Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)

Finland, Jyväskylä
April 20, 2008

Finland, Jyväskylä
BOS, BOB-junior, CAC, BB 1 - Flameborough Melba (left) & BOB, CACIB, BD 1 - Ch Hey Jey S Zolotogo Prijska
click to enlarge


BOB, CACIB, BD 1 - Ch Hey Jey S Zolotogo Prijska


BOS, BOB-junior, CAC, BB 1 - Flameborough Melba
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Riitta Ropponen

International Show

Judge: Steven H Seymour, AUS

Number of Chows entered: 16
Number of Chows shown: 14
--------------------------------

BOB, CACIB, BD 1
Ch Hey Jey S Zolotogo Prijska
b. V Kornilov, RUS
o. E. Petrova, RUS

BOS, BOB-junior, CAC, BB 1
Flameborough Melba
b. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen
______________________________


MALES

Jamahan Rosso Gringo

Junior Class

Jamahan Rosso Gringo
(Ch Ikäneidon Jalo Joiku x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
o. Reetta Mässeli
EXC 1, BD 4, CAC

Adrente's Just Like Magic Agassy

Intermediate Class

Adrente's Just Like Magic Agassy
(Il De Bote Kasting x Kja Van Li Sidzu)
br. Irina Morozova (EST)
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle & Beatrice Grandell
EXC 1

Dariachow Faarao

Open Class

Dariachow Faarao
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Dariachow Edelweiss)
br&o. Tarja Parri-Luhio
Very Good 3

Dug Up A Diamond Of The Royal Club

Dug Up A Diamond Of The Royal Club
(Sweet Talking Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Royal Club)
br. Kitty Buurman (NL)
o. Raimo Montonen
EXC 1, RES-CAC

Flameborough Ernesto

Flameborough Ernesto
(Ch Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza)
b. Minna Saivo
o. Marjut Koivunen
EXC 2

Champion Class

Ch Bei-Wei Erzi Laoda
(Brosscroft Regal Baer x Ch Bei-Wei Chunlei)
b. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Keijo Pöntinen
EXC 2, BD 2, RES-CACIB

Ch Hey Jey S Zolotogo Prijska
(Radonezh Lion x Iriska Ot Aliski)
b. V Kornilov, RUS
o. E. Petrova, RUS
EXC 1, BD 1, CACIB, BOB

Ch Ikäneidon Jalo Joiku
(Ch Kja Van Li Shindao x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö )
b. Virpi Kairtamo
o. Reetta Mässeli
Very Good 3

Veteran Class

Ch Silkkitie Soturi
(Ch Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
b. Sirkku Moisala
o. Hilkka Saarinen
EXC 1, BD 3, BOB-veteran

BITCHES

Junior Class

Flameborough Melba
(Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
b. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen
EXC 1, BB 1, CAC, BOS, BOB-junior

Flameborough Meliora

Flameborough Meliora
(Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
b. Minna Saivo
o. Sanna Raatikainen & Valtteri Niemi
Very Good 2

Kuus’vuoren Ihana Iida
(Ch Kuus'vuoren Arkimedes x Ch Tatam Muistojen Miska)
b. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o: Maija-Leena Järvinen-Kekäle & Maarit Viljanen
Good

Tatam Kevätesikko
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
b. Tarja Rouhiainen
o. Niina Kallankari
Very Good 3

Champion Class

Ch Radonezh Lulu
(Alkmena Orfy x Alkmena Margita)
b. I Burtseva, RUS
o. E. Petrova, RUS
EXC 1, BB 2, RES-CAC