Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Säkylä
August 31, 2008
Finnish Clubshow 2008

Finland, Säkylä
BOB, BD 1 - KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD (left) &
BOS, CAC, BB 1 - ORINELL’S DREAM DELIGHT - click to enlarge


BOB, BD 1 - KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD


BOS, CAC, BB 1 - ORINELL’S DREAM DELIGHT


Excellent 1, BD 2 - BEI-WEI ERZI LAODA


Excellent 2, BD 3, CAC - DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB


Excellent 1, BD 4, RES-CAC - ELIKSIIRIN HUI KUN HUIPPU


Excellent 1, BB 2, RES-CAC - PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE


1 HP, BOB-PUPPY - FEARLESS HEART ZAHAR


1 HP, BOS-PUPPY - MINDIZAN CHUNJIN


Best Brace - Kuus’vuoren Evans Blacklord & Kuus’vuoren Elisan Bluestar


Breeder’s Class - KUUS’VUOREN Kennel - click to enlarge
The latest from Clubshows

Finland, Kirkkonummi» Finland, Kirkkonummi
September 13, 2014
Finnish National Specialty 2014

Finland, Hyvinkää» Finland, Hyvinkää
September 17, 2012
Special Jubilee 40 years show

Finland, Siikajoki» Finland, Siikajoki
July 02, 2011
Finnish National Specialty 2011
 
Provided by Riitta Ropponen; photos by Eero Hujanen, Keijo Pöntinen, Riitta Ropponen

Finnish Chow Chow Club National Specialty

Judges: Eunice and Paul Westley, UK

Number of Chows entered: 71
Number of Chows shown: 58

_____________________________________

BOB, BD 1
KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena & Virtanen Teuvo

BOS, CAC, BB 1
ORINELL’S DREAM DELIGHT
br. Maj Poul-Erik & Mette, Denmark
ow. Elyutina Alena, Russia
_____________________________________


MALE PUPPIES 5 - 7 MONTHS

DARLING CELLY’S SMOOTH EDUARD
EST-00805/08 DOB 5.1.2008
(Odissey x Wanted Soul Diane of Darling Celly’s)
br. Pöder Inga, Estonia
ow. Palmroos Pekka & Johanna
Absent

FEARLESS HEART ZAHAR
EST-03143/04 DOB 8.3.2008
(Bon Triumph Sugar White x Fearless Heart Evrika)
br. Zinovieva Irina, Estonia
ow. Kairaluoma Eeva
1 HP, BOB-PUPPY

MINDIZAN CAIFU
FIN21457/08 DOB 8.3.2008
(Simauta Dess Cassius x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Huhtala Anna-Liisa
ow. Nybacka Virpi
2 HP

ROSSY HUBA
4125/08 (Hungary) DOB 2.2.2008
(Shagio-Chen Whisky x Rossy White Rose)
br. Burstne Hagyarossy Eva, Hungary
ow. Kairaluoma Eeva
3


MALE PUPPIES 7 - 9 MONTHS

RANTATUULEN ELROY

RANTATUULEN ELROY
FIN18995/08L DOB 19.1.2008
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Villiina)
br. Luotokari Kirsti
ow. Kiveinen Merita
1 HP


FEMALE PUPPIES 5 - 7 MONTHS

MINDIZAN CHUNJIN
FIN21454/08 DOB 8.3.2008
(Simauta Dess Cassius x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Huhtala Anna-Liisa
ow. Huhtala Olavi
1 HP, BOS-PUPPY


FEMALE PUPPIES 7 - 9 MONTHS

BASSTRICK’S GISELLE
FIN15538/08 DOB 19.12.2007
(Simauta Dess Cassius x Tatam Estrella)
br. Valkama Teija
ow. Kaunissaari Kirsi
1 HP

BASSTRICK’S GISELLE

BASSTRICK’S GUCCI
FIN15537/08 DOB 19.12.2007
(Simauta Dess Cassius x Tatam Estrella)
br. Valkama Teija
ow. Harmoinen Pirjo Ahonen Veijo & Lahti Ilkka
2 HP

MALES

Junior Class

YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI

YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07 DOB 30.10.2007
(Chowderny Xinling-Shi x C’Hengtus Creme Northern Light)
br. Pyökäri Eija
ow. Pellikka Salka
Very Good 1


Intermediate Class

BLACKPEARL
FIN10357/07 DOB 27.11.2006
(Kringelmyras Chyn-Chow x Samsaran Little Blue Love)
br. Sokoloff Eija
ow. Sokoloff Nina & Hermanson Jockum
Very Good

CHINA YOUNG’S MR MANOLITO
FIN36211/07 DOB 3.12.2006
(China Young’s Onazzis After Floyd x Misha Daughter of Churchill)
br. Mattsson Kerstin, Sweden
ow. Isaksson Kaija
Excellent 3

ELIKSIIRIN HOOPO ON UPEE
FIN13737/07 DOB 15.1.2007
(Ikäneidon Ääni Menneestä x Incipit Xelda)
br. Launonen Anne
ow. Saarinen K. & br.
Excellent 2

ELIKSIIRIN HUI KUN HUIPPU
FIN13740/07 DOB 15.1.2007
(Ikäneidon Ääni Menneestä x Incipit Xelda )
br. Launonen Anne
ow. Saarinen M. & br.
Excellent 1, BD 4, RES-CAC

MINDIZAN BAOCHOU
FIN50994/06 DOB 30.10.2006
(Incipit Weldon x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Huhtala Anna-Liisa
ow. Rajala Saara
Excellent 4

SHERAE BILLI BILLERI
FIN43636/07 DOB 31.10.2006
(Sherae Teddy Inbluejeans x Sherae Star Express)
br. Chinnery Shirley & Colin, Australia
ow. Lepistö Anneli
Absent

YÖNHALTIJAIN KONNANKOUKKU
FIN53978/06 DOB 3.11.2006
(Sherae Annelis Teddy Boi x Yönhaltijain Ihmeiden Aika)
br. Pyökäri Eija
ow. Karhapää Johanna
Very Good


Open Class

AKAKURO REVOLUTION
FIN52712/07 DOB 18.10.2006
(Akakuro Bungo x Liang of the China’s Joy at Akakuro)
br. Byrne Carolyn, UK
ow. Poutala T. & Launonen A.
Absent

DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB
FIN26245/06 DOB 11.9.2006
(Sweet Talking Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Royal Club)
br. Buurman Kitty, Netherlands
ow. Montonen Raimo
Excellent 2, BD 3, CAC

KONG LITAI KISMET’S AARON’S ROD
FIN14876/07 DOB 7.7.2006
(Pei Fang Norwegian Creme x Peli’s Maya of Flensborg)
br. Kold Lotte, Denmark
ow. Immilä-Karlsson Tiina
Absent

KUUS’VUOREN GOLDEN SUN BEAR

KUUS’VUOREN GOLDEN SUN BEAR
FIN18209/06 DOB 27.1.2006
(Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Kurri Outi
Excellent 1

NALLELAAKSON LORENZO
FIN30982/06 DOB 3.5.2006
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esmelina )
br. Kyrölä Päivi
ow. Sandberg Päivi
Very Good 3

NALLELAAKSON JYPPE
FIN17451/05 DOB 5.2.2005
(Nallelaakson Paddinton x Flameborough Esmelina)
br. Kyrölä Päivi
ow. Hokkanen Päivi
Very Good 4

TATAM TOSI TUUKKA
FIN49064/04L DOB 14.10.2004
(Fullmoon Del Fiume Giallo x Tatam Histamiini)
br. Rouhiainen Tarja
ow. Asikainen Ulla & Timo-Pekka
Can not be judged


Champion Class

BEI-WEI ERZI LAODA
FIN 26957/01 DOB 19.5.2001
(Brosscroft Regal Baer x Bei-Wei Chunlei )
br. Sankilampi Risto & Ropponen Riitta
ow. Pöntinen Keijo
Excellent 1, BD 2

IKÄNEIDON JALO JOIKU
FIN50146/05L DOB 3.10.2005
(Kja Van Li Shindao x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Kairtamo Virpi
ow. Mässeli Reetta
Very Good

INCIPIT WELDON
FIN13303/05 DOB 27.10.2004
(Jowtrix Red McGuffin x Rhytzo Midnite Flame)
br. Gånev Vålen & Soerlie Stella, Norway
ow. Huhtala Olavi
Excellent 2

JANSAGIN MORRIS
FIN13797/02 DOB 21.1.2002
(Rantatuulen Pandemon x Tuliketun Kulta-Pilvi)
br. Silvo Sanna
ow. Nordman Petri
Absent

KRINGELMYRAS CHYN-CHOW
FIN41207/03 21.3.2003
(Nickelodeons Thunder and Lightning x Kringelmyras Nisha)
br. Skilström Helene, Sweden
ow. Saivo Minna
Very Good

KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD
FIN51063/04L DOB 21.10.2004
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena & Virtanen Teuvo
Excellent 3, BD 1, BOB

RANTATUULEN ÖPPÖ-NALLE
FIN19532/04 DOB 3.3.2004
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Flameborough Ebony Enigma)
br. Luotokari Kirsti
ow. Komula Leevi
Very Good

SHERAE ANNELIS TEDDY BOI
FIN18511/05 DOB 29.10.2004
(Sherae The Rising Son x Zebedee Dee Lilah)
br. Chinnery Shirley & Colin, Australia
ow. Lepistö Anneli
Absent

SIMAUTA DESS CASSIUS
FIN20173/05 DOB 15.10.2004
(Pei Fang Norwegian Creme x Bis Lac Izumi)
br. Elyutina Alena, Russia
ow. Valkama Teija
Excellent

TOLKAN TAIKA MAHTI
FIN20528/06 DOB 5.3.2006
(Ikäneidon Öinen Oikeus x Tatam Ilan Annastiina)
br. Appelgren Pirjo & Jari
ow. Hokkanen Päivi
Very Good

TOLKAN TARMOKAS PARONI
FIN20529/06 DOB 5.3.2006
(Ikäneidon Öinen Oikeus x Tatam Ilan Annastiina)
br. Appelgren Pirjo
ow. Koivisto Marjo
Excellent 4


Veteran Class

SILKKITIE SOTURI

SILKKITIE SOTURI
FIN10991/98 6.12.1997
(Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
br. Moisala Sirkku
ow. Saarinen Hilkka
Very Good 1

FEMALES

Junior Class

DREMO CHACHACHA
MET4023/07 DOB 2.11.2007
(Dremo Ròtmanò x Dremo`s Black Maggic)
br. Raàbnè Erõs Veronika, Hungary
ow. Launonen A.
Good

ELIKSIIRIN VIENO VAAPUKKA
FIN12140/08 DOB 28.11.2007
(Kringelmyras Chyn-Chow x Incipit Xelda)
br. Launonen Anne
ow. Mäkelä Heljä
Good

JANSAGIN ELSA
FIN27739/07L DOB 9.4.2007
(Ikäneidon Ääni Menneestä x Xanadu De Los Perros De Bigo)
br. Silvo Sanna
ow. Kivimäki Leena
Good

KUUS’VUOREN HEHKUVA HELMI
FIN31890/07 DOB 1.5.2007
(Kuus’vuoren Arkimedes x Tatam Muistojen Miska)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Vänskä Seija
Absent

KUUS’VUOREN MISKAN MUISTO
FIN31891/07 DOB 1.5.2007
(Kuus’vuoren Arkimedes x Tatam Muistojen Miska)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Mäkiranta Jenni
Absent

PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE
FIN24040/07 DOB 3.4.2007
(Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Incipit Proxima)
br. Immilä-Karlsson Tiina
ow. Immilä-Karlsson Tiina
Excellent 1, BB 2, RES-CAC

WINDALAS WAUTSI-WAU
FIN27043/07 DOB 9.3.2007
(Fullmoon Del Fiume Giallo x Tatam Ilan Aurora)
br. Siponkoski Anna-Maija
ow. Siponkoski Annukka & Anna-Maija
Very Good 2

YÖNHALTIJAIN KARADON LAHJA
FIN58445/07L DOB 20.10.2007
(Orli San Karado x Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Pyökäri Eija
ow. Laitinen Kristiina
Good

YÖNHALTIJAIN KARADON LAULU
FIN58444/07 DOB 20.10.2007
(Orli San Karado x Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Pyökäri Eija
ow. Lajola Briitta
Good

YÖNHALTIJAIN KARADON LOITSU
FIN58443/07 DOB 20.10.2007
(Orli San Karado x Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Pyökäri Eija
ow. Hakala-Salemo Jatta & Salemo Kurt
Good

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS
FIN58442/07L DOB 20.10.2007
(Orli San Karado x Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Pyökäri Eija
ow. Siukonen Christine & Paavo
Good


Intermediate Class

AVGIT ENSIS TERIKESTE
FIN29997/08 DOB 23.11.2006
(Bon Triumph Dariy Black King x Avgit Uffisi Star)
br. Ivanova Olga, Russia
ow. Laukkanen Satu
Very Good 3

BASSTRICK’S ELISHA
FIN49911/06 DOB 29.9.2006
(Tschiunglaischan Uong-Hei-Te x Tatam Estrella)
br. Valkama Teija
ow. Valkama Teija & Milla
Good

FLAMEBOROUGH MALONZA
FIN20808/07 DOB 24.2.2007
(Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Saivo Minna
ow. Saivo Minna
Good

FLAMEBOROUGH MELIORA
FIN20809/07L DOB 24.2.2007
(Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Saivo Minna
ow. Raatikainen Sanna & Niemi Valtteri
Good

KUUS’VUOREN IHANA IIDA
FIN31892/07L DOB 1.5.2007
(Kuus’vuoren Arkimedes x Tatam Muistojen Miska)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
Good

MINDIZAN BAOGUI
FIN50995/06 DOB 30.10.2006
(Incipit Weldon x Ikäneidon Unelmientaikayö)
br. Huhtala Anna-Liisa
ow. Kairaluoma Eeva
Good

NALLELAAKSON IIDAN ILTATÄHTI
FIN50058/06 DOB 2.9.2006
(Kringelmyras Chyn-Chow x Bei-Wei Dinghao)
br. Kyrölä Päivi
ow. Kyrölä Päivi
Absent

ORINELL’S DREAM DELIGHT
DK02794/2007-RKF2049912 DOB 26.1.2007
(Pei Fang Midnight Massarati Man x Orinell`s Amy The Black Princess)
br. Maj Poul-Erik & Mette, Denmark
ow. Elyutina Alena, Russia
Excellent 1, BB 1, CAC, BOS

PARMELIA GALATEA
FIN13068/07K DOB 24.11.2006
(Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
br. Parmala Päivi
ow. Parmala Päivi
Absent

TULIKETUN ILO-NA

TULIKETUN ILO-NA
FIN12461/07 DOB 25.12.2006
(Sherae Annelis Teddy Boi x Nallelaakson Veronica)
br. Lappalainen Eine
ow. Puisto Isto
Excellent 2, BB 3


Open Class

BEI-WEI BAORONG

BEI-WEI BAORONG
FIN51809/05 DOB 8.11.2005
(Bei-Wei Erzi Laoda x Nallelaakson Viktoria)
br. Ropponen Riitta & Sankilampi Risto
ow. Uusitalo Virpi
Very Good 1

FLAMEBOROUGH DRAGONELLA
FIN34728/02 DOB 8.7.2002
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Flameborough Afrodance)
br. Saivo Minna
ow. Lammi Raija
Good

LEPPÄKUJAN UNELMATYTTÖ
FIN51810/05 DOB 23.8.2005
(Tatam Nökö-Nökö x Tatam Kesän Sointu)
br. Niemeläinen Paula
ow. Niemeläinen Paula & Hyvönen Henna
Very Good 2

ROWLITS MANDI
FIN32525/01 DOB 13.6.2001
(Samsaran Benedictiee x Ristipolun Titta)
br. Virta Kirsti
ow. Lammi Raija
Good

TATAM SYYSKAUNO
FIN49551/05LB DOB 28.10.2005
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Ebbastiina)
br. Rouhiainen Tarja
ow. Hietala Ilona
Good

TESSA
FIN51935/04 DOB 24.6.2004
(Shonsu x Soft And Furry Fiona)
br. Lall Veronica, Eesti
ow. Uusitalo Virpi
Good


Champion Class

FLAMEBOROUGH ELEGANZA

FLAMEBOROUGH ELEGANZA
FIN47202/05 DOB 15.9.2005
(Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza)
br. Saivo Minna
ow. Blåfield Tuula
Very Good 1

KUUS’VUOREN BEATRICE GIRL
FIN11712/00L DOB 31.10.2000
(Rantatuulen Pegasos x Rantatuulen Satunoita)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
Very Good 4

KUUS’VUOREN ELISAN BLUESTAR
FIN51066/04 DOB 21.10.2004
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
Very Good 3

SIMAUTA DESS BIKINI
RKF1457053 DOB 13.8.2003
(El-Pascha von Altun-Shan x Bis Lac Izumi)
br. Elyutina Alena, Russia
ow. Elyutina Alena, Russia
Absent

TATAM ILAN AURORA
FIN46136/02 DOB 11.11.2002
(Tatam Odotettu Oskar x Tatam Ihana Ilaila)
br. Rouhiainen Tarja
ow. Siponkoski Annukka & Anna-Maija
Absent

TATAM MUISTOJEN MISKA
FIN10334/02 DOB 2.12.2001
(Rantatuulen Pandemon x Tatam Tähtisäde)
br. Rouhiainen Tarja
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
Good

YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN13800/02 DOB 18.1.2004
(Jansagin Miikkus x C’Hengtus Creme Northern Light)
br. Pyökäri Eija
ow. Lajola Briitta
Very Good 2


Veteran class

PARMELIA ILOPILLERI
FIN25227/98KA DOB 4.5.1998
(Mökkitöyssyn Benjamin x Parmelia Velvet Ramona)
br. Parmala Päivi
ow. Parmala Päivi
Absent

TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE

TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE
FIN38235/96 DOB 28.8.1996
(Brosscroft Red Hot Baer x Kelin’s Sunshine Bear)
br. Latva-Kokko Eine
ow. Pyökäri Eija
Very Good 1


Progeny Class

TATAM MUISTOJEN MISKA
FIN10334/02 DOB 2.12.2001
(Rantatuulen Pandemon x Tatam Tähtisäde)
br. Rouhiainen Tarja
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
Absent


Breeder’s Class

KUUS’VUOREN
ow. Järvinen-Kekäle Maija-Leena
1 HP

YÖNHALTIJAIN
ow. Pyökäri Eija
Absent


Brace
1. Kuus’vuoren Evans Blacklord and Kuus’vuoren Elisan Bluestar
2. Fearless Heart Zahar and Mindizan Baogui
3. Bei-Wei Baorong and Tessa