Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)
Swiss Chow-Chow Club (SCCC) 75 years Jubilee
Chow Chow Club in Deutschland (CCiD) Clubshow 2019

Finland, Lappeenranta
April 11, 2009

Finland, Lappeenranta
BOS, CACIB, CAC, BD-1 - Flameborough Mateo (left) & BOB, CACIB, CAC, BB-1 - Parmelia Galatea


BOB, CACIB, CAC, BB-1 - Parmelia Galatea


BOS, CACIB, CAC, BD-1 - Flameborough Mateo
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Päivi Parmala, Photos by Riitta Ropponen & Päivi Parmala

International Show

Judge: Marja Talvitie (FIN)

Number of chows entered: 11
Number of chows shown: 11
_______________________________________

BOB, CACIB, CAC, BB-1
Parmelia Galatea
b. & o. Päivi Parmala

BOS, CACIB, CAC, BD-1
Flameborough Mateo
b. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä

_______________________________________

MALES

Junior Class

Mindizan Chanchu
FIN21458/08 d.o.b.8.3.2008 black
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö)
b. Anna-Liisa Huhtala
o. Marjaana Kareinen
Very good 1


Intermediate Class

Bei-Wei Fangchen
FIN39572/07 d.o.b.17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
b. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Matti Meinander & Pirkko Räsänen
Very good 2

Grand Boubou Amber Dlja Zolotogo Priiska
RKF2198092 d.o.b.16.11.2007 red
(Ch Cassanova The Discovery x Ch Bagira S Zolotogo Briiska)
b&o. Petrova Elizaveta (RUS)
Disqualified

Yönhaltijain Dernyn Mörri
FIN58448/07 d.o.b.30.10.2007 red
(Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C’hengtus Creme Northern Light)
b. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
Very good 1


Open Class

Flameborough Mateo
FIN20811/07 d.o.b.24.2.2007 black
(Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
b. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
Exc 1, BD 1, CAC, CACIB, BOS, NEW FINNISH CHAMPION!

Tatam Kevätvillikko
FIN21569/07 d.o.b.18.3.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
b. Tarja Rouhiainen
o. Hannu Schildt
Very good 2


FEMALES

Junior Class

Tatam Kesä-Viima
FIN40599/08 d.o.b.8.6.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Tatam Eldiina)
b. Tarja Rouhiainen
o. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
Very good 1

Yönhaltijain Karadon Lahja
FIN58445/07 d.o.b.20.10.2007 red
(Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
b. Eija Pyökäri
o. Kristiina Laitinen
Cannot be judged


Intermediate Class

Grand Boubou Admira
RKF2198095 d.o.b.16.11.2007 black
(Ch Cassanova The Discovery x Ch Bagira S Zolotogo Briiska)
b&o. Petrova Elizaveta (RUS)
Exc 1, BB 2, Res-CAC, Res-CACIB


Open Class

Flameborough Melba
FIN20810/07 d.o.b.24.2.2007 red
(Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
b. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen
Very good 2

Parmelia Galatea
FIN13068/07 d.o.b.24.11.2006 red smooth
(Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
b. & o. Päivi Parmala
Exc 1, BB 1, CAC, CACIB, BOB, NEW FINNISH CHAMPION!