Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)

Finland, Salo
July 08, 2006

Finland, Salo
BOS - N & Fin Ch Incipit Proxima (left) & BOB - Fin & Est & Rus & Ltu Ch EstW-05 BaltW-06 Jansagin Morris
click to enlarge


BOB-puppy, HP - Bei-Wei Baorong


Puppy 2, HP - Yönhaltijain Jalokivi
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Tarja Nordman; Pictures by Eija Pyökäri

Judge: Freddie Klindrup (DK)


Number of Chows entered: 19
Number of Chows shown: 19

--------------------------------


Bitches

Puppy class

Beautiful Crystal Alayna
(Darling Celly's Mortimer x Wanted Soul Black Beatyful Chrystal)
br: Pire Löõke (EST)
o: Satu Laukkanen
Puppy 3


Bei-Wei Baorong
(Bei-Wei Erzi Laoda x Nallelaakson Viktoria)
br: Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o: Virpi Uusitalo
Puppy 1 HP BOB-puppy


Yönhaltijain Jalokivi
(Ikäneidon Ääni Menneestä x C'hengtus Creme Northern Light)
br: Eija Pyökäri
o: Minna Wallin
Puppy 2 HP

 

Dogs

Junior Class

Csupa-Pacsi Sweet
(Csupa-Pacsi Gyémánt x Csupa-Pacsi Inka)
br: Agnes Farkasné Csikós (HU)
o: Anne Pöyhonen
Very Good 1


Champion Class

Fin & Est & Rus & Ltu Ch EstW-05 BaltW-06
Jansagin Morris
(Rantatuulen Pandemon x Tuliketun Kulta-Pilvi)
br: Sanna Silvo
o: Petri Nordman
Exc. 1 Best Dog 1 BOB


Fin Ch Kringelmyras Chyn-Chow
(Nickelodeons Thunder And Lightning x Kringelmyras Nisha)
br. Helene Skilström (SWE)
o. Minna Saivo
Exc. 2 Best Dog 2


Veteran Class

Int & Fin & Est & S & N & DK & Lv Ch FinW-03
Silkkitie Soturi
(Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
br: Sirkku Moisala
o: Hilkka Saarinen
Exc.1 Best Dog 3 BOB-VET

 

Bitches

Junior Class

Pyöreän Talon Arctic Night
(Jansagin Morris x Incipit Proxima)
br: Tiina Immilä-Karlsson
o: Tarja & Petri Nordman
Very Good 1


Flameborough Eleganza
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza)
br: Minna Saivo
o: Tuula Blåfield
Very Good 2


Intermediate Class

Kringelmyras Mystik
(Pei Fang J W Canadian Night x Incipit Malou)
br: Helene Skilström (SWE)
o: Minna Saivo
Very Good 1


Kuus'vuoren Elisan Bluestar
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br: & o: Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good 3


Vermisan Cindy Cerafiina
(Kringelmyras Chyn-Chow x Bei-Wei Duohao)
br: Hilkka Saarinen
o: Jenni Suominen
Very Good 2


Open Class

Adrente's Black Lady Shan-Anastesya
(Wanted Soul Black Lord Chairon x Adrente's Stefaniya)
br: Irina Morozova (EST)
o: Pauli Laine
Very Good 1


Bibi-Ribi Gabriella
(Rossy White Maxwell x Bibi-Ribi Dolli)
br: Dalma Slezak (HU)
o: Anne Pöyhönen
Very Good 2


Yönhaltijain Ilonpilke
(Jansagin Miikkus x C'hengtus Creme Northern Light)
br.& o. Eija Pyökäri
Very Good 3


Champion Class

N & Fin Ch Incipit Proxima
(Chrisja's Minister Caesar x Rahnee Dhao's Enchance Incipit)
br: Vålen Gånev & Stella Sörlie (N)
o: Tiina Immilä-Karlsson
Exc.1 Best Bitch 1 BOS


Fin & Est Ch BaltW-06 Tatam Muistojen Miska
(Rantatuulen Pandemon x Tatam Tähtisäde)
br. Tarja Rouhiainen
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Exc.2 Best Bitch 2


Fin & Est Ch EW-06 Yönhaltijan Ilkikuri
(Jansagin Miikkus x C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
ow. Brita Hakala & breeder
Very Good 3