Finland, Kirkkonummi
August 01, 2010
Finnish National Specialty 2010

Finland, Kirkkonummi
BOB, CAC, BD-1 - CH, SEW-10 DI KA TCHOU ZUNG TZUNG LE (left) & BOS, BB-1 - C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA
click to enlarge


BOB, CAC, BD-1 - CH, SEW-10 DI KA TCHOU ZUNG TZUNG LE


BOS, BB-1 - C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA


BOB-PUPPY - PARMELIA ELÄMÄNRIEMU (left) & BOS-PUPPY - GURKANS FULL RULLE


BOB-VETERAN, BB-5 - CH. TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE (left) & BOS-VETERAN - CH. JANSAGIN MORRIS


BD-2 - CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BD-3 - CH EEJW09, BALTJW-09 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR


BD-4 - CH, NORDW-09 FLAMEBOROUGH MATEO


RE-CAC Dog - SHAN-ARAN BIXBITE


CAC, BB-2 - YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS


RE-CAC, BB-3 -YÖNHALTIJAIN NOIDAN LEMMENROHTO


BB-4 - CH BYJW-09 SHAN-ARAN BIRMITE


Junior Class Males - click to enlarge


Champion Class Males - click to enlarge


Bob-Breeder, 1 Honour Prize - YÖNHALTIJAIN


Breeder Class 2nd, HP - ELIKSIIRIN


Breeder Class 3rd - PYÖREÄN TALON


Breeder Class 4th - FLAMEBOROUGH

TROPHIES


Iivarin Pokaali - For male Chow who is shown in this show, and has best Offspring - given by Hannu & Paula Pokela - Kuus’vuoren Evans Blacklord


Mambo's Medal - For BOB Chow - given by Stina Roine, kennel Turnipsin - Di Ka Tchou Zung Tzung Le


Mona's Cup - For Best Smooth-coated chow - given by Päivi & Hanna Parmala, kennel Parmelia - Shan-Aran Bixbite


Turnipsi Trophy - For the best Chow who has 0/0 elbows - given by Stina Roine, kennel Turnipsin - Yönhaltijain Dernyn Mörri


Vanhan Rouvan Extra Kiertolainen - For female Chow who is shown in this show, and has best Offspring - given by Sinikka Huhtala, kennel Mökkitöyssyn - Yönhaltijain Ilkikuri


5 oldest Chows shown in special show: Tuliketun Yönhal-i-nalle (shown on picture), Chow-Magic Gardens Ghost, Rowlit’s Mandi, Tatam Muistojen Miska, Jansagin Morris


Best fawn male & female - Tiina Immilä-Karlsson, kennel Pyöreän Talon - Parmelia Fauni &


Lav Stori Dushes Velvet


BOB cream - Eija Pyökäri, kennel Yönhaltijain - Tuliketun Yönhal-i-nalle


Best red and best black male & female - Tarja ja Petri Nordman, kennel Shan-Aran - Di Ka Tchou Zung Tzung Le & Flameborough Melba (red) & Flameborough Mateo & Yönhaltijain Karadon Lumous (black)


BOB blue - Anna-Liisa Huhtala, kennel Mindizan - Kuus’vuoren Elisan Bluestar


Favourite male & female - voted by audience - Yönhaltijain Dernyn Mörri & Parmelia Elämänriemu


Best grandpa and grandma - For the Chows with the most offspring shown in this show (at least 2 generations) - Merja Myyryläinen, kennel Faplan - Jansagin Morris &


Incipit Proxima


BOB smooth - Päivi & Hanna Parmala, kennel Parmelia - Shan-Aran Bixbite & BOS-smooth Shan-Aran Birmite
The latest from Clubshows

Finland, Kirkkonummi» Finland, Kirkkonummi
September 13, 2014
Finnish National Specialty 2014

Finland, Hyvinkää» Finland, Hyvinkää
September 17, 2012
Special Jubilee 40 years show

Finland, Siikajoki» Finland, Siikajoki
July 02, 2011
Finnish National Specialty 2011
 
Provided by Salka Pellikka; Photos by: Linda Karlsson, Riitta Ropponen, Risto Sankilampi & Teemu Vestovuo

National Specialty Show

Judge: Henning Schenk (D)
Puppies: Raisa Savander (FIN)

Number of Chows entered: 88
Number of Chows shown: 76
_______________________________________

BOB, CAC, BD-1
CH, SEW-10 DI KA TCHOU ZUNG TZUNG LE
br. Daniela Söhl (DE)
ow. Linda Johansson (SE)

BOS, BB-1
C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA
Br: Minna Saivo
Ow: Hilkka Saarinen
_______________________________________

 

Males Puppyclass 5-7 months

PYÖREÄN TALON G-TEAM GREATEST

PYÖREÄN TALON G-TEAM GREATEST
FIN19147/10 b. 8.2.2010 red
(Kong Litai Kismet’s Aaron’s Rod x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Krista Ropa
1 HP BBD-2


Males Puppyclass 5-7 months

PYÖREÄN TALON G-TEAM GREATEST

CHOWIMATRA LOKMAN
FIN13457/10 b. 9.12.2009 red
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Ulpukan Onur)
br. Terttu-Maija Filppu
ow. Jarmo & Marjo Åhman
2

GURKANS FULL RULLE

GURKANS FULL RULLE
FIN16967/10 b.3.12.2009 red smooth
(Mini-Torpets Frej x Gurkans Äss I Rockärmen)
br. Jessica Björling-Brännlund (SE)
ow. Leena Blomqvist
1 HP, BOS-PUPPY


Females Puppyclass 5-7 months

PYÖREÄN TALON G-TEAM GEISHA

PYÖREÄN TALON G-TEAM GEISHA
FIN19149/10 b. 8.2.2010 red
(Kong Litai Kismet’s Aaron’s Rod x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. br & Katja Sarjanen
1 HP, BBB-2

PYÖREÄN TALON G-TEAM GLACIER

PYÖREÄN TALON G-TEAM GLACIER
FIN19151/10 b. 8.2.2010 cream
(Kong Litai Kismet’s Aaron’s Rod x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Br & Merja Myyryläinen
2 HP


Females Puppyclass 7-9 months

PARMELIA ELÄMÄNIHME


PARMELIA ELÄMÄNIHME
FI10117/10 b. 17.11.2009 blue smooth
( Ch Blackpearl x Parmelia Grandezza)
br & ow.. Päivi & Hanna Parmala
2 HP

PARMELIA ELÄMÄNRIEMU

PARMELIA ELÄMÄNRIEMU
FI10118/10 b.17.11.2009 black smooth
( Ch Blackpearl x Parmelia Grandezza)
br. Päivi & Hanna Parmala
o. Erja Vehkamäki & Päivi Parmala
1 HP, BOB-PUPPY

PYÖREÄN TALON FORZA FIA

PYÖREÄN TALON FORZA FIA
FIN59568/09 b. 17.9.2009 black
(Ch Blackpearl x Pyöreän Talon Bjarnen Blackie)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. br & Merja Myyryläinen
3 HP


Males

Junior class

GRANROSE TEDDY’S CESAR

GRANROSE TEDDY’S CESAR
FIN60599/09 b.30.10.2009 red
(Adrente’s Just Like Magic Agassy x Granrose Teddy’s Be My Angel)
br. Beatrice Grandell
o.Matilda Rimpeläinen & Malin Lindqvist
EXC. 1

HUALING MAXIMUS

HUALING MAXIMUS
FI42592/09/ b.30.6.2009 red
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o.Riikka Saarela & Mikko Kauppinen
EXC. 3

HUALING MORRIS

HUALING MORRIS
FI42593/09/ b.30.6.2009 black
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Pia Oravainen
Very Good 4

YÖNHALTIJAIN NOIDAN TAIKAVOIMA

YÖNHALTIJAIN NOIDAN TAIKAVOIMA
FIN59676/09 b.22.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Yönhaltijain Karadon Lahja)
br. Eija Pyökäri
ow .Br & Arttu Sävy & Satu Saari
EXC. 2


Intermediate class

BLACK POPPY’S HAPPY MORNING

BLACK POPPY’S HAPPY MORNING
FIN60241/08LAe0 b. 17.11.2008 black
(Ch Flameborough Moreno x Nallelaakson Lumi-Prinsessa)
br. Marja-Liisa Röyskö
o. Hanna Nieminen
EXC.2

ELIKSIIRIN VON VARTOO

ELIKSIIRIN VON VARTOO
FIN55060/08 b. 27.9.2008 red
(Eliksiirin Hui Kun Huippu x Eliksiirin Fit-Fiu)
br. Anne Launonen
o. Mika & Minna Manninen
Very Good

FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS

FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09LEe3 b. 4.11.2008 red
(Ch Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
EXC.

LE-PASH SHAHRIJAR

JCH LE-PASH SHAHRIJAR
RKF2503755 b.22.10.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
br. & ow .Elena Ivanova (RU)
Very Good

PARMELIA FAUNI

PARMELIA FAUNI
FIN58821/08LCe2 b. 28.10.2008 fawn smooth
( Kotilinnun Komea Kaapo x CIB Parmelia Galatea)
br. Päivi Parmala
o. Suvi Pulkkinen & Petri Mäkinen
EXC.3

PYÖREÄN TALON DON DOS

PYÖREÄN TALON DON DOS
FI54176/08LAe0 b. 8.2.2008 red
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Tuula Rahkola
Very Good

SHAN-ARAN BEDIASITE

SHAN-ARAN BEDIASITE
FIN56998/08LBe0 b. 19.10.08 black smooth
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Briitta Lajola
Very Good

SHAN-ARAN BILLITONITE

JCH SHAN-ARAN BILLITONITE
FIN56997/08LCe1 b. 19.10.08 black
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Jatta Hakala-Salermo & Kurt Salermo
EXC.4

SHAN-ARAN BIXBITE

SHAN-ARAN BIXBITE
FIN56999/08LAe0 b. 19.10.08 red smooth
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Sari Pakka
EXC.1, RE-CAC

TULIKETUN KARHU-HERRA

TULIKETUN KARHU-HERRA
FI60630/08LAe0 b.21.3.2009 red
(Ch Sherae Annelis Teddy Boi x Nallelaakson Veronika)
br. Eine Lappalainen
o. Tiina Rusanen & Jani Helenius
Very Good


Open class

DI KA TCHOU ZUNG TZUNG LE

CH, SEW-10 DI KA TCHOU ZUNG TZUNG LE
S14976/2009 b.29.6.2008 red
(Ch Pei Fang Midnight Zeb x Ch Ai Bu Shi Shou Zung Tzung Le)
br. Daniela Söhl (DE)
ow. Linda Johansson (SE)
EXC.1, BD-1, CAC, BOB New Finnish Champion

ELIKSIIRIN HUI KUN HUIPPU

ELIKSIIRIN HUI KUN HUIPPU
FIN13740/07LBe1 b.15.1.2007 red
(Ch Ikäneidon Ääni Menneestä x Incipit Xelda )
br: Anne Launonen
o: Mika & Minna Manninen
EXC.2

NALLELAAKSON JYPPE

NALLELAAKSON JYPPE
FIN17451/05LDe3 b.5.2.2005 red
( Nallelaakson Paddinton x Flameborough Esmelina )
br: Päivi Kyrölä
o: Päivi Hokkanen
Very Good 3

RIIHIKALLION FIZZ VONFAWN

RIIHIKALLION FIZZ VONFAWN
FIN26479/08LAe2 b. 14.4.2008 fawn
(Sherae Billi Billeri x Riihikallion Dippi)
br. Marja Takala
ow. Liisa Kallio
Cannot be judged


Champion class

BLACKPEARL

CH BALTW-09 BLACKPEARL
FIN10357/070Ae2 b.27.11.2006 black
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Samsaran Litle Blue Love)
br. Eija Sokoloff
ow. Nina Sokoloff & Jockum Hermanson
EXC.

CHINA YOUNG'S MR MANOLITO

CH CHINA YOUNG'S MR MANOLITO
FIN36211/07LCe2 b.3.12.2006 black
(Ch China Young's Onazzis After Floyd x Ch Misha Daughter Of Churchill)
br: Kerstin Mattson (SE)
ow: Kaija Isaksson
EXC.

DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB

CH DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB
FIN54091/08 b.11.09.2006 red
(Ch Sweet Talkin Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Royal Club)
br: Kitty Buurman (NL)
ow: Raimo Montonen
EXC.

FLAMEBOROUGH MATEO

CH, NORDW-09 FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
Ow: Anne Hyytiä
EXC.3, BD-4

KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD

CH, JW-06,W-07,SIV-10 KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD
FIN51063/04LBe2 b.21.10.2004 black
(Ch Samsaran Hlittle Big Man x Ch Tatam Muistojen Miska)
br . Maija-Leena Järvinen-Kekäle
ow. Breeder & Teuvo Virtanen
EXC.

KUUS’VUOREN GOLD GASPER SON

CH, EEJW-07 KUUS’VUOREN GOLD GASPER SON
FIN18212/01LAe0 b.27.1.2006 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
br & ow. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good

RANTATUULEN ÖPPÖ-NALLE

CH RANTATUULEN ÖPPÖ-NALLE
FIN19532/04LCe2 b.3.3.2004 red smooth
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Ch Flameborough Ebony Enigma)
br. Kirsti Luotokari
ow. Leevi Komula
Very Good

TOLKAN TAIKA MAHTI

CH TOLKAN TAIKA MAHTI
FIN20528/06LDe2 s.5.3.2006 black
( Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch BISS Tatam Ilan Annastiina )
br: Pirjo & Jari Appelgren
ow: Päivi Hokkanen
EXC.

TOLKAN TARMOKAS PARONI

CH TOLKAN TARMOKAS PARONI
FIN20528/06LAe2 s.5.3.2006 black
( Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch BISS Tatam Ilan Annastiina )
br: Pirjo & Jari Appelgren
ow: Marjo Koivisto
EXC.

TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR

CH EEJW09,BALTJW-09 TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
EST-03170/08 b.16.1.2008 red
(Ch Star Attraction of the Royal Club x Zohra Lietuvos Liutas)
br. Olga Gljakova (EE)
ow. Anna Allikvee
EXC.2 BD-3

YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI

CH W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
ow. Salka Pellikka
EXC.1, BD-2

YÖNHALTIJAIN KONNANKOUKKU

CH JW-07 YÖNHALTIJAIN KONNANKOUKKU
FIN53978/06LBe1 b.3.11.06 red
(Ch Sherae Annelis Teddy Boi x Yönhaltijain Ihmeiden Aika)
Br. Eija Pyökäri
Ow. Johanna Karhapää
EXC.4


Veteran class

JANSAGIN MORRIS

C.I.B. & MULTI CH JANSAGIN MORRIS
FIN13797/02LAe1 b21.2.2002 black
(Ch Rantatuulen Pandemon x Tuliketun Kulta-Pilvi)
br. Sanna Silvo
ow. Petri Nordman
EXC.1, BOS-VETERAN


Females

Junior class

ELIKSIIRIN VILLIKKA

ELIKSIIRIN VILLIKKA
FI56652/09L b.25.9.2009 red
(Eliksiirin Hui Kun Huippu x Eliksiirin Fit-Fiu)
br. Anne Launonen
ow. Sari Larkkonen & Virpi Muikku
EXC.2

HUALING MANDY

HUALING MANDY
FI42595/09LAe1 b.30.6.2009 cream
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br.& ow. Ulla Iyli-Havunen
Very Good

JAMAHAN TARAMANDA

JAMAHAN TARAMANDA
FI125706/09LAe1 b.21.3.2009 red
(Ch Blackpearl x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
ow. br & Eija & Ari Sokoloff
EXC.4

JANSAGIN KLARA

JANSAGIN KLARA
FIN53284/09 b.2.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Snow-Flake De Los Perros De Bigo)
br. Sanna Silvo
ow .Valtteri Niemi & Minna Saivo
Very Good

LE-PASH SHANTY

JCH LE-PASH SHANTY
RKF2503756 b.22.10.2009 red
(Ch Dsquared Dei Tre Regni x Ch Le-Pash River)
br. & ow .Elena Ivanova (RU)
Very Good

YÖNHALTIJAIN NOIDAN LEMMENROHTO

YÖNHALTIJAIN NOIDAN LEMMENROHTO
FIN59677/09 b.22.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Yönhaltijain Karadon Lahja)
br. & ow. Eija Pyökäri
EXC. 1, BB-3, RE-CAC

YÖNHALTIJAIN NOIDAN LEMMENTAIKA

YÖNHALTIJAIN NOIDAN LEMMENTAIKA
FIN59678/09 b.22.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Yönhaltijain Karadon Lahja)
br. Eija Pyökäri
ow .Päivi Liu & Kristiina Laitinen
EXC. 3


Intermediate class

ELIKSIIRIN VIIA VENATA

ELIKSIIRIN VIIA VENATA
FIN55064/08 b. 27.9.2008 red
(Eliksiirin Hui Kun Huippu x Eliksiirin Fit-Fiu)
br. Anne Launonen
o. Markku Keskinen
Very Good

PIHLAJALAMMEN MYRSKYLINTU

PIHLAJALAMMEN MYRSKYLINTU
FIN58510/08LAe1 b.5.11.2008 red
(Ch Kuus’vuoren Golden Sun Bear x Bei-Wei Baorong)
br.& ow. Virpi Uusitalo
Very Good

PYÖREÄN TALON DONA DALIA

PYÖREÄN TALON DONA DALIA
FIN54172/08LAe1 b. 5.10.2008 black
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. breeder & Merja Myyryläinen
EXC.3

PYÖREÄN TALON DONA DELANTE

PYÖREÄN TALON DONA DELANTE
FIN54174/08e2 b. 5.10.2008 black
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Anu Pimiä
Very Good

PYÖREÄN TALON DONA DESIREE

PYÖREÄN TALON DONA DESIREE
FIN54173/08LBe2 b. 5.10.2008 black
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
ow. Päivi Havisalo
EXC. 2

SHAN-ARAN BASANITE

SHAN-ARAN BASANITE
FIN56996/08LAe2 b. 19.10.08 black smooth
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x C.I.B,Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br . Tarja & Petri Nordman
Ow. Tarja Nordman & Kirsi Lindborg
EXC. 4

SHAN-ARAN BIRMITE

CH BYJW-09 SHAN-ARAN BIRMITE
FIN56993/08LAe1 b. 19.10.08 red smooth
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x C.I.B,Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br & ow.Tarja & Petri Nordman
EXC. 1, BB-4

SHAN-ARAN BUERGERITE

SHAN-ARAN BUERGERITE
FIN56995/08LAe2 b. 19.10.08 red
( Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x C.I.B, Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br & ow.Tarja & Petri Nordman
Very Good


Open class

BEI-WEI BAORONG

BEI-WEI BAORONG
FIN51809/05LAe0 8.11.2005 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
ow. Virpi Uusitalo
Very Good

CHUDO SVETA DRAGON FLAY

MULTI CH CHUDO SVETA DRAGON FLAY
RKF2210031 b.8.11.2007 cream
(Prints Darskiy Iz Sxyatogo Graala x Mizanfa Zholi Happy Elzi Lunny Svet)
br & o: Larisa Dubbiskaya (RU)
EXC.2

HORPANKIERTÄJÄN ANNANSILMÄ

HORPANKIERTÄJÄN ANNANSILMÄ
FIN57347/07 b. 21.10.2007 red
(Ch Kuus’vuoren Gold Gasper Son x Rantatuulen Bad Girl)
br. Jukka Luotokari
o. Heli Sälke & Ilmari Hilto
EXC.4

FLAMEBOROUGH DRAGONELLA

FLAMEBOROUGH DRAGONELLA
FIN34728/02LCe2 b.8.7.2002 black smooth
(Nickelodeons Cogito Ergo Sum x Flameborough Afrodance)
br. Minna Saivo
o. Raija Lammi
Very Good

KUUS’VUOREN IHANA IIDA

KUUS’VUOREN IHANA IIDA
FIN31892/07LCe2 b.1.5.2007 black
(Ch Kuus’vuoren Arkimedes x Ch Tatam Muistojen Miska)
br & ow. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Cannot be judged

PARMELIA GRANDEZZA

PARMELIA GRANDEZZA
FIN13070/07LCe0 b. 21.11.2006 black smooth
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
br. Päivi Parmala
o. Erja Vehkamäki & breeder
EXC.3

ROWLIT’S MANDI

ROWLIT’S MANDI
FIN32525/01LAe3 b.13.6.2001 red
(Ch Samsaran Benedictiee x Ristipolun Titta)
br. Kirsti Virta
o. Raija Lammi
Good

YÖNHALTIJAIN KARADON LAULU

YÖNHALTIJAIN KARADON LAULU
FIN58444/07LDe2 b 20.10.2007 red
(Multi Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
ow. Briitta Lajola
EXC.

YÖNHALTIJAIN KARADON LOITSU

YÖNHALTIJAIN KARADON LOITSU
FIN58443/07LAe1 B 20.10.2007 black
(Multi Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
ow. Jatta Hakala-Salermo & Kurt Salermo
Very Good

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS
FIN58442/07LBe3 B 20.10.2007 black
(Multi Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
ow. Christine & Paavo Siukonen
EXC.1, BB-2, CAC


Champion class

FLAMEBOROUGH ELEGANZA

CH FLAMEBOROUGH ELEGANZA
FIN47202/05LBe2 b. 15.9.2005 red
( Multi Ch Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
br: Minna Saivo
ow: Tuula Blåfield
EXC.3

FLAMEBOROUGH MELBA

C.I.B FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
Ow: Hilkka Saarinen
EXC.1, BB-1, BOS

KUUS’VUOREN ELISAN BLUESTAR

CH KUUS’VUOREN ELISAN BLUESTAR
FIN51066/04LCe1 b.21.10.2004 blue
(Ch Samsaran Hlittle Big Man x Ch Tatam Muistojen Miska)
br & ow. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good

LAV STORI DUSHES VELVET

CH LAV STORI DUSHES VELVET
RKF1936463 b.11.7.2006 fawn smooth
(Ursus S Millionnogo Mosta x Dragotsnnaya Moya Algambra)
br . Marina Akulova (RU)
ow. Larissa Dubbiskaya (RU)
EXC.

PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE

CH PYÖREÄN TALON BJARNEN BLACKIE
FIN24040/07LBe1 b.3.4.2007 black
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Ch Incipit Proxima)
br. & ow. Tiina Immilä-Karlsson
EXC.4

PARMELIA GALATEA

C.I.B PARMELIA GALATEA
FIN13068/07LCe0 b.24.11.2006 red, smooth
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
br. & ow. Päivi Parmala
EXC.2

YÖNHALTIJAIN ILKIKURI

CH EUW-06 YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN13800/02LBe1 18.1.2004 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Ch C’Hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
ow. Briitta Lajola
EXC.

YÖNHALTIJAIN KARADON LAHJA

CH YÖNHALTIJAIN KARADON LAHJA
FIN58445/07LCe0 b. 20.10.2007 red
(Multi Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
ow. Kristiina Laitinen
very good


Veteran class

CHOW-MAGIC GARDENS GHOST

CH CHOW-MAGIC GARDENS GHOST
FIN26336/01LAe1 b.13.5.2001 black
(Ch Ming- Bear Thai Pan x Amcho Delightful Dominique)
br. Åsa Stråka
ow. Tarja Nordman
EXC.2

INCIPIT PROXIMA

CH INCIPIT PROXIMA
FIN10727/05LAe1 b.12.7.2002 red
(Ch Chrisja’s Minister Caesar x Rahnee Dhao’s Enchance Incipit)
br. Stella Sörlie (NO)
ow. Tiina Immilä-Karlsson
EXC.3

TATAM MUISTOJEN MISKA

CH,BALTW-06 TATAM MUISTOJEN MISKA
FIN10334/02LBe2 b.2.12.2001 blue
(Ch Rantatuulen Pandemon Le x Ch Tatam Tähtisäde)
br. Tarja Rouhiainen
ow. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
Very Good 4

TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE

CIB & EEVCH EUJW-97 KBHV-97
TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE
FIN38235/96LBe1 b.28.8.1996 cream
(Ch Brosscroft Red Hot Baer x Ch Kelin’s Sunshine Bear)
Br. Eine Lappalainen
ow. Eija Pyökäri
EXC.1, BOB-VETERAN (BB-5)


BRACE COMPETITION:

Jansagin Morris & Shan-Aran Buergerite

 

1. Jansagin Morris & Shan-Aran Buergerite

 

Shan-Aran Bediasite & Yönhaltijain Ilkikuri

 

2. Shan-Aran Bediasite & Yönhaltijain Ilkikuri

 

Kuus’vuoren Evans Blacklord & Kuus’vuoren Elisan Bluestar

 

3. Kuus’vuoren Evans Blacklord & Kuus’vuoren Elisan Bluestar

 

Shan-Aran Billitonite & Yönhaltijain Karadon Loitsu


4. Shan-Aran Billitonite & Yönhaltijain Karadon Loitsu

 

Breeder class

ELIKSIIRIN
ow. Anne Launonen
2 HP

FLAMEBOROUGH
ow. Minna Saivo
4

KUUS’VUOREN
ow. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
not shown

PARMELIA
o.w Päivi & Hanna Parmala
not shown

PYÖREÄN TALON
ow. Tiina Immilä-Karlsson
3

YÖNHALTIJAIN
1 Honour Price, Bob-Breeder
ow: Eija Pyökäri