faina x Carrera Y Carrera Laska Faina)
b: Y. Khilyk, o: J. Koschinski
absent

Asgard’s Donar for Gao De Xin
(Bai-Ling-Pei’s Apollo The Moonwalker x Romina von Reichenberg)
b: A. Winnesberg, o: J. Koschinski
absent


Open class dog

Bidachows Gift From USA Smooth Gery
(Sitze-Gou’s Glazz Paragon x Bidachows Tip Top Smooth Topsy)
b: B. Dammann, o: T. van der Heide-Das
1 Excellent, resCAC/resCACIB

 

Champion class dogs

Eastern Magic Napoleon Velvet
(Eastern Magic Peanut Butter x Eastern Magic Under Expectations)
b: M. Fan, o: C. and M. Denes
1 Excellent, CAC/CACIB, BOB

Fai-Yen’s Bon Jovi
(Hary-Ming Snowstar Knut x Fai-Yen dite Rose du Grand Monbrescant)
b: M. van Drunen, o: J. van der Stelt
absent


Puppy class bitch

Nina Pretty Ballerina van Taiynan
(Bruno Banani Europa Glokem x Isaye Black Pearl van Taiynan)
b/o: J. Stegehuis
1 Very Promising


Junior class bitches

A&L Of The Island Confetti
(Mei-Ling’s Buzz Lightyear x Zhasmir Collection Briljant)
b: L. Noguera Feliu, o: L. Adler
1 Excellent, resCAC

Kiri Iduna van Juttersburch
(Bidachows Gift From USA Smooth Gery x Mei Li Xiu van Juttersburch)
b/o: T. van der Heide-Das
2 Excellent

Velvet Queen Mishki Toptishki
(Yasini Sokoi Mishki Toptishki x Bon Triumph Mistress Rules)
b: A. Zankovaya, o: C. and M. Denes
3 Excellent

Chawa Oelan Oede
(Arsalan Oelan Oede x Xquisite Blackjeans de las Colinas Imperiales)
b/o: J. van der Stelt
absent


Intermediate class bitch

Rumer Laska Faina
(Chili Pepper Laska Faina x Shabuzi Laska Faina)
b: Y. Khilyk, o: J. Koschinski
absent


Open class bitches

Gaiane Ninjah van Juttersburch
(Isu Sjaegoem van Juttersburch x Mei Li Xiu van Juttersburch)
b/o: T. van der Heide-Das
1 Very Good

Yfke van het Bossche Front
(Bagatur Brannik from Realnature x Ploon van het Bossche Front)
b/o: J. Leunissen-Rooseboom
absent


Veteran class bitch

Liusu Ai-Lin
(Nin T’Sun Valde De La Cream x Litchi Chow Daisy May)
b/o: L. Adler
1 Excellent, CAC, BOS, BIS-2 Veteran

 

Groningen, March 4, 2018

Judge: Gerard Jipping (NL)

Number of Chows entered: 13
Number of Chows shown: 9
_______________________________________

BOB, CAC
Chawa Oelan Oede
b/o: J. van der Stelt

BOS, CAC/CACIB
Eastern Magic Napoleon Velvet
o: C. and M. Denes

_______________________________________


Puppy class dogs

Pup Peroni Laska Faina
(Jabulani Laska Faina x Carrera Y Carrera Laska Faina)
b: Y. Khilyk, o: J. Koschinski
absent

Asgard’s Donar for Gao De Xin
(Bai-Ling-Pei’s Apollo The Moonwalker x Romina von Reichenberg)
b: A. Winnesberg, o: J. Koschinski
absent


Open class dog

Bidachows Gift From USA Smooth Gery
(Sitze-Gou’s Glazz Paragon x Bidachows Tip Top Smooth Topsy)
b: B. Dammann, o: T. van der Heide-Das
1 Excellent


Champion class dogs

Eastern Magic Napoleon Velvet
(Eastern Magic Peanut Butter x Eastern Magic Under Expectations)
b: M. Fan, o: C. and M. Denes
1 Excellent, CAC/CACIB, BOS

Fai-Yen’s Bon Jovi
(Hary-Ming Snowstar Knut x Fai-Yen dite Rose du Grand Monbrescant)
b: M. van Drunen, o: J. van der Stelt
2 Excellent, resCAC/resCACIB


Junior class bitches

Chawa Oelan Oede
(Arsalan Oelan Oede x Xquisite Blackjeans de las Colinas Imperiales)
b/o: J. van der Stelt
1 Excellent, CAC, BOB

Velvet Queen Mishki Toptishki
(Yasini Sokoi Mishki Toptishki x Bon Triumph Mistress Rules)
b: A. Zankovaya, o: C. and M. Denes
2 Excellent

Kiri Iduna van Juttersburch
(Bidachows Gift From USA Smooth Gery x Mei Li Xiu van Juttersburch)
b/o: T. van der Heide-Das
3 Excellent


Intermediate class bitches

A&L Of The Island Confetti
(Mei-Ling’s Buzz Lightyear x Zhasmir Collection Briljant)
b: L. Noguera Feliu, o: L. Adler
1 Excellent, resCAC/CACIB

Rumer Laska Faina
(Chili Pepper Laska Faina x Shabuzi Laska Faina)
b: Y. Khilyk, o: J. Koschinski
absent


Open class bitches

Gaiane Ninjah van Juttersburch
(Isu Sjaegoem van Juttersburch x Mei Li Xiu van Juttersburch)
b/o: T. van der Heide-Das
1 Excellent

Yfke van het Bossche Front
(Bagatur Brannik from Realnature x Ploon van het Bossche Front)
b/o: J. Leunissen-Rooseboom
absent


Veteran class bitch

Liusu Ai-Lin
(Nin T’Sun Valde De La Cream x Litchi Chow Daisy May)
b/o: L. Adler
1 Excellent