Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Helsinki
December 03, 2011
Helsinki Winner 2011

Finland, Helsinki
BOB, CACIB, HeW-2011, Best Male-1, CK - CH, EE JCH, EEJW09,BALTJW-09, EEW-11 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR (left) & BOS, CACIB, HeW-2011, Best Female-1, CK - CH, BALTW-10 FLAMEBOROUGH MELBA - click to enlarge


BOB, CACIB, HeW-2011, Best Male-1, CK
CH, EE JCH, EEJW09,BALTJW-09, EEW-11 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR


BOS, CACIB, HeW-2011, Best Female-1, CK
CH, BALTW-10 FLAMEBOROUGH MELBA
The latest from Winner Shows

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2016
Finnish Winner Show

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 10, 2016
Helsinki Winner 2016

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 03, 2011
Helsinki Winner 2011
 
Provided by Olga Gljakova, Salka Pellikka

Finnish Winner Show

Judge: Ichiro Ishikawa (JP)

Number of Chows entered: 31
Number of Chows shown: 29
_______________________________________

BOB, CACIB, HeW-2011, Best Male-1, CK
CH, EE JCH, EEJW09,BALTJW-09, EEW-11
TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
br. Olga Gljakova (EE)
o. Anna Allikvee

BOS, CACIB, HeW-2011, Best Female-1, CK
CH, BALTW-10 FLAMEBOROUGH MELBA
Br: Minna Saivo
O: Hilkka Saarinen
_______________________________________


Females

Puppies 7-9 months

PYÖREÄN TALON IHANAINEN IDA

PYÖREÄN TALON IHANAINEN IDA
FI27951/11 b.13.04.2011 blue
(Ch Hualing Maximus x Ch Pyöreän Talon Bjarnen Blackie)
br & o. Tiina Immilä-Karlsson
1 HP, BOB-PUPPY

VERMISAN ESTRELLA
FI27659/11 b.14.03.2011 red
(Ch Leppäkujan Quu-Ukko xCib, Ch Flameborough Melba)
br & o. Hilkka Saarinen
2 HP


Males

Junior class

AEROSPACE SKYWALKER BANVIN FUN

AEROSPACE SKYWALKER BANVIN FUN
RKF2956090 b.26.10.2010 red
(Latibur Admirable Choice , Ch Atasteofhoney)
br & o. Julia Vinogradova (RU)
EXC.1, CK, HeJW-11, Best Male-4, Res. CAC

LE-PASH EMRYS
RKF2915465 b.26.11.2010 cream
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Le-Pash River
br. & o. Elena Ivanova (RU)
EXC.4

ORINELL’S GRAND SLAM

ORINELL’S GRAND SLAM
FI13194/11 b. 21.9.2010 black
( Dawnanda Don Darios Dusc x CIB, Ch Orinell’s Cute Carmen )
br. Mette Maj (DK)
o. Charlotte Nielsen
Very Good

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MAHTI

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MAHTI
FI14808/11 b.2.11.2011 red
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Sari Tyry
Very Good

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MATADOR
FI14809/11 b.2.11.2011 black
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Jenni Tyry
Very Good

TATAM ERKKAVALTTERI
FI57359/10 b.15.10.2010 black
(Ch Orinell’s Flash Back x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Anna-Maija Siponkoski & Mirja-Liisa Laitila
EXC.3, CK

YÖNHALTIJAIN ORKO RICHARDINPOIKA
FI59603/10 hdAe1 b.15.10.2010 cream
(Ch Le-Pash Richard x Cib, Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
o. Tiinamari Karvinen
EXC.

YÖNHALTIJAIN ORKO RICHARDINPOIKA

YÖNHALTIJAIN OTSO RICHARDINPOIKA
FI59601/10 hdEe2 b.15.10.2010 black
(Ch Le-Pash Richard x Cib, Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
o. breeder & Arttu Sävy & Satu Saari
EXC. 2, CK


Intermediate class

WINDALAS SAN SEBASTIAN

HeJW-10, JW-10 WINDALAS SAN SEBASTIAN
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri xCib, Ch Tatam Ilan Aurora)
br. Anna-Maija & Jouko Siponkoski
o. Åsa Stråka
EXC.1, CK, Best Male-3, CAC


Champion class

FI CH, DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB
FIN54091/08 b.11.09.2006 red
(Ch Sweet Talkin Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Roayl Club)
b. Kitty Buurman (NL)
o. Aarne Lilja & Raimo Montonen
EXC.

SE & NO CH, ELIKSIIRIN WILLI WIIKINKI
S13725/2008 b.7.11.2007 red
(Ch Fullmoon Del Fiume Giallo x Rill of the China’s Joy)
b. Anne Launonen
o. Lene Shila Hedengran (SE)
Very Good

CH NORDW-09, EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07 hdCe2 b.24.2.2007 black
(CIB & Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.

FI CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09 hdEe3 b. 4.11.2008 red
(CIB Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
EXC.4, CK

RU CH INCHGOU FILIPP KRASIVY
RKF2599289 b. 7.8.2009 black
( Ch Bon Triumph Moon Shadow Mocco Cream x Kja Van Li Shaoli)
br.& o S. Dvoretskaya (RU)
EXC.3 CK

CH, EEJW-07 KUUS’VUOREN GOLD GASPER SON
FIN18212/06hdAe0 b.16.1.2008 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
br. & o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good

CH, EE JCH, EEJW09,BALTJW-09, EEW-11 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
FI61315/10hdAe2 b.16.1.2008 red
(CIB&Ch Star Attraction of the Royal Club x Zohra Lietuvos Liutas)
br. Olga Gljakova (EE)
o. Anna Allikvee
EXC.1, CK, Best Male-1, HeW-2011, CACIB, BOB

YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI

CH, W-09-10, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07 hdBe0 b.30.10.2007 red
(CIB & Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC.2, CK, Best Male-2, RES. CACIB


Females

Junior class

ALINA

ALINA
FI17729/11 b.24.1.2011 red
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Jansagin Elsa)
br. Leena Kivimäki
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
EXC.1, CK, HeJW-2011, Res. CAC

HUALING ORIENTAL FANTASY
FI16408/11 b.14.1.2011 black
(Ch Tolkan Tarmokas Paroni x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. breeder & Elina Mujunen
EXC.2, CK


Open class

LE-PASH CIRCEYA
RKF2371083 b.15.3.2008 black smooth
(Le-Szi-Ni Charly x Le-Pash Miss Kiara)
br. Elena Ivanova (RU)
o. Maria Lovkova
Cannot be judged

BY MVA PARMELIA ELÄMÄNIHME

BY MVA PARMELIA ELÄMÄNIHME
FI10117/10 hdCe0 b.17.11.200 blue smooth
(Ch Blackpearl x Ch Parmelia Grandezza )
br.& o.Päivi Parmala
EXC.1, CK, Best Female-3, CAC, New Finnish Champion


Champion class

FI CH CHOW-MAGIC KEY TO KISSES
FIN56378/07 b.25.10.2007 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Chow-Magic Honeymoon Heart)
br. & o. Åsa Stråka
EXC.3, CK, Best Female-4

CH, BALTW-10 FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07hdCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
O: Hilkka Saarinen
EXC.1, CK, Best Female-1, HeW-2011, CACIB, BOS

LE-PASH SHANTY

JCH LE-PASH SHANTY
RKF2503756 b.7.4.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
Br: & o. Elena Ivanova
EXC.4, CK

FI CH, LTJW-08 WINDALAS WAUTSI-WAU
FIN27043/07hdAe2 b.9.3.2007 red
(Ch Fullmoon Del Fiume Giallo x CIB & Cib, Ch Tatam Ilan Aurora)
br. & o. Anna-Maija Siponkoski
EXC.2, CK, Best Female-2, RES. CACIB

CH EUW-06 YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN14576/04hdBe1 b. 18.1.2004 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Ch C’hengtus Crème Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Briitta & Jarmo Lajola
EXC.

FI CH YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS
FIN14576/04hdAe3 b.20.10.2007 black
(Cib, Ch Orli San Karado x CIB,Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
o. Christine & Paavo Siukonen
EXC.


Breeder class

YÖNHALTIJAIN
o:Eija Pyökäri
1 Honour Price, BOB-BREEDER