Satin Paw Smooth Chow-Chows (A)

Finland, Hämeenlinna
July 26, 2006

Finland, Hämeenlinna
BOS, CACIB, CAC - Kuus'vuoren Elisan Bluestar (left) & BOB, CACIB, BD-1 - FIN CH Kringelmyras Chyn-Chow - click to enlarge


BIS1-VETERAN, BOB-VETERAN, BD-2 - INT & FIN & N & S CH W-00,-01,-04 NW-05, EUVW-06 Tatam Odotettu Oskar
The latest from Finland

Finland, Ojakkala» Finland, Ojakkala
August 5, 2017
Special Jubilee 45 years show

Finland, Rovaniemi» Finland, Rovaniemi
June 9, 2019

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show
 
Provided by Minna Saivo, Salka Pellikka

Judge: Tuula Savolainen(FIN)
Bis-veteran: Rita Skadike-Skadina (LV)


Number of Chows entered: 16
Number of Chows shown: 15

 

DOGS

JUNIOR CLASS

Ikäneidon Jalo Joiku
( Kja Van Li Shindao x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Virpi Kairtamo
o. Reetta Mässeli
Very Good 1
----------------------------------------------

INTERMEDIATE CLASS

Ikäneidon Hokkustaika
(Kringelmyras Chyn-Chow x Ikäneidon Omakuva)
br. Virpi kairtamo
o. Janne Salonoja
Good
----------------------------------------------

OPEN CLASS

Kuus'vuoren Deccamerone
(Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
br. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o. br & Sanni Nissinen
Very Good 1
----------------------------------------------

CHAMPION CLASS

FIN CH Ikäneidon Öinen Oikeus
(Jansagin Miikkus x Ikäneidon Onnenalku)
br. Virpi Kairtamo
o.Mia Koivumäki
Exc. 2 BD-3 Re-Cacib

FIN CH Kringelmyras Chyn-Chow
(Nickelodeons Thunder And Lightning x Kringelmyras Nisha)
br. Helene Skilström(SWE)
o. Minna Saivo
Exc.1 BD-1 CACIB BOB
----------------------------------------------

VETERAN CLASS

INT & FIN & EST & S & N & DK & LV CH W-03 Silkkitie Soturi
(Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
br: Sirkku Moisala
o: Hilkka Saarinen
Exc. 2 BD-4

INT & FIN & N & S CH W-00,-01,-04 NW-05, EUVW-06 Tatam Odotettu Oskar
( Tsinghuan Sebastian x Tatam Tähtisäde )
br. Tarja Rouhiainen ( FIN )
o. Hannu Pokela ( FIN )
Exc. 1 BD-2 BOB-VETERAN BIS1-VETERAN
----------------------------------------------


BITCHES

JUNIOR CLASS

Bambse
( Suel-Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Tiltan Tessa)
br. Olavi Trygg
o. breeder
Exc.1 BB-3 Re-Cac

Bei-Wei Baorong
(Be-Wei Erzi Laoda x Nallelaakson Viktoria)
br.Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
o. Virpi Uusitalo
Very Good 2

Flameborough Electra
( Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
br. Minna Saivo
o. Sinikka Merkkiniemi
Very Good 3

Flameborough Eleganza
( Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
br. Minna Saivo
o. Tuula Blåfield
Very Good 4

Tatam Tähtililja
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Histamiini)
br. Tarja Rouhiainen
o. Hanna-Maria & Matti-Oskari Raiski
Good
----------------------------------------------

INTERMEDIATE CLASS

Kuus'vuoren Elisan Bluestar
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o. breeder
Exc. 1 CAC CACIB BOS
----------------------------------------------

OPEN CLASS

Tessa
(Shonsu x Soft And Furry Fiona)
br. Veronika Lall(EST)
o. Virpi Uusitalo
Good
----------------------------------------------

CHAMPION CLASS

FIN & EST CH BALTW-06 Tatam Muistojen Miska
( Rantatuulen Pandemon x Tatam Tähtisäde)
br. Tarja Rouhiainen
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Exc.1 BB-2 Re-Cacib