Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Helsinki
December 11, 2010
Helsinki Winner 2010

Finland, Helsinki
BOB, BIG-2, Helsinki Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1 - CH PEI FANG EYECATCHER (left) & BOS, Helsinki Winner 2010, CACIB, BD-1 - CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI - click to enlarge


BOB, BIG-2, Helsinki Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1
CH PEI FANG EYECATCHER


BOS, Helsinki Winner 2010, CACIB, BD-1
CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


Helsinki Junior Winner 2010 (dog)
WINDALAS SAN SEBASTIAN


Helsinki Junior Winner 2010 (bitch)
FEARLESS HEART CREAM BRULE


BOB-VETERAN, BB-3
CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA


BD-2, CAC, RE-CACIB
CH AVGIT SHER-SHAKH SHERIDAN FROM BON TRIUMPH


BB-2, RE-CAC, RE-CACIB
RU CH BON TRIUMPH YAMAHA
The latest from 2010

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 12, 2010
Finnish Winner 2010

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 11, 2010
Helsinki Winner 2010

Finland, Jyväskylä» Finland, Jyväskylä
November 14, 2010
 
Provided by Salka Pellikka; Photos by Riitta Ropponen, Jouko Siponkoski, Elena Ivanova, Tatyana Abakumova

Helsinki Winner Show

Judge: Maija Mäkinen (FIN)

Number of Chows entered: 39
Number of Chows shown: 36
_______________________________________

BOB, BIG-2, Helsinki Winner 2010, CACIB, CAC, BB-1
CH PEI FANG EYECATCHER
br. Marianne & Brynjar Holmli (NO)
o. Mette Maj (DK)

BOS, Helsinki Winner 2010, CACIB, BD-1
CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
_______________________________________


Males

Junior class

LÄHDESUON RUUTUÄSSÄ
FI12612/09 b.10.12.2009 red
(Ch China Young’s Mr Manolito x Ch Flameborough Electra)
br. Sinikka Merkkiniemi
o. Marika & Jukka Soini
EXC.2

HUALING MAXIMUS
FI42592/09LAe0 b.30.6.2009 red
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br. Ulla Yli-Havunen
o. Riikka Saarela & Mikko Kauppinen
EXC.3

HUALING MORRIS
FI42593/09 b.30.6.2009 black
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br.. Ulla Yli-Havunen
o. Pia Oravainen
Disqualified

SEALIONS BRILLIANT LARDOON
FI24367/10 b.27.1.2010 cream
(Brilliant Iz Doma Generala x Seatwistertiffy)
br , Kristi Vendla (EE)
o. Pia Oravainen & Ulla Yli-Havunen
Very Good 4

WINDALAS SAN SEBASTIAN
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB Tatam Ilan Aurora)
br , Anna-Maija Siponkoski
o. Åsa Stråka
EXC.1, Helsinki Junior Winner 2010

YÖNHALTIJAIN NOIDAN TAIKAVOIMA
FIN59676/09LAe3 b.22.10.2009 red
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Ch Yönhaltijain Karadon Lahja)
br. Eija Pyökäri
o . Arttu Sävy & Satu Saari & breeder
Very Good

 

Intermediate class

ORINELL’S FLASH BACK
FI33882/09LBe1 b. 8.3.2009 black
(Ch Sakumas Sweetest Catch x CIB Orinell’s Cute Carmen)
br. Mette & Poul-Erik Maj (DK)
o. Annukka & Anna-Maija Siponkoski
Very Good 1


Open class

PEI FANG ABSOLUTE MUSIC

CH NOW-10 PEI FANG ABSOLUTE MUSIC
S16217/2009 b.26.10.2008 red
(Bon Triumph Magic Multi Music x CIB Pei Fang Crème de la Creme)
br. Marianne & Brynjar Holmli (NO)
o. Margaretha Nilsson (SE)
EXC. 1

RANTATUULEN ELROY
FIN18995/08LCe2 b. 19.1.2008 red
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Villiina)
br. Kirsti Luotokari
o. Merita Kiveinen
Good

JCH SHAN-ARAN BILLITONITE
FIN56997/08LCe1 b.19.10.2008 black
(Ch Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Jatta Hakala-Salemo & Kurt Salemo
Very Good 2

Champion class

CH AVGIT SHER-SHAKH SHERIDAN FROM BON TRIUMPH
RKF1968070 b.13.11.2006 red
(CIB & MultiCh, Multiw Bon Triumph Dariy Black King x Avgit Ronnebu)
br. Olga Ivanova (RU)
o. Tatyana Abakumova (RU)
EXC.2, BD-2, CAC, RE-CACIB, New Finnish Champion

FI & EE CH, BALTW-09 BLACKPEARL
FIN10357/07LAe2 b.27.11.2006 black
(Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Samsaran Little Blue Love)
b. Eija Sokoloff
o. Nina Sokoloff & Jockum Hermanson
Very Good

FI CH CHINA YOUNG'S MR MANOLITO
FIN36211/07LCe2 b.3.12.2006 black
(Ch China Young's Onazzis After Floyd x Ch Misha Daughter Of Churchill)
br: Kerstin Mattson (SE)
o: Kaija Isaksson
EXC.

CH NORDW-09, EEW-10
FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(CIB & Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
EXC.

FI CH FREEDOM FIGHTER LIETUVOS LIUTAS
FI19127/09LEe3 b. 4.11.2008 red
(CIB Zorro Lietuvos Liutas x Peace Pipe Lazurita Lietuvos Liutas)
br. Loreta Tamaseviciene (LT)
o. Jussi Muukkonen
EXC

FI CH IKÄNEIDON ÖINEN OIKEUS
FIN10692/04LAe1 b. 2.12.2003 black
(Ch Jansagin Miikkus x Ikäneidon Onnenalku)
br. Virpi Muikku
o. Mia Koivumäki
EXC

CH, JW-06,W-07,SIV-10
KUUS’VUOREN EVANS BLACKLORD
FIN51063/04LBe2 b.21.10.2004 black
(Ch Samsaran Hlittle Big Man x Ch Tatam Muistojen Miska)
br . Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o. Breeder & Teuvo Virtanen
Very Good

LE-PASH GENDOLF

CH LE-PASH GENDOLF
RKF1709246 b.21.1.2005 cream
(CIB&Ch, Alkmena Orfi x Eylaosjan)
br. & o. Elena Ivanova (RU)
EXC.4, BD-4

FI CH LEPPÄKUJAN QUU-UKKO
FIN29811/04LAe1 b. 28.4.2004 red
(CH Bei-Wei Erzi Laoda x Tatam Kesän Sointu)
br. Paula Niemeläinen
o. Karoliina Thil
Disqualified

CH ORINELL’S EGOTRIP
DK21188/2007 b.4.10.2007 red
(CIB Pei Fang Norwegian Creme x CIB Orinell's Amy The Black Princess)
br. Poul-Erik & Mette Maj (DK)
o. Mette Maj (DK)
EXC. 3, BD-3, RE-CAC

FI CH RANTATUULEN CAETANO
FIN44620/06LBe1 b. 19.1.2008 red
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Villiina)
br. Kirsti Luotokari
o. Merita Kiveinen
EXC.

CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(CIB & Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC.1, BD-1, Helsinki Winner 2010, CACIB, BOS


Females

Junior class

BIDACHOWS ROCK AND ROLL ROSALIL
DKK22792/2009 b.3.12.2009 fawn
(Ch Bei-Wei Botai x Ch Bidachows Irresistible Igucci)
br.& o. Birgit Dammann (DK)
EXC.3

FEARLESS HEART CREAM BRULE
EST03868/09 b.9.9.2009 cream
(Ch Bon Triumph Sugar White x Ch Fearless Heart Infanta Cream Dream)
br. Irina Zinovieva (EE)
O. Marina Vekovischeva (RU)
EXC.1, Helsinki Juniorwinner-2010

HUALING MANDY
FI42595/09LAe1 b.30.6.2009 cream
(Ch Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
br.& o Ulla Yli-Havunen
Very Good

PARMELIA ELÄMÄNRIEMU
FI10118/10 b.17.11.2009 black smooth
( Ch Blackpearl x Parmelia Grandezza)
br. Päivi & Hanna Parmala
o. Erja Vehkamäki & Päivi Parmala
EXC.4

WINDALAS SING IN SILENCE
FI21091/10 b.12.2.2010 red
(CIB Yönhaltijain Dernyn Mörri x CIB Tatam Ilan Aurora)
br . Anna-Maija Siponkoski
o. breeder & Annukka Siponkoski
EXC.2


Open class

ATHENE
FIN13588/08 b.30.12.2007 red
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Big Bad Bella)
br & o: Anna-Kaisa Isoheiko
Good

BIDACHOWS O’LOVELY OTHELLA
DKK22903/2008 b.5.11.2008 red
(CIB Orinell’s Egotrip x Ch Bidachow Irresistable Igucci)
br Birgit Dammann (DK)
O. Susanne Dammann (DK)
EXC.2

CH PEI FANG EYECATCHER
DKK04497/2009 b.25.10.2008 cream
(Bon Triumph Magic Multi Music x Ch Pei Fang Crème De La Crème)
br. Marianne & Brynjar Holmli(NO)
o. Mette Maj (DK)
EXC.1, BB-1, CAC, CACIB, Helsinki Winner 2010, BOB, BIG-2 New Finnish Champion


Champion class

BEI-WEI FU MING LING
FIN39569/07 b.17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Riitta Ropponen & Risto Sankilampi
EXC.4

BIDACHOWS JOYFUL JOSSIE

CH NOW-07, SEW-08, BIDACHOWS JOYFUL JOSSIE
DKK21289/2006 b.03.11.2006 red
(Ch Bei-Wei Botai x Bidachows Bright Britny The Smooth)
br & o: Birgit Dammann (DK)
EXC.2, BB-4

RU CH BON TRIUMPH YAMAHA
RKF22319670 b.11.3.2008 black
(Ch Towsushet Mr President x Ch Bon Triumph Daniella Princess Night
br.& O. Marina Vekovischeva (RU)
EXC.1, BB-2, RE-CAC, RE-CACIB

CH, BYJW-09 SHAN-ARAN BIRMITE
FIN56993/08LAe1 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
EXC.3

CH SHAN-ARAN BUERGERITE
FIN56995/08LAe2 b.19.10.2008 red
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x CIB & Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
Very Good


Veteran class

CH, LTW-06 TATAM ILAN AURORA
FIN46136/02LAe2 b.11.11.2002 red
(CIB Tatam Odotettu Oskar x Ch Tatam Ihana Ilaila)
br:Tarja Rouhiainen,
o:Annukka & Anna-Maija Siponkoski
EXC 1, BOB-VETERAN, BB-3