Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)

Finland, Pori
July 28, 2007

Finland, Pori
BOS, CACIB, BD1 - FIN CH Kringelmyras Chyn-Chow (left) & BOB, CACIB,CAC, BB1 - Samsaran Loveable Fawn - click to enlarge


BOS-PUPPY - Blackpearl (left) & BOB-PUPPY - Bluedream - click to enlarge


BOB-BREEDER - Kennel Yönhaltijain - click to enlarge
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Tarja Nordman; Photos by Aira Setälä

Judge: Cristian Vantu (RO)


Number of Chows entered: 23
Number of Chows shown: 21
--------------------------------

Males
Puppy Class

Blackpearl

Blackpearl
(Kringelmyras Chyn-Chow x Samsaran Little Blue Love)
br. Eija Sokoloff
o. Nina Sokoloff & Jockum Hermanson
1 HP BOS-PUPPY

Kotilinnun Komea Kaapo
(Sherae Annelis Teddy Boy x Kotilinnun Ihana Lumikki)
br. Pirjo Välimäki
o. Riikka Malkamäki
2

Females
Puppy Class

Bluedream

Bluedream
(Kringelmyras Chyn-Chow x Samsaran Little Blue Love)
br. Eija Sokoloff
o. Eija & Ari Sokoloff
1 HP BOB-PUPPY

Yönhaltijain Känkkäränkkä
(Sherae Annelis Teddy Boy x Yönhaltijain Ihmeiden Aika)
br. Eija Pyökäri
o. Noora Sjögren
2

Males
Junior Class

Adrente’s Just Like Magic Agassy
(Il De Bote Kasting x Kja Van Li Sidzu)
br. Irina Morozova (EST)
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle & Beatrice Grandell
EXC 1 BD3 CAC

Riihikallion Chili
(Sherae Annelis Teddy Boy x Kotilinnun Elsa)
br. Marja Takala
o. Jarkko Auramo
Disqualified

Tolkan Tarmokas Paroni
(Ikäneidon Öinen Oikeus x Tatam Ilan Annastiina)
br. Jari & Pirjo Appelgren
o. Marjo Koivisto
EXC 2

Vermisan Derufin
(Kringelmyras Chyn-Chow x Bei-Wei Duohao)
br. & o. Hilkka Saarinen
EXC 3

Intermediate Class

Ikäneidon Jalo Joiku
(Kja Van Li Shindao x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Virpi Kairtamo
o. Reetta Mässeli
EXC 1

Open Class

Kuus’vuoren Fokus Oskari
(Rantatuulen Pegasos x Wanted Soul Sunbean Chadery)
br. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o. br & Maarit Viljanen
EXC 1 BD4 Res-CAC Res-CACIB

Champion Class

Kringelmyras Chyn-Chow

FIN CH Kringelmyras Chyn-Chow
(Nickelodeons Thunder and Lightning x Kringelmyras Nisha)
br. Helene Skilström (S)
o. Minna Saivo
EXC 1 BD1 CACIB BOS

Veteran Class

INT & FIN & EST & S & N & DK & LV CH W-03 Silkkitie Soturi
(Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
br. Sirkku Moisala
o. Hilkka Saarinen
EXC 1 BD2 BOB-VETERAN

Females
Junior Class

Eliksiirin Fantasia-Friidu
(Tschiunglaischan Uong-Hei-Te x Rill Of The China’s Joy)
b. Anne Launonen
o. Johanna & Pekka Palmroos
Disqualified

Rantatuulen Discogirl
(Almogårdens Mac Silver Blue x Rantatuulen Tillin Tytti)
br. Kirsti Luotokari
o. Katariina Stenroos
EXC 1 BB4 Res-CAC

Intermediate Class

Flameborough Eleganza
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
br. Minna Saivo
o. Tuula Blåfield
EXC 1

Leppäkujan Unelmatyttö
(Tatam Nökö-Nökö x Tatam Kesän Sointu)
br. Paula Niemeläinen
o. Henna Hyvönen & br.
EXC 2

Yönhaltijain Jalokivi
(Ikäneidon Ääni Menneestä x C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Minna Wallin
EXC 3

Open Class

Samsaran Loveable Fawn

Samsaran Loveable Fawn
(Rantatuulen Pandemon x Samsaran Iinaliina)
br. Aira Setälä
o. Nina Sokoloff
EXC 1 BB1 CAC CACIB BOB
New Champion!

Yönhaltijain Ihmeiden Aika
(Jansagin Miikkus x C’hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri,
o. Kirsi-Marja & Seppo Sjögren
EXC 3

Yönhaltijain Ilonpilke
(Jansagin Miikkus x C’hengtus Creme Northern Light)
br. & o. Eija Pyökäri,
EXC 2

Champion Class

FIN CH Kuus’vuoren Elisan Bluestar
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br. & o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
EXC 1 BB2 Res-CACIB

FIN & EST CH EST JCH FINJW-06 VCW-07 Pyöreän Talon Arctic Night
(Jansagin Morris x Incipit Proxima)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Tarja & Petri Nordman
EXC 3

FIN & EST CH EUW-06 Yönhaltijain Ilkikuri
(Jansagin Miikkus x C’hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. br & Briitta Lajola
EXC 2 BB3


Breeders Class

kennel Yönhaltijain
o. Eija Pyökäri
1 HP BOB-BREEDER