Russia, Moscow
May 18, 2008

Russia, Moscow
BOB, Club Champion, Best Male - BON TRIUMPH SHANS


Club Champion, Best Bitch - BON TRIUMPH ZEFIRKA


Junior Club Champion, Best Junior - BON TRIUMPH ELLADA


Best Puppy - KAMA LAKSHMI JURMALA


Best Veteran - VINNI PUH SLADKIJ MEDVEZHONOK

The latest from Russia

Russia, St. Petersburg» Russia, St. Petersburg
November 24, 2012
Club Show (Club Winner)

Russia, Novosibirsk» Russia, Novosibirsk
August 3, 2014

Russia, Kaliningrad» Russia, Kaliningrad
June 09, 2012
National Club Championship 2012
 
Provided by Olga Ivanova

XII Chow-Chow Specialty

Judge: Barry Makepeace (UK)

______________________________

BOB, Club Champion, Best Male
BON TRIUMPH SHANS
br./ow. Vekovischeva M. ­

Club Champion, Best Bitch
BON TRIUMPH ZEFIRKA
br./ow. Vekovischeva M. ­

______________________________


Males

Baby Class

VELIZAR IOANN LAJEK MONARH


1. VELIZAR IOANN LAJEK MONARH, 28.11.07, red, (Zherar Filipp de Shanson'e õ A-Lucky), br. Antipova N., ow. Zajceva N. ­
Best Baby

JAISAT SANA PERLA AMON-RA SUPER STAR


2. JAISAT SANA PERLA AMON-RA SUPER STAR, 30.12.07, black, (Bon Triumph Darij Blek King õ Jaisat Sana Perla Regal'on Aster), br./ow. Ershova.A.
­ v. promising

BELOSNEZHNOE CHUDO ZIMY


3. BELOSNEZHNOE CHUDO ZIMY, 01.12.07, cream, (Kja Van Li Dzhamchung õ Kja Van Li El'li), br./ow. Kirillova E. ­
v.promising

KJA VAN LI VANVONG


4. KJA VAN LI VANVONG, 28.11.07, red, (Kja Van Li Dajong õ Marfa Krasa), br. Sokolova N., ow. Bulganin P. -
v.promising

MIZANFA ZHOLI ZHIGALO FLOREMON, 09.01.08, red, (Dzhulideul Cacib Shou õ Mizanfa Zholi Golden Grand Adelina), br./ow. Ahmedina
- absent -

Puppy Class

LAV LAP TOP MI DU


1. LAV LAP TOP MI DU, 21.10.07, red, (Bon Triumph Mun Shedou Mokko Krem õ Lav Lap Top Mija), br./ow. Lomakina G.
Best Puppy dog

JUPPI SHPIGEL' SHEDYCH LAV LAP TOP IZ IMPERII CUN'

2. JUPPI SHPIGEL' SHEDYCH LAV LAP TOP IZ IMPERII CUN', 14.09.07, cream, (Bon Triumph Mun Shedou Mokko Krem õ Lav Lap Top Jasushi Balavu), br. Lavrushina O., ow. Ivanova-Vojcehovich N. ­
v.promising

ORINELL’S EMBRACE ME, 04.10.07, black, (Pei Fang Norwegian Creme x Orinell’s Amy The Black Princes), br. Maj M., ow. Petrova T. ­
absent

Junior Class

ZVEZDA KURGANA ZNATNYJ BARIN


1. ZVEZDA KURGANA ZNATNYJ BARIN, 19.02.07, red, (Lav Lap Top Marakesh õ Rubin Asterhaus Rajskoe Jablochko), br./ow. Kazadaeva
Junior Club Champion

HAN CHING CHORCHANGA ARNOL'D


2. HAN CHING CHORCHANGA ARNOL'D, cream, (San Flaj õ Karen MakkojSan Flaj), br. Valeulina, ow. Nalevov
JCC

ZOLOTOJ OLIMP USPEH SYN BAJARDA


3. ZOLOTOJ OLIMP USPEH SYN BAJARDA, 12.06.07, black, (Bajard õ Flavur Anfa D’Amur), br. Komarova T.A., ow. Belikova O.O. ­
exl.

BREND NO BI VAN


4. BREND NO BI VAN, 11.07.07, cream, (Nochnoj Dozor Bi'Fros õ Glorija Dej), br. Avericheva V., ow. Schegol' O. ­
exl.


Intermediate Class

ANTARES SOZVEZDIJA SKORPIONA


1. ANTARES SOZVEZDIJA SKORPIONA, 03.10.06, cinnamon, (Avelande Brajton Kvanfish Smuvi õ Dzhilian), br. Kukosh, ow. Evstigneev V. ­ Candidate of Club Champion

ZHEMCHUZHINA DINASTII DAO SHU FENSHUJ KREM


2. ZHEMCHUZHINA DINASTII DAO SHU FENSHUJ KREM, 07.01.07, cream, (Mei Ling’s To Russia With Love õ Narina Gel Mak), br. Jakimenko G., ow. Lomakina G. -
exl., CC

BORTE-CHINO VEB VEJD BLJU DZHAZ


3. BORTE-CHINO VEB VEJD BLJU DZHAZ, 05.10.06, blue, (Uinni Chak õ Avgit Vika Pota Zola), br./ow. Anisimova O. -
exl., CC

ABRIKOTIN SMUF LAV STORI


ABRIKOTIN SMUF LAV STORI, 14.09.06, red, smooth (Si Huang-Ti Velvet Prince õ Irmhof Lir Zhizel'), br. Grishina, ow. Fedorova T.
­ v.good.

ALMAZ IMPERATRICY ZEVS UAJT KING, 29.09.06, cream, (Zolotoj Drakon õ Gold Imperiar Zhar Ptica), br./ow. Shuncheva A. ­
disqualification

Open Class

ELECTED TAURUS CUNAMI

1. ELECTED TAURUS CUNAMI, 02.10.06, red, (Rich Rajah Cunami x Velvet Malibu Of Cunami Lietuvos Liutas), br. Y. Taujeniene, ow. Burkina A. ­
Club Champion Candidate

PEI FANG SILVER HANDYMAN


2. PEI FANG SILVER HANDYMAN, 22.01.05, cinnamon (Pei Fang Magnum Son x Pei Fang Walk O’Fame), br. M. Holmli , ow. Vekovischeva-Maleeva -
exl., CC


3. ATLANT SMOOTH LIETUVOS LIUTAS, 26.09.06, red, (Cassanova The Discovery x Velvet Valentine Lietuvos Liutas), br. L. Tamaseviciene, ow. Razumovskij -
exl., CC


SUEL SIHOTE-ALIN' TIMON, 08.03.04, black, (Rokki Red Klaud õ Junona), br./ow. Suschenko E. ­
- absent -

Class of Winners

LAV LAP TOP MARAKESH


1. LAV LAP TOP MARAKESH,
08.04.04, red,
(Bis Lak Jap õ Lav Lap Top Spljushka), br./ow. Lomakina G. -
Club Champion Candidate

ZHEMCHUZHINA DINASTII DAR NA ROZHDESTVO


2. ZHEMCHUZHINA DINASTII DAR NA ROZHDESTVO, 20, 07.01.07, cream, (Mei Ling’s To Russia With Love õ Narina Gel Mak), br. Jakimenko G., ow. Zav'jalova L. -
exl., CC


ALKMENA SHON, 20.09.03, red, (Alkmena Orfi õ Alkmena Superstar), br. Burykin A.A., ow. Schegol' O. ­
- absent -

Champion Class

Bon Triumph Shans


1. BON TRIUMPH SHANS, 13.12.06, red, (Fearless Heart Image Cream King õ Bon Triumph Zefirka), br./ow. Vekovischeva M. ­
Club Champion, Best Male, BOB


GAMMI EKSKLJUZIV JURGEN MILAGRO, 18.10.05, red, (Diamant Blek õ Milagres Izol'da), br. Kapralova E., ow. Lavrova I. ­
- absent -

Class of National Breed Club Winners

BABOO BANDY


1. BABOO BANDY,
10.03.04, red,
(Tsvetok Elfov Zhelezny Felix õ Paula),
br. Proskurina A., ow. Pankova Ju. ­
exl.

BON TRIUMPH MOON SHADOW MOCCO CREAM

2. BON TRIUMPH MOON SHADOW MOCCO CREAM, 22.02.05, cream, (Bon Triumph Dariy Black King õ Bon Triumph Baby), br. Vekovischeva M., ow. Lomakina G. ­
exl.

Veteran Class

VINNI PUH SLADKIJ MEDVEZHONOK


1. VINNI PUH SLADKIJ MEDVEZHONOK, 03.10.99, red (Ruslan iz Russkoj Skazki Ñòåôàíèÿ x Vella), br./ow. Kopacheva M. ­
Best Veteran

Females

LATIBUR AJ EM PRAUD TU BI SMUF

Baby Class

1. LATIBUR AJ EM PRAUD TU BI SMUF, 01.12.07, red, (Bon Triumph Darij Blek King õ Baltija Smooth Cunami), br. Burkina A.,ow. Akulova M. ­
Best Female Baby

LATIBUR ANZHEL AJZ NIDII


2. LATIBUR ANZHEL AJZ NIDII,
01.12.07, red,
(Bon Triumph Darij Blek King õ Baltija Smooth Cunami),
br./ow. Burkina A. ­
v.promising

LATIBUR LEKSANDRIJA BLEK VELJUR


3. LATIBUR LEKSANDRIJA BLEK VELJUR, 01.12.07, red, (Bon Triumph Darij Blek King õ Baltija Smooth Cunami), br./ow. Burkina A.
­ v.promising

ALKMENA GVENDOLIN


4. ALKMENA GVENDOLIN, 17.01.08, black, (Alkmena Sholtis õ Alkmena Jarma), br. Burykin A.A., ow. Ahmedshina Ju. ­
v.promising

JAISAT SANA PERLA ANUNITU-ARURU


JAISAT SANA PERLA ANUNITU-ARURU, 30.12.07, cream, (Bon Triumph Darij Blek King õ Jaisat Sana Perla Regal'on Aster), br./ow. Ershova.A. ­
v.promising


JAISAT SANA PERLA AUSHRA-AKUANDA, 30.12.07, cream, (Bon Triumph Darij Blek King õ Jaisat Sana Perla Regal'on Aster), br./ow. Ershova.A. -
promising

MIZANFA ZHOLI ZHASMIN KAMA BEGUM, 09.01.08, red, (Dzhulidejl Cacib Shou õ Mizanfa Zholi Golden Grand Adelina), br./ow. Ahmedina N.A. ­
absent

Puppy Class

KAMA LAKSHMI JURMALA


1. KAMA LAKSHMI JURMALA, 31.10.07, red, (Towsushets Mr President õ Orli San Katarina), br. Shevchenko L., ow. Vekovischeva M. ­
Best Puppy

BON TRIUMPH YOU TOO


2. BON TRIUMPH YOU TOO, 18.10.07, red, (Towsushets Mr President õ Bon Triumph Zefirka), br./ow. Vekovischeva M. ­
v.promising

JASEN SVET KALINA


3. JASEN SVET KALINA, 03.09.07, red, (Irgen Gold Eskimos õ Ejrena Fortunatovna), br. Kropacheva S., ow. Grishina L. ­
v.promising

CHUDO SVETA DRAGON FLAJ


4. CHUDO SVETA DRAGON FLAJ, 07.11.07, cream, (Princ Datskij Iz Svjatogo Graalja õ Mizanfa Zholi Heppi El'zi Lunnyj Svet), br./ow. Dubisskaja L. ­ v.promising

Junior Class

BON TRIUMPH ELLADA


1. BON TRIUMPH ELLADA, 10.05.07, red, (Pei Fang Silver Handyman õ Bon Triumph Bizhu), br. Vekovischeva M., ow. Gorbunova E.
­ Junior Club Champion, Best Junior

ORINELL’S DREAM DELIGHT


2. ORINELL’S DREAM DELIGHT, 26.01.2007, black, (Pei Fang Midnight Massarati Man õ Orinell's Amy The Black Princes), br. Maj M., ow. Eljutina A. -
exl., JCC


3. LU CHZHU GAVANNA, 18.04.07, black, (Bon Triumph Darij Blek King õ Lu Chzhu Vanessa Magnolija), br./ow. Karbovich N.
­ exl.

B'JUTI FEST BUSI-DO SEMANGI, 18.07.07, red, (Vladlen Jason õ Ledi Gamil'ton Iz Donskoj Liberii), br. Mentus L., ow. Volkova A. ­
v.good.

ROSY JANTARNOJ KAPEL'KA, 23.02.07, red, (Noubl õ Halva), br./ow. Soldatova I. ­
v.good.

LU CHZHU GAJANE, 18.04.07, red, (Bon Triumph Darij Blek King õ Lu Chzhu Vanessa Magnolija), br./ow. Karbovich N. ­
absent

GAMMI EKSKLJUZIV SANTA LJUCHIJA., 19.02.07, cream, (Zingaro Bartobasa õ Roza Chajnaja Iz Soedinennogo Korolevstva), br. Kapralova E., ow. Novikova
­ absent

Intermediate Class

SIMONA SAN FLAUER STIL' ROUZ


1. SIMONA SAN FLAUER STIL' ROUZ, 31.10.06, red, (Bon Triumph Darij Blek King õ Kassandra), br. Demicheva E., ow. Lomakina G. -
Club Champion Candidate

FAY SIN NUANG TIN

2. FAY SIN NUANG TIN, 10.08.06, red, (Vladlen Janki õ Elmond Flauer Jusha), br./ow. Revenko N. -
exl., CC

VIVAT NIKOL' KIDMAN, 13.07.06, cream, (Simauta Dess Bel'-Pasha õ Chara), br./ow. Petrova T. ­
v.good

Open Class

LAV LAP TOP MIJA


1. LAV LAP TOP MIJA,
08.04.04, red,
(Bis Lak Jap õ Lav Lap Top Spljushka),
br./ow. Lomakina G. -
Club Champion Candidate

LAV STORI DJUSHES VEL'VET

LAV STORI DJUSHES VEL'VET, 11.07.06, cinnamon, smooth (Ursus S Millionnogo Mosta õ Dragocennaja Moja Al'gambra), br. Akulova M., ow. Dubisskaja L. ­
v.good

UNDINA VAJSA KREM, 25.10.05, cream, (Zefir Krem Shou õ Genuessa Dojche Vita), br. Dubinina N., ow. Kapralova E.
­ absent

Class of Winners

GOLD IMPERIAL ZHAR PTICA

1. GOLD IMPERIAL ZHAR PTICA,
22.12.04, red,
(Kja Van Lin Sanko õ Zolotaja Hrizantema Ju Ju),
br. Artamonova, ow. Shuncheva A. ­
Club Champion Candidate

BIS LAK MIDNAJT LEDI


2. BIS LAK MIDNAJT LEDI, 13.03.06, black (Simauta Dess Kan Huk õ Suel Sihote-Alin' Tutti Frutti), br. Feofanova N., ow. Zajceva N. -
exl., CC

LU CHZHU VANESSA MAGNOLIJA, 26.09.05, red, (Lav Lap Top Marakesh õ Ledi Lajk), br./ow. Karbovich N. ­
v.good.

VALLEY, 12.11.04, red, (Bon Triumph Alex õ Patty Refined Gold), br. Dudkina, ow. Scherbachev D. ­
absent

Champion Class


1. BON TRIUMPH ZEFIRKA, 29.03.04, red (Mai-Anns Short Circuit õ Bon Triumph Bebi), br./ow. Vekovischeva M. ­
Club Champion, Best Bitch

MIZANFA ZHOLI HEPPI EL'ZI LUNNYJ SVET

2. MIZANFA ZHOLI HEPPI EL'ZI LUNNYJ SVET, 21.10.05, cream, (Zingaro Bartobasa õ Alhideja), br. Ahmedina N., ow. Dubisskaja L. ­
exl.

Veteran Class

JUDZHINA GOLDEN MAER

1. JUDZHINA GOLDEN MAER, 04.07.99, black, (Zhan Vladlen õ S’K’Stajl Grand Glorija Vismar), br. Matveeva S., ow. Kapitonova L.P. ­
Best Female Veteran