Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Siikajoki
July 02, 2011
Finnish National Specialty 2011

Finland, Siikajoki
BOS, BD 1, CQ - CIB, CH, NORDW-09 EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO (left) & BOB, CAC, BB 1, CQ - JCH LE-PASH SHANTY - click to enlarge


BOB, CAC, BB 1, CQ
JCH LE-PASH SHANTY


BOS, BD 1, CQ
CIB, CH, NORDW-09 EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO


BOS-VETERAN - TIMI (left) & BOB-VETERAN - CIB, CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA - click to enlarge


BOB-VETERAN - CIB, CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA


BOS-VETERAN - TIMI


BOB-PUPPY - LE-PASH ENO-RAN VENCEDOR (left) & BOS-PUPPY - PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU
click to enlarge


BOB-PUPPY - LE-PASH ENO-RAN VENCEDOR


BOS-PUPPY - PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU


CQ, BB-2, RES-CAC - WINDALAS SING IN SILENCE


CQ, BD-2, CAC - JCH QUAESTOR TERTIUS V.H. BOSSCHE FRONT


CQ, BB 3 - CH BASSTRICK'S GISELLE


CQ, BD 3 - LE-PASH SHAHRIJAR


CQ, BB-4 - CH PYÖREÄN TALON DONA DALIA


CQ, BD-4, RES-CAC - HEJW-10 JW-10 WINDALAS SAN SEBASTIAN
The latest from Clubshows

Finland, Kirkkonummi» Finland, Kirkkonummi
September 13, 2014
Finnish National Specialty 2014

Finland, Hyvinkää» Finland, Hyvinkää
September 17, 2012
Special Jubilee 40 years show

Finland, Siikajoki» Finland, Siikajoki
July 02, 2011
Finnish National Specialty 2011
 
Provided by Päivi Parmala; Photos by Riitta Ropponen, Virve Paasila and Päivi Parmala

FINNISH CHOW CHOW CLUB SPECIALTY SHOW 2011

Judge: F.P.A Odenkirchen, CAN

Number of Chows entered: 50
Number of Chows shown: 47
_______________________________________

BOB, CAC, BB 1, CQ
JCH LE-PASH SHANTY
br. & o. Elena Ivanova (RU)

BOS, BD 1, CQ
CIB, CH, NORDW-09 EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
_______________________________________

 

Males Puppyclass 7-9 months

LE-PASH ENO-RAN VENCEDOR

LE-PASH ENO-RAN VENCEDOR
RKF2915464 b.26.11.2010 red
(CIB, Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Le-Pash River)
br. Elena Ivanova (RU)
o. Nina Privoznova (RU)
1 HP, BOB-PUPPY

NALLELAAKSON MÖRKÖ

NALLELAAKSON MÖRKÖ
FI10874/11 b.30.10.2010 red
(Ch Nallelaakson Classic x Nallelaakson Iidan Iltatähti)
br. Päivi Kyrölä
o. Jouko Tähtinen
3

NALLELAAKSON SININEN USVA

NALLELAAKSON SININEN USVA
FI10870/11 b.16.11.2010 blue
(Ch Incipit Weldon x Nallelaakson Irmeli)
br. Päivi Kyrölä
o. Jukka Siira
4

TATAM ERKKAVALTTERI

TATAM ERKKAVALTTERI
FI57359/10 b.15.10.2010 black
(Ch Orinell’s Flash Back x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Mirja-Liisa Laitila
2


Females Puppyclass 5-7 months

HUALING ORIENTAL FANTASY

HUALING ORIENTAL FANTASY
FI16408/11 b.14.1.2011 black
(Ch Tolkan Tarmokas Paroni x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Ulla Ylihavunen & Elina Mujunen
2

HUALING ORIENTAL SURPRISE

HUALING ORIENTAL SURPRISE
FI16405/11 b.14.1.2011 cream
(Ch Tolkan Tarmokas Paroni x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Antti, Eeva & Kalevi Sariola
4

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU
FI14810/11 b.2.1.2011 black
(CIB, Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Merja Myyryläinen
1 HP, BOS-PUPPY

RIITU

RIITU
FI18697/11 b.26.1.2011 red
(Ch Nallelaakson Classic x Peppi)
br. Pasi Pyy
o. Sakari Mäkelä
3


Females Puppyclass 7-9 months

NALLELAAKSON SININEN PILVI

NALLELAAKSON SININEN PILVI
FI10871/11 b.16.11.2010 blue
(Ch Incipit Weldon x Nallelaakson Irmeli)
br. Päivi Kyrölä
o. Marja-Liisa Röyskö & Hanna Nieminen
1

ULPUKAN VIOLA

ULPUKAN VIOLA
FI60812/10 b. 31.10.2010 black smooth
(Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Wanted Soul Smooth Princess Ophal)
br. & o. Kaija Nieminen
2


MALES

Junior class

QUAESTOR TERTIUS V.H. BOSSCHE FRONT

JCH QUAESTOR TERTIUS V.H. BOSSCHE FRONT
FI42250/10 b.2.5.2010 black smooth
(Chowhill’s What Is My Name Again x Ch Germke Grazyna v.h Bossche Front)
br. Janneke Leunissen-Rooseboom (NL)
o. Hanna & Päivi Parmala
EXC.1, CQ, BD-2, CAC

SEALIONS BRILLIANT LARDOON

SEALIONS BRILLIANT LARDOON
FI24367/10 b.27.1.2010 cream
(Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy)
br. Kristi Vendla (EE)
o. Pia Oravainen
Very Good

TAISTO

TAISTO
FI35763/10 b.7.5.2010 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Yönhaltijain Jalokivi)
br. Minna Wallin
o. Noora Siira & Olli Köykkä
Very Good


Intermediate class

LÄHDESUON RUUTUÄSSÄ

LÄHDESUON RUUTUÄSSÄ
FI12612/10 b.10.12.2009 red
(Ch China Young’s Mr Manolito x Ch Flameborough Electra)
br. Sinikka Merkkiniemi
o. Marika Soini
Very Good

PARMELIA ELÄMÄNVOIMA

PARMELIA ELÄMÄNVOIMA
FIN10116/10 b.17.11.2009 black
(Ch Blackpearl x Ch Parmelia Grandezza)
br. Päivi & Hanna Parmala
o.Arja Huuskonen & Harri Kukkonen
EXC.2, CQ

PYÖREÄN TALON FORZA FELIX

PYÖREÄN TALON FORZA FELIX
FIN59566/09 b.17.9.2009 red
(Ch Blackpearl x Ch Pyöreän Talon Bjarnen Blackie)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Marita Tuhkala
Very Good

WINDALAS SAN SEBASTIAN

HEJW-10 JW-10 WINDALAS SAN SEBASTIAN
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB, Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB, Ch Tatam Ilan Aurora)
br. Anna-Maija & Jouko Siponkoski
o. Åsa Stråka
EXC.1, CQ, BD-4, RES-CAC


Open class

BLACK POPPY’S HAPPY MORNING

BLACK POPPY’S HAPPY MORNING
FIN60241/08 b.17.11.2008 black
(Ch Flameborough Moreno x Nallelaakson Lumi-Prinsessa)
br. Marja-Liisa Röyskö
o. Hanna Nieminen
EXC.1, CQ

HUALING MAXIMUS

HUALING MAXIMUS
FI42592/09 b.30.6.2009 red
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Riikka Saarela & Mikko Kauppinen
EXC.2

SHAN-ARAN BIXBITE

SHAN-ARAN BIXBITE
FIN56999/08 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x CIB, Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Sari Pakka
Cannot be judged

TOLKAN YLLÄTYSVOITTO

TOLKAN YLLÄTYSVOITTO
FIN54354/07 b.10.10.2007 black
(Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch Tatam Ilan Annastiina)
br. Pirjo Appelgren
o. Marko Holappa
Very Good

Champion class

FLAMEBOROUGH MATEO

CIB, CH, NORDW-09 EEW-10 FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.1, CQ, BD 1, BOS

FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS

CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FIN19127/09 b.4.11.2008 red
(Ch Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas )
br: Loreta Tamaseviciene (LT)
o: Jussi Muukkonen
EXC.4

JAMAHAN ROSSO GRINGO

CH JAMAHAN ROSSO GRINGO
FIN40895/07 b.7.7.2007 fawn
(Ch Ikäneidon Jalo Joiku x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
o. Reetta Mässeli
Very Good

LE-PASH CHEMBERLEN

CH LE-PASH CHEMBERLEN
RKF2371071 b.9.11.2008 red smooth
(Le-Pash Merlin x Le-Pash Kassiopeya)
br. Elena Ivanova (RU)
o. Galina Pyrkova (RU)
Very Good

LE-PASH SHAHRIJAR

CH LE-PASH SHAHRIJAR
RKF2503755 b.7.4.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
br. & o. Elena Ivanova (RU)
EXC.2, CQ, BD 3

NALLELAAKSON CASANOVA

CH NALLELAAKSON CASANOVA
FIN29685/06 b.10.4.2006 red
(CIB, Ch Tatam Odotettu Oskar x Nallelaakson Dolly)
br. Päivi Kyrölä
o. Kaija Liimatainen
Very Good

NALLELAAKSON CLASSIC

CH NALLELAAKSON CLASSIC
FIN29684/06 b.10.4.2006 red
(CIB, Ch Tatam Odotettu Oskar x Nallelaakson Dolly)
br. Päivi Kyrölä
o. Hannu Pokela
Very Good

ORINELL’S FLASH BACK

CH ORINELL’S FLASH BACK
FI33882/09 b.8.3.2009 black
(Sakumas Sweetest Catch x CIB, Ch Orinell’s Cute Carmen)
br. Mette & Poul-Erik Maj (DK)
o. Annukka & Anna-Maija Siponkoski
EXC.3

RANTATUULEN ÖPPÖ-NALLE

CH RANTATUULEN ÖPPÖ-NALLE
FIN19532/04 b.3.3.2004 red smooth
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Ch Flameborough Ebony Enigma)
br. Kirsti Luotokari
o. Leevi Komula
Very Good


Veteran class

TIMI


TIMI
FIN36361/02 b.31.7.2002 red
(Ch Ming-Bear Thai Pan x Silkkitie Tarinoi)
br. & o. Jouko Tähtinen
EXC.1, BOS-VETERAN

ULPUKAN HURRIKAANI

ULPUKAN HURRIKAANI
FIN44524/02 b.14.10.2002 red
(Ch Parmelia Koralli x Endeprise Pacific)
br. Kaija Nieminen
o.Sirpa Kinnunen & Esa Manninen
Very Good


FEMALES

Junior class

INCIPIT MI CHICA

INCIPIT MI CHICA
FI45308/10 b.7.5.2010 red
(CIB, Ch Wiski Blek Djalo x Ikäneidon Nora O’Incipit)
br. Stella Sörlie & Vålen Gånev (NO)
o. Virpi Muikku
EXC.1, CQ


Intermediate class

LÄHDESUON HERTTAÄSSÄ

LÄHDESUON HERTTAÄSSÄ
FI12613/10 b.10.12.2009 red
(Ch China Young’s Mr Manolito x Ch Flameborough Electra)
br. Sinikka Merkkiniemi
o. Jenna Rajakangas
EXC.2

PARMELIA ELÄMÄNIHME


CH PARMELIA ELÄMÄNIHME
FIN10117/10 b.17.11.2009 blue smooth
(Ch Blackpearl x Ch Parmelia Grandezza)
br. & o. Hanna & Päivi Parmala
Very Good

WINDALAS SING IN SILENCE

WINDALAS SING IN SILENCE
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB, Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB, Ch Tatam Ilan Aurora)
br. Anna-Maija & Jouko Siponkoski
o. Anna-Maija & Annukka Siponkoski
EXC.1, CQ, BB-2, RES-CAC


Open class

LE-PASH SHANTY

CH LE-PASH SHANTY
RKF2503756 b.7.4.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
br. & o. Elena Ivanova (RU)
EXC.1, CQ, BB-1, CAC, BOB

TATAM SYYSKAUNO

TATAM SYYSKAUNO
FIN49551/05 b.28.10.2005 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Ebbastiina)
br. Tarja Rouhiainen
o. Ilona Hietala
Very Good


Champion class

BASSTRICK'S GISELLE

CH BASSTRICK'S GISELLE
FIN15538/08 b.19.12.2007 red
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Tatam Estrella)
br. Teija Valkama
o. Kirsi Kaunissaari
EXC.2, CQ, BB 3

BEI-WEI FU MING LING

CH BEI-WEI FU MING LING
FIN39569/07 b.17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Riikka Enäsuo & Jari Pesonen
Very Good

NALLELAAKSON VIKTORIA

CH NALLELAAKSON VIKTORIA
FIN43428/03 b.21.9.2003 black
(Ch Jansagin Miikkus x Bei-Wei Dinghao)
br. Päivi Kyrölä
o. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
EXC.3

PARMELIA GALATEA

CIB, CH PARMELIA GALATEA
FIN13068/07 b.24.11.2006 red smooth
(CIB, Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
br. Päivi Parmala
o. Päivi & Hanna Parmala
Very Good

PYÖREÄN TALON DONA DALIA

CH PYÖREÄN TALON DONA DALIA
FIN54172/08 b. 5.10.2008 black
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Merja Myyryläinen & Erika Seppänen
EXC.2, CQ, BB-4

TATAM KESÄ-VIIMA

CH TATAM KESÄ-VIIMA
FIN40599/08 b.8.6.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Tatam Eldiina)
br. Tarja Rouhiainen
o. Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
Very Good

TATAM KEVÄTESIKKO

TATAM KEVÄTESIKKO
FIN21570/07 b.18.3.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Niina Kallankari
Very Good


Veteran class

CHOW-MAGIC GRACEFUL GEISHA

CH CHOW-MAGIC GRACEFUL GEISHA
FIN26334/01 b.13.5.2001 black
(Ch Ming-Bear Thai Pan x Amcho Delightful Dominique)
br. & o. Åsa Stråka
Very Good

TATAM ILAN AURORA

CIB, CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA
FIN46136/02 b.11.11.2002 red
(CIB, Ch Tatam Odotettu Oskar x Ch Tatam Ihana Ilaila)
br. Tarja Rouhiainen,
o. Annukka & Anna-Maija Siponkoski
EXC.1, CQ, BOB-VETERAN