Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Jyväskylä
November 19, 2011

Finland, Jyväskylä
BOB, BOG-4, CACIB, Best Male-1, CK - CH, W-09-10, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI (left) & BOS, CAC, Best Bitch-1, CK - PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU


BOB, BOG-4, CACIB, Best Male-1, CK
CH, W-09-10, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BOS, CAC, Best Bitch-1, CK
PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU


CACIB, Best Bitch-2, CK
CH PARMELIA GALATEA


CAC, Best Male-3, CK
PARMELIA FAUNI


Breeder Group 1st - PARMELIA Chows
click to enlarge
The latest from 2011

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 03, 2011
Helsinki Winner 2011

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
November 20, 2011
Finnish Winner 2011

Finland, Jyväskylä» Finland, Jyväskylä
November 20, 2011
 
Provided by Salka Pellikka; photos by: Erika Seppänen, Päivi Parmala

International Show

Judge: Tino Pehar (CR)
Group 5 judge: Brenda Banbury (GB)

Number of Chows entered: 28
Number of Chows shown: 25
_______________________________________

BOB, BOG-4, CACIB, Best Male-1, CK
CH, W-09-10, HeW-10 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka

BOS, CAC, Best Bitch-1, CK
PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Merja Myyryläinen
_______________________________________


Males

Junior class

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MAHTI
FI14808/11 b.2.11.2011 red
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Sari Tyry
EXC.1, CK

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MATADOR
FI14809/11 b.2.11.2011 black
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Jenni Tyry
EXC.2 CK

TATAM ERKKOJOOSEPPI
FI57360/10 b.15.10.2010 black
(Ch Orinell’s Flash Back x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Arja Miettinen
EXC.3


Intermediate class

SEALIONS BRILLIANT LARDOON
FI24367/10 hdCe2 b.27.1.2010 cream
(Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy)
br , Kristi Vendla (EE)
o. Pia Oravainen
EXC.1, CK

TATAM EMMIN ERKKO
FI21953/10 b. 12.2.2010 red
(Ch Eliksiirin Hui Kun Huippu x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Heidi Kaitainen
EXC.2


Open class

PARMELIA FAUNI
FIN58821/08 hdCe2 b.28.10.2008 fawn smooth
(Kotilinnun Komea Kaapo x CIB, Ch Parmelia Galatea)
br. & o.Päivi Parmala
EXC.1, CK, Best Male-3, CAC


Champion class

FI CH, DUG UP A DIAMOND OF THE ROYAL CLUB
FIN54091/08 b.11.09.2006 red
(Ch Sweet Talkin Romeo of the Royal Club x Smooth Jezebel of the Roayl Club)
b. Kitty Buurman (NL)
o. Aarne Lilja & Raimo Montonen
EXC.3, CK, Best Male -4

CH NORDW-09, EEW-10
FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07 hdCe2 b.24.2.2007 black
(CIB & Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC. 4 CK

FI CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09 hdEe3 b. 4.11.2008 red
(CIB Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
EXC

RU CH GRAND BOUBOU BARRYMORE
RKF2473753 b. 3.1.2009 black
( Cross B’s It’s a Chance Ya Take x Ch Bagira S Zolotogo Priiska )
br.& o Elizaveta Petrova (RU)
EXC.2, Best Male-2, RES. CACIB

CH, W-09-10, HeW-10
YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07 hdBe0 b.30.10.2007 red
(CIB & Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC.1, CK, Best Male-1, CACIB, BOB, BOG-4


Females

Junior class

PARMELIA DREAM LOVE
FI17729/11 b.24.1.2011 red
(CIB, Ch Triumfant’s Dream Warrior x CIB, Ch Parmelia Galatea)
br. & o.Päivi Parmala
EXC.2

PYÖREÄN TALON MÖRRIN MURU
FI14808/11 b.2.11.2011 black
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Pyöreän Talon Dona Dalia)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Merja Myyryläinen
EXC.1, CK, Best Bitch-1, CAC, BOS


Intermediate class

LÄHDESUON HERTTAÄSSÄ
FI12613/10 hdAe0 b.10.12.2009 red
(Ch China Young’s Mr. Manolito x Ch Flameborough Electra)
br. Sinikka Merkkiniemi
o. Jenna Rajakangas
EXC.1, CK

RUTTUNAAMAN CRUELLA
FI10996/10hdAe2 b.23.11.2009 red
(Ch Sherae Billi Billeri x Ruttunaaman Ariel)
br.& o. Leea Närvä
Very Good

SEALIONS CRYSTAL BERLA
FI46570/11 hdCe0 b.27.1.2010 cream
(Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy)
br , Kristi Vendla (EE)
o. Noona Mäenpää
EXC.2

VORONDIL ARIADNE
FI21091/10hdDe1 b.2.7.2010 red
(CIB,Ch Yönhaltijain Dernyn Mörri x Ch Ikäneidon Jumal Taru)
br . Salka Pellikka
o. Olli Rapi
Very good


Open class

LEPPÄKUJAN USVANEITO
FIN51812/05 b.23.8.2005 red
(Ch Tatam Nökö-Nökö x Tatam Kesän Sointu)
br . Paula Niemeläinen
o. Piia Linervo
EXC.1, CK, RE-CAC

BY MVA PARMELIA ELÄMÄNIHME
FI10117/10 hdCe0 b.17.11.200 blue smooth
(Ch Blackpearl x Ch Parmelia Grandezza )
br.& o.Päivi Parmala
EXC.2, CK


Champion class

CH, BALTW-10 FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07hdCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
Br: Minna Saivo
O: Hilkka Saarinen
EXC.2, CK, Best Bitch-3, RES. CACIB

CH PARMELIA GALATEA
FIN13068/07hdCe0 b.24.11.2006 red, smooth
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
b. & o. Päivi Parmala
EXC 1, CK, Best Bitch-2, CACIB

CH BYJW-09 LVW-11 SHAN-ARAN BIRMITE
FIN56993/08hdAe1 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
EXC.3, CK Best bitch-4

CH SHAN-ARAN BUERGERITE
FIN56995/08hdAe2 b.19.10.2008 red
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
EXC.4, CK

FI CH TATAM KEVÄTESIKKO
FIN21570/07hdAe2 b. 18.3.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Rigiy Ap x Tatam Emmiriia)
br. Tarja Rouhiainen
o. Niina Kallankari
EXC.


Veteran class

CH LVVW-11 CHOW-MAGIC GARDENS GHOST
FIN26336/01LAe1 b.13.5.2001 black
(Ch Ming-Bear Thai Pan x Amcho Delightful Dominique)
br. Åsa Stråka
o. Tarja Nordman
EXC.1, CK, BOB-VETERAN


Breeder class

PARMELIA
o:Päivi & Hanna Parmala
1 Honour Price, Bob-Breeder