Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)

Finland, Lahti
April 29, 2007

Finland, Lahti
BOB, CACIB, CAC, BB 1 - EST JCH JW06 PYÖREÄN TALON ARCTIC NIGHT (left) & BOS, CACIB, BD 1 - INT&FIN&EST&RUS<U&S&LV&BALT CH ESTW05 BALTW06 JANSAGIN MORRIS - click to enlarge


BOB, CACIB, CAC, BB 1 - EST JCH JW06 PYÖREÄN TALON ARCTIC NIGHT


EXC 1 BB 3 BOB-VET - INT & FIN & EST & S & LV CH BALTW-01 BEI-WEI DUOHAO


EXC 1 BB 2 RES-CACIB - FIN&EST CH EUW-06 YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Riitta Ropponen

Lahti International Show

Judge: Saija Juutilainen (FIN)

Number of Chows entered: 18
Number of Chows shown: 14


------------------------------------------------

MALES

Junior Class

NALLELAAKSON LORENZO
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esmelina)
b. Päivi Kyrölä
o. Päivi Sandberg
Very Good 1

Intermediate Class

KUUS’VUOREN GOLD GASPER SON
(Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
b.&o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good 1

Open Class

DARIACHOW FAARAO
(Bei-Wei Erzi Laoda x Dariachow Edelweiss)
b. & o. Tarja Parri-Luhio
Very Good 1

Champion Class

INT&FIN&EST&RUS&LTU&S&LV&BALT CH ESTW05 BALTW06 JANSAGIN MORRIS
(Rantatuulen Pandemon x Tuliketun Kulta-Pilvi)
b. Sanna Silvo
o. Petri Nordman
EXC 1 BD 1 CACIB BOS

FIN CH JW-05 KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska )
b. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o. Teuvo Virtanen & Maija-Leena Järvinen-Kekäle
EXC 2 BD 2 RES-CACIB

FEMALES

Junior Class

ELIKSIIRIN FITNESS-FLIKKA
(Tschiunglaischan Uong-Hei-Te x Rill Of The China’s Joy)
b. Anne Launonen
o. Anne Launonen & Leena Kivilehto
Cannot be judged

HELISALON UNELMA
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Hilpeä Hilda)
b. Paavo Mattila
o. Marjatta & Pentti Viik
Good


Intermediate Class

FLAMEBOROUGH ELECTRA
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza)
b. Minna Saivo
o. Sinikka Merkkiniemi
EXC 2 BB 4 RES-CAC

EST JCH JW06 PYÖREÄN TALON ARCTIC NIGHT
(Jansagin Morris x Incipit Proxima)
b. Tiina Immilä-Karlsson
o. Tarja & Petri Nordman
EXC 1 BB 1 CAC CACIB BOB

Open Class

CHOW-MAGIC GARDENS GHOST
(Ming-Bear Thai Pan x Amcho Delightful Dominique)
b. Åsa Stråka
o. Tarja Nordman
Good

TATAM RONJAN ROSITA
(Shaoni’s Storm Wind x Tatam Ilan Laulikki)
b. Tarja Rouhiainen
o. Merja & Pentti Paasi
Good

Champion Class

FIN&EST CH EUW-06 YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
(Jansagin Miikkus x C’hengtus Creme Northern Light)
b. Eija Pyökäri
o. Eija Pyökäri & Briitta Lajola
EXC 1 BB 2 RES-CACIB

Veteran Class

FIN CH BEI-WEI CHUNLEI
(Tsinghuan Sebastian x Tatam Cerafiina )
b. & o. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
Cannot be judged

INT & FIN & EST & S & LV CH BALTW-01 BEI-WEI DUOHAO
(Tsinghuan Sebastian x Tatam Cerafiina )
b. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Hilkka Saarinen
EXC 1 BB 3 BOB-VET