Hungarian Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Seinäjoki
October 24, 2009

Finland, Seinäjoki
BOB, CACIB, CAC, BD-1 - JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI (left) & BOS, CACIB, BB-1 - FIN CH FLAMEBOROUGH MALONZA


BOB, CACIB, CAC, BD-1 - JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BOS, CACIB, BB-1 - FIN CH FLAMEBOROUGH MALONZA


BOS Puppy - ORINELL’S FLASH BACK (left) & BOB Puppy - XING-FENG’S EKI


CAC, BB-3 - WINDALAS WAUTSI-WAU
The latest from Finland

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 10, 2016
Helsinki Winner 2016

Finland, Porvoo» Finland, Porvoo
September 11, 2016
 
Provided by Salka Pellikka

International Show

Judge: Marianne Holmli (N)

Number of Chows entered: 34
Number of Chows shown: 30
_______________________________________

BOB, CACIB, CAC, BD-1
JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka

BOS, CACIB, BB-1
FIN CH FLAMEBOROUGH MALONZA
FIN20808/07 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br & o. Minna Saivo
_______________________________________


Puppies

Puppy class males

GOD’S LEON BANDITA
MET.CHOW.4289/09 b. 3.2.2009 red
(Ch Black-Schnau Lo-tus x Nin- T’sun Ulrika Starlet)
br. Agota Dudasne Szabados (HU)
o. Timo Kosola
2 HP

ORINELL’S FLASH BACK

ORINELL’S FLASH BACK
FI33882/09 b. 8.3.2009 black
(Ch Sakumas Sweetest Catch x Ch Orinell’s Cute Carmen)
br. Mette & Poul-Erik Maj (DE)
o. Annukka Siponkoski
1 HP, BOS-PUPPY


Puppy class females

XING-FENG’S EKI
NHSB2740488 b. 4.3.2009 red smooth
(Ch The Prestige of the Royal Club x Xing-Feng’s Chimayra)
br. A Meulstee-Van Beuzekom (NL)
o. Teija Valkama
1 HP, BOB-PUPPY


Males

Junior class

AMAVITA GOLIAF

AMAVITA GOLIAF
FI19575/09LCe2 b. 22.9.2008 red
(Jch Ingrija Lend Gard Main Friend x Eejv-06 Fearless Heart Intriga Black Baby)
br. Marina Rozhdestvenskaya (EE)
o. Teija Kangasharju
EXC.1, BD-2, RE-CAC

NALLELAAKSON ILARI
FIN58461/08 b. 10.10.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Nallelaakson Dolly)
br. Päivi Kyrölä
o. Anu Tallbacka
Very Good 2

PIHLAJALAMMEN METSÄN OMENA
FIN58509/08 b. 5.12.2008 red
(Kuus’vuoren Golden Sun Bear x Bei-Wei Baorong)
br. Virpi Uusi-Talo
o. Heikki Tuominen
Good

SHAN-ARAN BIXBITE
FIN56999/08 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Sari Pakka
absent


Intermediate class

BASSTRICK’S GILBERT
FIN15534/08L b.19.12.2007 red
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Tatam Estrella)
br. Teija Valkama
o. Anne Toppari
Good

IKÄNEIDON NÄKEVÄ NOVIISI
FIN25788/08b.22.4.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Incipit Yoko)
br. Virpi Muikku
o. Birgitta Saari
absent

JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC.1, BD-1, CAC, CACIB, BOB


Open class

KOTILINNUN KOMEA KAAPO
FIN50994/06LAe1 b.12.11.06 red smooth
(Ch Sherae Annelis Teddy Boi x Kotilinnun Ihana Lumikki)
br. Pirjo Välimäki
o. Riikka Malkamäki
Good

MINDIZAN BAOCHOU
FIN50994/06LBe1 b.30.10.06 blue
(Ch Incipit Weldon x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Anna-Liisa Huhtala
o. Saara Rajala
Good


Champion class

FI CH BEI-WEI FANGCHEN
FIN39572/07LDe3 b. 17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
own. Pirkko Räsänen & Matti Meinander
Very Good

FLAMEBOROUGH MATEO

FI & SE CH FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.1, BD-3, RE-CACIB

FI CH FLAMEBOROUGH MORENO
FIN20812/07LAe2 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Annette Karlsson & Åsa Stråka
EXC.4

INCIPIT WELDON

FIN CH INCIPIT WELDON
FIN13303/05LAe1 b.27.10.2005 blue
(Ch Jowtrix Red Mcguffin x Ch Rhytzo Midnite Flame)
br. Stella Sörlie(NO)
o. Olavi Huhtala
EXC.2, BD-4

CH JAMAHAN ROSSO GRINGO
FIN40895/07LBe2 b.7.7.2007 fawn
( Ch Ikäneidon Jalo Joiku x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
o. Reetta Mässeli
EXC. 3

FIN CH SIMAUTA DESS CASSIUS
FIN20173/05LBe0 15.10.2004 cream
(Ch Pei Fang Norwegian Creme x Ch Bis Lac Izumi)
br. Elyutina Alena, Russia
o. Valkama Teija
absent


Females

Junior class

CHARMING DREAM SHER
FI19709/09 b.21.11.2008 fawn
(Ch Kja Van Li Okino x Aika)
br. Irina Dostojevskaja (EE)
o. Kaija Nieminen
Very Good 1

RIIHIKALLION GUAVA
FIN53154/08 b.3.10.2008 red
(Sherae Billi Billeri x Chzhe Chau String Pearl)
br & o Marja Takala
good


Intermediate class

BASSTRICK'S GISELLE
FIN15538/08 b.19.12.2007 red
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Tatam Estrella)
br. Teija Valkama
ow. Kirsi Kaunissaari
EXC.1, BB-4, RE-CAC

CHOW-MAGIC KEY TO KISSES
FIN56378/07LBe2 b.25.10.2007 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Chow-Magic Honeymoon Heart)
br & o.. Åsa Stråka
absent

IKÄNEIDON NÄTTI NEITI
FIN25790/08LAe1 b.22.4.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Incipit Yoko)
br. Virpi Kairtamo
o.breeder & Sonja Lahtinen
good

MINDIZAN CHUNJIN
FIN21454/08LAe1 b 8.3.2008 black
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Anna-Liisa Huhtala
o. Olavi Huhtala
Very Good 2


Open class

RIIHIKALLION DIPPI
FIN47488/06LAe2 b.23.9.2006 red
(Ch Sherae Anneli’s Teddy Boi x Chzhe Chau String Pearl)
br & o Marja Takala
Very Good 3

RUTTUNAAMAN ARIEL
FIN34761/07LAe3 b.21.5.2007 red
( Ch Sherae Anneli's Teddy Boi x Givanshi Kai-San )
B & O.Leea Närvä
EXC.2

TATAM KEVÄTESIKKÖ
FIN21570/07LAe2 b.18.3.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Niina Kallankari
Very Good 4

LTJW-08 WINDALAS WAUTSI-WAU
FIN27043/07LAe2 b. 9.3.2007 red
(Ch Fullmoon Del Fiume Giallo x Ch Tatam Ilan Aurora)
br & o: Anna-Maija Siponkoski
EXC.1, BB-3, CAC, New Finnish Champion


Champion class

FIN CH FLAMEBOROUGH ELEGANZA
FIN47202/05LBe2 b. 15.9.2005 red
( Multi Ch Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
Br: Minna Saivo
O: Tuula Blåfield
EXC.-

FI CH FLAMEBOROUGH MALONZA
FIN20808/07 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br & o. Minna Saivo
EXC.1, BB-1, CACIB, BOS

FLAMEBOROUGH MELBA

FI & SE CH FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
O: Hilkka Saarinen
EXC.2, BB-2, RE-CACIB

FI & SE CH FLAMEBOROUGH MELIORA
FIN20809/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br: Minna Saivo
o: Sanna Raatikainen & Valtteri Niemi
EXC.4

FI & EE CH EUW-06 YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN14576/04LBe1 18.1.2004 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Ch C’Hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Briitta & Jarmo Lajola
EXC. 3


Veteran class

FI CH CHOW-MAGIC GRACEFUL GEISHA
FIN26334/01LBe1 13.5.2001 black
(Ch Ming-Bear Thai Pan x Amcho Delightful Dominique
br. & o. Åsa Stråka
Very Good 1


Breeder class

FLAMEBOROUGH KENNEL
1 Honour Price, BOB-Breeder