Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Helsinki
December 12, 2010
Finnish Winner 2010

Finland, Helsinki
BOS, Finnish Winner 2010, CACIB, BD-1 - CH, W-09, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI (left) & BOB, BIG-2, Finnish Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1 - CH PEI FANG EYECATCHER - click to enlarge


BOB, BIG-2, Finnish Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1
CH PEI FANG EYECATCHER


BOS, Finnish Winner 2010, CACIB, BD-1
CH, W-09, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


Finnish Junior Winner 2010, BD-2, CAC
HeJW-10 WINDALAS SAN SEBASTIAN


Finnish Junior Winner 2010, BB-2, CAC
BIDACHOWS ROCK AND ROLL ROSALIL


BOB-VETERAN, BB-4
CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA


RE-CACIB, RE-CAC, BD-3
CH, NOW-10 PEI FANG ABSOLUTE MUSIC


RE-CACIB, RE-CAC, BB-3
BIDACHOWS O’LOVELY OTHELLA
The latest from Winner Shows

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 10, 2016
Helsinki Winner 2016

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 03, 2011
Helsinki Winner 2011
 
Provided by Salka Pellikka; Photos by Riitta Ropponen, Jouko Siponkoski, Elena Ivanova, Tatyana Abakumova

Finnish Winner Show

Judge: Joyce O’Connor (IRL)

Number of Chows entered: 36
Number of Chows shown: 33
_______________________________________

BOB, BIG-2, Finnish Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1
CH PEI FANG EYECATCHER
br. Marianne & Brynjar Holmli (NO)
o. Mette Maj (DK)

BOS, Finnish Winner 2010, CACIB, BD-1
CH, W-09, HeW-10
YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
_______________________________________


Males

Junior class

LÄHDESUON RUUTUÄSSÄ
FI12612/09 b.10.12.2009 red
(Ch China Young’s Mr Manolito x Ch Flameborough Electra)
br. Sinikka Merkkiniemi
o. Marika & Jukka Soini
Cannot be judged

HUALING MAXIMUS
FI42592/09LAe0 b.30.6.2009 red
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Riikka Saarela & Mikko Kauppinen
EXC.2

SEALIONS BRILLIANT LARDOON
FI24367/10 b.27.1.2010 cream
(Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy)
br , Kristi Vendla (EE)
o. Pia Oravainen & Ulla Yli-Havunen
EXC.3

HeJW-10 WINDALAS SAN SEBASTIAN
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB Tatam Ilan Aurora)
br , Anna-Maija Siponkoski
o. Åsa Stråka
EXC.1, Finnish Junior Winner 2010, BD-2, CAC

YÖNHALTIJAIN NOIDAN TAIKAVOIMA
FIN59676/09LAe3 b.22.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Yönhaltijain Karadon Lahja)
br. Eija Pyökäri
o . Arttu Sävy & Satu Saari & breeder
Very Good 4


Intermediate class

ORINELL’S FLASH BACK
FI33882/09LBe1 b. 8.3.2009 black
(Ch Sakumas Sweetest Catch x CIB Orinell’s Cute Carmen)
br. Mette & Poul-Erik Maj (DK)
o. Annukka & Anna-Maija Siponkoski
Very Good 1


Open class

IKÄNEIDON NOPEA NUOLI
FIN25787/08L b.19.10.2008 black
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Incipit Yoko)
br. Virpi Muikku
o.
Very Good 2

CH, NOW-10 PEI FANG ABSOLUTE MUSIC
S16217/2009 b.26.10.2008 red
(Bon Triumph Magic Multi Music x CIB Pei Fang Crème de la Creme)
br. Marianne & Brynjar Holmli (NO)
o. Margaretha Nilsson (SE)
EXC. 1, BD-3, RE-CAC, RE-CACIB

JCH SHAN-ARAN BILLITONITE
FIN56997/08LCe1 b.19.10.2008 black
(Ch Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Jatta Hakala-Salemo & Kurt Salemo
Good


Champion class

CH AVGIT SHER-SHAKH SHERIDAN FROM BON TRIUMPH
RKF1968070 b.13.11.2006 red
(CIB & MultiCh, Multiw Bon Triumph Dariy Black King x Avgit Ronnebu)
br. Olga Ivanova (RU)
o. Tatyana Abakumova (RU)
EXC.4

CH NORDW-09, EEW-10
FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(CIB & Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.

FI CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09LEe3 b. 4.11.2008 red
(CIB Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
EXC

FI CH IKÄNEIDON ÖINEN OIKEUS
FIN10692/04LAe1 b. 2.12.2003 black
(Ch Jansagin Miikkus x Ikäneidon Onnenalku)
br. Virpi Muikku
o. Mia Koivumäki
EXC

CH LE-PASH GENDOLF
RKF1709246 b.21.1.2005 cream
(CIB&Ch, Alkmena Orfi x Eylaosjan)
br. & o. Elena Ivanova (RU)
EXC.3

ORINELL’S EGOTRIP

CH ORINELL’S EGOTRIP
DK21188/2007 b.4.10.2007 red
(CIB Pei Fang Norwegian Creme x CIB Orinell's Amy The Black Princess)
br. Poul-Erik & Mette Maj (DK)
o. Mette Maj (DK)
EXC. 2, BD-4

FI CH TOLKAN TAIKA MAHTI
FIN42052806LDe2 b. 5.3.2006 black
(Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch Tatam Ilan Annastiina)
br. Pirjo Appelgren
o. Päivi Hokkanen
Very Good

CH, W-09, HeW-10
YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(CIB & Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC.1, BD-1, Finnish Winner 2010, CACIB, BOS


Females

Junior class

BIDACHOWS ROCK AND ROLL ROSALIL
DKK22792/2009 b.3.12.2009 fawn
(Ch Bei-Wei Botai x Ch Bidachows Irresistible Igucci)
br.& o. Birgit Dammann (DK)
EXC.1, Finnish Junior Winner 2010, BB-2, CAC

FEARLESS HEART CREAM BRULE

HeJW-10 , RU JCH FEARLESS HEART CREAM BRULE
EST03868/09 b.9.9.2009 cream
(Ch Bon Triumph Sugar White x Ch Fearless Heart Infanta Cream Dream)
br. Irina Zinovieva (EE)
O. Marina Vekovischeva (RU)
EXC.3

HUALING MANDY
FI42595/09LAe1 b.30.6.2009 cream
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br.& o Ulla Yli-Havunen
Very Good

PARMELIA ELÄMÄNRIEMU
FI10118/10 b.17.11.2009 black smooth
( Ch Blackpearl x Parmelia Grandezza)
br. Päivi & Hanna Parmala
o. Erja Vehkamäki & Päivi Parmala
Very Good 4

WINDALAS SING IN SILENCE
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB Tatam Ilan Aurora)
br . Anna-Maija Siponkoski
o. breeder & Annukka Siponkoski
EXC.2


Open class

ATHENE
FIN13588/08 b.30.12.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Big Bad Bella)
br & o: Anna-Kaisa Isoheiko
Very Good 2

BIDACHOWS O’LOVELY OTHELLA
DKK22903/2008 b.5.11.2008 red
(CIB Orinell’s Egotrip x Ch Bidachow Irresistable Igucci)
br Birgit Dammann (DK)
O. Susanne Dammann (DK)
EXC.1, BB-3, RE-CAC, RE-CACIB

ELIKSIIRIN VIENO VAAPUKKA
FIN12140/08 b.28.11.2007 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Incipit Xelda
br. Anne Launonen
o. Heljä Mäkelä
Very good 3


Champion class

FI CH BEI-WEI FU MING LING
FIN39569/07 b.17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
Very Good

CH NOW-07, SEW-08, BIDACHOWS JOYFUL JOSSIE
DKK21289/2006 b.03.11.2006 red
(Ch Bei-Wei Botai x Bidachows Bright Britny The Smooth)
br & o: Birgit Dammann (DK)
EXC.2

BON TRIUMPH YAMAHA

CH BON TRIUMPH YAMAHA
RKF22319670 b.11.3.2008 black
(Ch Towsushet Mr President x Ch Bon Triumph Daniella Princess Night
br.& O. Marina Vekovischeva (RU)
EXC.4

CH PEI FANG EYECATCHER
DKK04497/2009 b.25.10.2008 cream
(Bon Triumph Magic Multi Music x Ch Pei Fang Crème De La Crème)
br. Marianne & Brynjar Holmli (NO)
o. Mette Maj (DK)
EXC.1, BB-1, CAC, CACIB, Finnish Winner 2010, BOB, BIG-2, New Finnish Champion

CH, BYJW-09
SHAN-ARAN BIRMITE
FIN56993/08LAe1 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
EXC.3

CH SHAN-ARAN BUERGERITE
FIN56995/08LAe2 b.19.10.2008 red
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
Very Good


Veteran class

CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA
FIN46136/02LAe2 b.11.11.2002 red
(CIB Tatam Odotettu Oskar x Ch Tatam Ihana Ilaila)
br:Tarja Rouhiainen,
o:Annukka & Anna-Maija Siponkoski
EXC 1, BOB-VETERAN, BB-4