Finland, Hyvinkää
September 17, 2012
Special Jubilee 40 years show

Finland, Hyvinkää
BOB, BIG-2, Best Female 1, CK - CH, BALTW-10, HeW-11 FLAMEBOROUGH MELBA (left) & BOS, Best Male 1, CK - CH, FIW-09-10, HEW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
click to enlarge


BOB, BIG-2, Best Female 1, CK
CH, BALTW-10, HeW-11 FLAMEBOROUGH MELBA


BOS, Best Male 1, CK
CH, FIW-09-10, HEW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BOB-VETERAN, CK - EUW-06, CH YÖNHALTIJAIN ILKIKURI (left) & BOS-VETERAN - CH VERMISAN BONNY
click to enlarge


BOB-Puppy, 1 Price of Honor
HONILAND BITTERSWEET BLACK


CAC Dog, Best Male-2, CK
CH LE-PASH CHEMBERLEN


Res. CAC Dog, CK
FIJW-11 YÖNHALTIJAIN OTSO RICHARDINPOIKA


CAC Bitch, BEST FEMALE-3, CK
VERMISAN ESTRELLA


Res. CAC Bitch, BEST FEMALE-4, CK
FIW-11, FIJW-11 PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU


BOB-BREEDER 1 Honour price
Kennel Pyöreän Talon o.Tiina Immilä-Karlsson
click to enlarge


2 Honour price
Kennel Yönhaltijain o Eija Pyökäri
click to enlarge


3 Honour price
Kennel Flameborough, o. Minna Saivo
click to enlarge


4 Honour price
Kennel Le-Pash o.Elena Ivanova, Russia
click to enlarge
The latest from Finland

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 10, 2016
Helsinki Winner 2016

Finland, Porvoo» Finland, Porvoo
September 11, 2016
 
Provided by Salka Pellikka; photos by Jin Kaakinen, Riitta Ropponen

Special Jubilee 40 years show

Judge: Paavo Mattila (FIN)
Group judge: Esko Nummijärvi (FIN)

Number of Chows entered: 62
Number of Chows shown:
_______________________________________

BOB, BIG-2, Best Female 1, CK
CH, BALTW-10, HeW-11
FLAMEBOROUGH MELBA
br. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen

BOS, Best Male 1, CK
CH, FIW-09-10, HEW-10
YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o: Salka Pellikka
_______________________________________

 

Puppymales 7-9 months

HONILAND BITTERSWEET BLACK

HONILAND BITTERSWEET BLACK
FI 28147/12 b. 22.12.2011 smooth black
(Ch Honiland Exclusive Black Smooth Ch Honiland Sparklet Fire)
br. Elena Shorina, Russia
o. Kristiina Laitinen & Aki Ryyti
1 Price of Honor, BOB-PUPPY

PATHFINDER

PATHFINDER
FI 29375/12 b.01.01.2012 red
(WW-08 CIB Zorro Lietuvos Liutas x Fearless Heart Illusion Black Queen)
br. Piret Pullat, Estonia
o. Tiia Riippa
3

TORRES CUNAMI

TORRES CUNAMI
LSVKCC1496/12 b. 01.02.2012 red
(JCH Kitayskiy Suvenir Iz Doma Generala x Ch Zunda Cunami)
br. Jolanta Taujeniene, Lithuania
o. Pia Oravainen
2 Price of Honor


MALES

Junior class

FLAMEBOROUGH SANVAL MORFEUS

FLAMEBOROUGH SANVAL MORFEUS
FI 55770/11 b.01.10.2011 black
(Ch Kuus'vuoren Gold Gasper Son x Ch Flameborough Meliora)
br. Minna Saivo & Valtteri Niemi
o. Valtteri Niemi
good

GENIAL ANGEL TEDDY TIGER

GENIAL ANGEL TEDDY TIGER
FI 26148/12 b.19.10.2011 black
( Johnny X Fearless Heart Vizantia) black
br. Egle Lomakina, Estonia
o. Mira Luoto
good

LÄHDESUON HURMAAVA TANGO

LÄHDESUON HURMAAVA TANGO
FI11925/12 b. 29.11.2011 red
(Ch Hualing Maximus x Ch Flameborough Electra)
br Sinikka Merkkiniemi
o. Riikka Saarela & Mikko Kauppinen
EXC.1 CK

PIHLAJALAMMEN URANUKSEN LOISTE


PIHLAJALAMMEN URANUKSEN LOISTE
FI13246/12 b.14.12.2011 black
(Mindizan Baochou x Bei-Wei Baorong)
br.Virpi Uusitalo
o.Sari Lähteenmäki
Very good 2


Intermediate class

GOOD MIND’S KING ARTHUR
FI 39644/11 b.15.05.2011 red
(Ch Leppäkujan Quu-Ukko x Ch Basstrick´s Gucci)
br. Pirjo Harmoinen
o. Karoliina & Virpi Thil
absent

HAVE A NICE DAY DEI LEONI IMPERIALI

HAVE A NICE DAY DEI LEONI IMPERIALI
FI 31163/12 b.21.05.2011 red
(CIB X-Red-Ray dei Leoni Imperiali x A Beautiful Mind dei Leoni Imperiali )
br. Tiziana Campi and Massimiliano Carinelli, Italy
o. Salka Pellikka
EXC. 3

LE-PASH EMRYS

CH LE-PASH EMRYS
RKF 2915465 b. 26.11.2010 cream
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Le-Pash River)
br & o.Elena Ivanova, Russia
EXC

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MAHTI

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MAHTI
FI14808/11 b. 02.01.2011 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
b. Tiina. Immilä-Karlsson
o Sari Tyry
EXC.2, CK

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MATADOR

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MATADOR
FI14809/11 b.02.01.2011 black
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia )
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Jenni Tyry
EXC.4

YÖNHALTIJAIN OTSO RICHARDINPOIKA

FIJW-11 YÖNHALTIJAIN OTSO RICHARDINPOIKA
FI59601/10 b.15.10.2010 black
(Ch Le-Pash Richard x CIB, EUW-06 Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
o. Arttu Sävy & Satu Saari and breeder
EXC.1, CK, RES. CAC


Open class

GURKANS FULL RULLE

GURKANS FULL RULLE
FI16967/10 b.03.12.2009 red smooth
( Mini-Torpets Frej X Ch Gurkans Äss I Rockärmen )
br. Jessica Björling Brännlund, Sweden
o. Leena Blomqvist Leena,
EXC.2

PIHLAJALAMMEN METSÄNHENKI

PIHLAJALAMMEN METSÄNHENKI
FI58512/08 b.05.11.2008 red
(Ch Kuus´vuoren Golden Sun Bear x Bei-Wei Baorong )
br. Virpi Uusitalo
o. Kalevi Huikuri
good

SEALIONS BRILLIANT LARDOON

SEALIONS BRILLIANT LARDOON
FI24367/10 b. 27.01.2010 cream
( Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy )
br. Kristi Vendla, Estonia
om. Oravainen Pia,
EXC.1, CK


Champion class

SHAN-ARAN BILLITONITE

CH SHAN-ARAN BILLITONITE
FI56997/08 b.09.10.2008 black
(Ch Beijing´s Jushui Duan Tou Fa x CIB Pyöreän Talon Arctic Night)
br.Tarja & Petri Nordman
o. Jatta. Hakala-Salemo & Kurt Salemo
EXC, CK

CH DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB
FI 54091/08 b.11.09.2006
(Ch Sweet Talkin Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Royal Club)
b.Kitty Buurman, Netherlands
o.Raimo Montonen
absent

FLAMEBOROUGH MATEO

CH, NORDW-09, EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO
FI20811/07 s. 24.02.2007 black
(CIB Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.4, CK, Best Male 4

FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS

CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09 b.04.11.2008 red
CIB, WW-08 Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene, Lithuania
o. Jussi Muukkonen
EXC.3, CK, Best Male 3

GRANROSE TEDDY’S CESAR

CH GRANROSE TEDDY’S CESAR
FI 60599/09 b. 30.10.2009 red
(Adrente´s Just like Magic Agassy x Granrose Teddy´s Be My Angel )
br. Beatrice Grandell & Malin Lindqvist
om Matilda Rimpeläinen & Malin Linqdvist
EXC, CK

LE-PASH CHEMBERLEN

CH LE-PASH CHEMBERLEN
RKF 2271071 b.. 09.11.2008 red smooth
(Ch Le-Pash Merlin x Ch Le-Pash Kassiopeya )
br. Elena Ivanova Russia
o. Galina Pyrkova ,Russia
EXC.2, CK, Best Male 2, CAC, New Finnish Champion

CH LE-PASH SHAHRIJAR
RKF 2503755 b. 07.04.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
br.& o. Elena Ivanova, Russia
absent

CH, SIV-12 QUAESTOR TERTIUS v.h. BOSSCHE FRONT
FI 42250/10 b. 02.05.2010 black smooth
(Chowhill´s What Is My Name Again x Ch Germke Grazyna v.h. Bossche Front )
br. Janneke Leunissen-Rooseboom, Netherlands
o Hanna & Päivi Parmala
absent

SHAN-ARAN BEDIASITE

CH SHAN-ARAN BEDIASITE
FI56998/08 b.19.10.2008 black smooth
(Ch Beijing´s Jushui Duan Tou Fa x CIB Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Briitta ja Jarmo Lajola
EXC

CH TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
FI61315/10 b.16.07.2008 red
(CIB Star Attraction of the Royal Club x JCh Zohra Lietuvos Liutas )
b. Olga Gljakova, Estonia
o. Anna Allikvee
absent

YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI

CH, FIW-09-10, HEW-10
YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07b. 30.10.2007 red
(CIB Chowderny Xinling-Shi x Ch C’hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o: Salka Pellikka
EXC.1, CK, Best Male 1, BOS


Veteran class

VERMISAN BONNY

CH VERMISAN BONNY
FIN24370/02 b.. 26.04.2002 red
(Brosscroft Regal Baer x CIB Bei-Wei Duohao )
b. Hilkka. Saarinen
o. Tarja Skytte
EXC.1, BOS-VETERAN


BITCHES

Junior class

FLAMEBOROUGH SANVAL MYSTICA

FLAMEBOROUGH SANVAL MYSTICA
FI55771/11 b. 01.10.2011 black
(Ch Kuus´vuoren Gold Gasper Son x Ch Flameborough Meliora)
br. Minna Saivo & Valtteri Niemi
o. Valtteri Niemi, Milla Mörsky, Joonas Aho
very good 4

LÄHDESUON HURMAAVA JENKKA
FI11929/12 b. 29.11.2011 red
(Ch. Hualing Maximus x Ch Flameborough Electra)
b. Sinikka Merkkiniemi
o. Sirpa Orpana
absent

PIHLAJALAMMEN UNEN KIRKAS TÄHTI

PIHLAJALAMMEN UNEN KIRKAS TÄHTI
FI13245/12 b. 14.12.2011 fawn
(Mindizan Baochou x Bei-Wei Baorong)
br. Virpi Uusitalo
o. Eine Lappalainen
EXC.2

PYÖREÄN TALON IHANAINEN IDA

PYÖREÄN TALON IHANAINEN IDA
FI27951/11 b.13.04.2011 blue
(Ch Hualing Maximus x Ch Pyöreän Talon Bjarnen Blackie)
br.& o. Tiina Immilä-Karlsson
EXC.1, CK

VOO DOO CHARM OF THE ROYAL CLUB

VOO DOO CHARM OF THE ROYAL CLUB
2854685 b. 20.09.2011 black
(Inside Man of the Royal Club x Black Pepper of the Royal Club)
br. Kitty Buurman, Netherlands
o. Raimo Montonen
EXC.3


Intermediate class

ALINA

HeJW-11 ALINA
FI15223/11 b.. 06.01.2011 red
(Ch Kuus´vuoren Evans Blacklord x Jansagin Elsa )
br. Leena Kivimäki
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
EXC.

ALMA
FI15224/11 b.06.01.2011 black
(Ch Kuus´vuoren Evans Blacklord x Jansagin Elsa )
br. & o.Leena Kivimäki
EXC.4

ALMA

HUALING ORIENTAL DESIRE
FI16411/11 b.14.01.2011 black
(Ch Tolkan Tarmokas Paroni x Flameborough Mousseline )
br. Ulla Yli-Havunen
o. Krista Kandell & Olli Ahonen
EXC.

HUALING ORIENTAL DESIRE

HUALING ORIENTAL FANTASY
FI16408/11 b.14.01.2011black
(Ch Tolkan Tarmokas Paroni x Flameborough Mousseline )
br. & o. Ulla Yli-Havunen
EXC.

LE-PASH DIO

JCH LE-PASH DIO
RKF 2885779 b. 02.11.2010 red smooth
(Ch Le-Pash Merlin x Ch Le-Pash Shanty )
br. Elena Ivanova, Russia
o. Olga Makarova , Russia
EXC.

LE-PASH ESENIA ENIGMA STARS

CH LE-PASH ESENIA ENIGMA STARS
RKF 2915467 b. 26.11.2010 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Le-Pash River)
br. Elena Ivanova, Russia
o. Galina Pyrkova , Russia
EXC.3

CH, TLNJW-12,TLNW-11,EE-JW-12
PARMELIA DREAM ROMANCE
FI17730/11,b.24.01.2011 red
(CIB Triumfant´s Dream Warrior x CIB Parmelia Galatea )
br. Päivi. Parmala
o.Anna Allikvee
absent

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU

FIW-11, FIJW-11 PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU
FI14810/11 b. 02.01.2011 black
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
kasv. Immilä-Karlsson Tiina,
om. Myyryläinen Merja ja Seppänen Erika
EXC.2, CK, BEST FEMALE-4, RES. CAC

VERMISAN ESTRELLA

VERMISAN ESTRELLA
FI27659/11 b.14.03.2011 red
(Ch Leppäkujan Quu-Ukko x CIB Flameborough Melba )
br. & o. Hilkka Saarinen
EXC.1, CK, BEST FEMALE- 3, CAC


Open class

ARLEYN LETTY VICTORIA

ARLEYN LETTY VICTORIA
RKF2536747 b. 24.06.2009 red
(CIB Le-Pash Gendolf x Zabava Krasa S Zolotyh Poley)
br. Natalia Zilova, Russia
o.M Ivanova & breeder, Russia
EXC.1

BEAUTYFUL CRYSTAL KISSED BY AN ANGEL

BEAUTYFUL CRYSTAL KISSED BY AN ANGEL
FI56479/10 b.20.07.2010 red
(Kissed By Heaven Smooth Jade Emperor x Ch Beautyful Crystal Angel Acira)
br. Piret Pullat, Estonia
o. Tiina Kinnunen
Very good 2

MINDIZAN BAZHANG

MINDIZAN BAZHANG
FIN50990/06 b.30.10.2006 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Anna-Liisa Huhtala
o. Mira Saarikoski
Very good 3

YÖNHALTIJAIN KARADON LOITSU

YÖNHALTIJAIN KARADON LOITSU
FIN 58443/07 b.. 20.10.2007 black
(CIB Orli San Karado x CIB Yönhaltijain Ilkikuri )
br. Eija Pyökäri
o. Jatta Hakala-Salemo & Kurt Salemo
good


Champion class

BASSTRICK’S GISELLE

CH BASSTRICK’S GISELLE
FIN15538/08 b 19.12.2007 red
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Tatam Estrella)
br. Teija Valkama
o. Kirsi Kaunissaari
EXC.

FLAMEBOROUGH MELBA

CH, BALTW-10, HeW-11
FLAMEBOROUGH MELBA
FIN 20810/07 b. 24.02.2007 red
(CIB Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik )
br. Minna Saivo
o. Hilkka Saarinen
EXC.1, CK, Best Female 1, BOB, BIG-2

FLAMEBOROUGH MELIORA

CH FLAMEBOROUGH MELIORA
FIN20809/07 b. 24.02.2007 red
(CIB Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo & Valtteri Niemi
o. Valtteri Niemi & Sanna Raatikainen
EXC.3, CK

INCIPIT MI CHICA

CH INCIPIT MI CHICA
FI45308/10 b. 07.05.2010 red
(CIB Wiski Blek Djalo x Ikäneidon Nora O´Incipit )
br. Sörlie Stella & Gånev Vålen, Norway
o.Virpi Muikku c/o Riitta Ropponen
EXC. 4, CK

CH JAMAHAN TARAMANDA
FI 25706/09 b.21.03.2009 red
(Ch Blackpearl x Ch Rossy Frosty Taika-Toy )
br. Jaana Hagel-Ojanen
o. Eija & Ari Sokoloff
absent

CH LE-PASH RIVER
RKF2070806 b. 26.03.2007 black
(CIB Le-Pash Gendolf e: Le-Szi-Ni Venus)
br. & o. Elena Ivanova, Russia
absent

LE-PASH SHANTY

CH LE-PASH SHANTY
RKF2503756 b. 07.04.2009 red
(CIB Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River )
br. Elena.Ivanova, Russia
EXC.

CH PARMELIA GALATEA
FIN13068/07 b.24.11.2006 red smooth
(CIB Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba )
br. Päivi Parmala
o.Päivi & Hanna Parmala
absent

PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE

CH PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE
FIN24040/07 b. 03.04.2007 black
(Cib Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Ch Incipit Proxima )
br. & o. Tiina. Immilä-Karlsson
EXC.

CH TATAM KESÄ-VIIMA
FIN40599/08.b. 08.06.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Tatam Eldiina )
br. Tarja Rouhiainen
o. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
absent

TULIKETUN ILO-NA

CH TULIKETUN ILO-NA
FIN12461/07 b. 25.12.2006 black
(Ch Sherae Annelis Teddy Boi x Nallelaakson Veronika )
br. & o. Eine Lappalainen
EXC.2, CK, Best Female 2

YÖNHALTIJAIN KARADON LAULU

CH YÖNHALTIJAIN KARADON LAULU
FIN58444/07 b. 20.10.2007 red
(CIB Orli San Karado x CIB Yönhaltijain Ilkikuri
br. Eija Pyökäri
o. Briitta & Jarmo Lajola
EXC

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS

CH YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS
FIN58442/07 b. 20.10.2007 black
(CIB Orli San Karado x CIB Yönhaltijain Ilkikuri)
br.Eija Pyökäri
o. Cristine & Paavo Siukonen
EXC


Veteran class

FLAMEBOROUGH DRAGONELLA

FLAMEBOROUGH DRAGONELLA
FIN34728/02 b. 08.07.2002 black
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Flameborough Afrodance)
br.Minna. Saivo
o. Raija Lammi
good

CH NALLELAAKSON VIKTORIA
FIN43428/03 b. 21.09.2003 black
(Ch Jansagin Miikkus x Ch Bei-Wei Dinghao)
b. Päivi Kyrölä
o.Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
absent

YÖNHALTIJAIN ILKIKURI

EUW-06, CH YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN 14576/04 b.18.01.2004 cream
i: Jansagin Miikkus e: C´hengtus Creme Northern Light
kasv. Pyökäri Eija, Kerava om. Lajola Briitta ja Jarmo,
EXC.1, CK, BOB-VETERAN


Breeder class

Kennel Flameborough, o. Minna Saivo, 3 Honour price

Kennel Le-Pash o.Elena Ivanova , Russia 4 Honour price

Kennel Pyöreän Talon o.Tiina Immilä-Karlsson, BOB-BREEDER 1 Honour price

Kennel Yönhaltijain o Eija Pyökäri, 2 Honour price

 

TROPHIES


oldest Chows shown in special show:
Vermisan Bonny

Favourite Chow – voted by Audience:
Pyöreän talon Bjarnen Blackie

 

Iivarin Pokaali
- For male Chow who is shown in this show, and has best Offspring
- given by Hannu & Paula Pokela:
Yönhaltijain Dernyn Mörri

Mambo's Medal
- For BOB Chow
- given by Stina Roine, kennel Turnipsin:
Flameborough Melba

Mona's Cup
- For Best Smooth-coated chow in Finland
- given by Päivi & Hanna Parmala, kennel Parmelia:
Gurkans Full Rulle

Turnipsi Trophy
- For the best Chow who has 0/0 elbows
- given by Stina Roine, kennel Turnipsin:
Yönhaltijain Dernyn Mörri

Vanhan Rouvan Extra Kiertolainen
- For female Chow who is shown in this show, and has best Offspring
- given by Sinikka Huhtala, kennel Mökkitöyssyn:
Flameborough Melba


BOB cream – Yönhaltijain Ilkikuri
Best fawn – Pihlajalammen Unen Kirkas Tähti
BOB blue– Pyöreän talon Ihanainen Ida
BOB black – Flameborough Mateo
Best red - Flameborough Melba