Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)
Swiss Chow-Chow Club (SCCC) 75 years Jubilee
Chow Chow Club in Deutschland (CCiD) Clubshow 2019

Finland, Kajaani
January 05, 2008

Finland, Kajaani
BOB, CAC, BB 1 - Flameborough Melba


BOS, CACIB , CAC, BD 1 - Bidachows Inspire Smooth Irasy


BOB-veteran, BD 2 - Ch. Silkkitie Soturi


BOS-veteran, BB 4 - Ch. Bei-Wei Duohao
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Päivi Parmala

International Show

Judge: Philip Behan, (Ireland)

Number of Chows entered: 20
Number of Chows shown: 17
----------------------------------------------

BOB, CAC , BB 1
Flameborough Melba
b. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen

BOS, CACIB , CAC, BD 1
Bidachows Inspire Smooth Irasy
b. Birgit Dammann (DEN)
o. Pirkko Pesu & Eija Pihlman
_____________________________

MALES

Junior class

Kotilinnun Komea Kaapo
FIN55931/06 d.o.b.12.11.2006 red smooth
(Sherae Annelis Teddy Boi x Kotilinnun Ihana Lumikki )
b. Pirjo Välimäki
o.Riikka Malkamäki
Disqualified

Intermediate class

Nallelaakson Casanova

Nallelaakson Casanova
FIN29685/06 d.o.b.10.4.2006 red
(Ch Tatam Odotettu Oskar x Nallelaakson Dolly )
b. Päivi Kyrölä
o. Kaija Liimatainen
Exc 1 BD 3 Res-CAC Res-CACIB

Open Class

Bidachows Inspire Smooth Irasy
DKK22057/2005 d.o.b.11.11.2005 fawn smooth
(Bidachows Gentle Smooth Guy x Bidachows Bright Britny The Smooth)
b. Birgit Dammann (DEN)
o. Pirkko Pesu & Eija Pihlman
Exc 1 BD 1 CAC CACIB BOS

Desertmoon’s Iced Cappuccino

Desertmoon’s Iced Cappuccino
FIN14701/06 d.o.b.20.4.2005 red
(Ch Desertmoon Xishan Fastnfuryz x Desertmoon's Sleeping Beauty)
b. Jan Ray & Aliph Peterson (USA)
o. Pirkko Pesu & Eija Pihlman
Exc 2 BD 4

Kiinanruusun Columbus
FIN48950/05 d.o.b.7.10.2005 red
(Ch Jansagin Miikkus x Ulpukan Greta)
b. Asta Pokki
o. Piia Viitala
Absent

Suel Sihote-Alinn Vals Boston
RKF1678346
(Rokki Red Klayd x Rubin Asterhaus Legenda Oseni)
b. E Suschenko (RUS)
o. Yuriy Vorobyev, Murmansk
Very Good 3

Ulpukan Hurrikaani
FIN44524/02 d.o.b.14.10.2002 red
(Ch Parmelia Koralli x Endeprise Pacific)
b. Kaija Nieminen
o. Sirpa Kinnunen & Esa Manninen
Cannot be judged

Champion Class

CH Bonoks Etual Image Show
(Dominick x Ulfina)
b. & o. Oksana Bondar (RUS)
Absent

CH Rantatuulen Öppö-Nalle
FIN19532/04 d.o.b.3.3.2004 red smooth
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Ch Flameborough Ebony Enigma)
b. Kirsti Luotokari
o. Leevi Komula
Absent

Veteran Class

CH Mei Hung Chaling He
FIN11340/99 d.o.b15.12.1998 red
(Ch Astona Ursus x Ch Mei Hung Baocheng)
b. Eija Pihlman
o. Kaija Liimatainen
Exc 2

Ch. Silkkitie Soturi
FIN10991/98 d.o.b.6.12.1997 red
(Ch Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
b. Sirkku Moisala
o. Hilkka Saarinen
Exc 1 BD 2 BOB-veteran

FEMALES

Junior Class

Flameborough Melba
FIN20810/07 d.o.b.24.2.2007 red
(Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
b. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen
Exc 1 BB 1 CAC BOB

Mindizan Bazhang
FIN50990/06 d.o.b.30.10.2006 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö)
b. Anna-Liisa Huhtala
o. Karoliina Saarikoski
Very Good 3

Tatam Kevätesikko
FIN21570/07 d.o.b.18.3.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
b. Tarja Rouhiainen
o. Niina Kallankari
Very Good 4

Windalas Wautsi-Wau

Windalas Wautsi-Wau
FIN27043/07 d.o.b.9.3.2007 red
(Ch Jw-03 Fullmoon Del Fiume Giallo x Ch Tatam Ilan Aurora)
b. & o. Anna-Maija Siponkoski
Exc 2 BB 2 Res-CAC

Intermediate Class

Peppi
FIN19745/06 d.o.b.17.2.2006 red
(Ch Pei Fang J W Playmate x Tatam Muistojen Miisa)
b. & o. Pasi Pyy
Exc 1

Open Class

Eliksiirin Fia Fingerpori
FIN43428/06 d.o.b.15.7.2006 red
(Tschiunglaischan Uong-Hei-Te x Rill Of The China’s Joy)
b. Anne Launonen
o. Pirjo-Riitta Autio
Exc 1

Mökkitöyssyn Mandolino
FIN12843/05 d.o.b. 17.11.2004 black smooth
(Parmelia Ilopoika x Mökkitöyssyn Lumileinikki)
b. Sinikka Huhtala
o. Eija Pihlman
Exc 2

Champion Class

Tatam Ilan Aurora

INT & FIN & LTU & EST CH LTUW-06 Tatam Ilan Aurora
FIN46136/02 d.o.b.11.11.2002 red
(Ch Tatam Odotettu Oskar x Ch Tatam Ihana Ilaila)
b. Tarja Rouhiainen,
o. Annukka & Anna-Maija Siponkoski
Exc 1 BB 3 CACIB

Veteran class

INT & FIN & EST & S & LV CH BALTW-01 Bei-Wei Duohao
FIN41386/98 d.o.b.16.11.1998 red
(Ch Tsinghuan Sebastian x Ch Tatam Cerafiina)
b. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Hilkka Saarinen
Exc 1 BB 4 BOS-veteran