Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Turku
November 28, 2009

Finland, Turku
BOB, CACIB, CAC, BD-1 - JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI (left) & BOS, CACIB, BB-1 - CH FLAMEBOROUGH MELIORA


BOB, CACIB, CAC, BD-1 - JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI


BOS, CACIB, BB-1 - CH FLAMEBOROUGH MELIORA


BD-2, RE-CAC, RE-CACIB - RANTATUULEN ELROY


BD-3 - IKÄNEIDON NOPEA NUOLI


BD-4 - SHAN-ARAN BEDIASITE


BB-3, RES. CACIB - CH PARMELIA GALATEA


BB-4 - CH FLAMEBOROUGH ELEGANZA


1 HP BOB-BREEDER - FLAMEBOROUGH
The latest from 2009

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 13, 2009
Nordic Winner 2009

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 12, 2009
Finnish Winner 2009

Finland, Turku» Finland, Turku
November 28, 2009
 
Provided by Salka Pellikka; photos by Tarja Nordmann

International Show

Judge: Tino Pehar (HR)

Number of Chows entered: 35
Number of Chows shown: 27
_______________________________________

BOB, CACIB, CAC, BD-1
JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka

BOS, CACIB, BB-1
CH FLAMEBOROUGH MELIORA
br: Minna Saivo
o: Sanna Raatikainen & Valtteri Niemi
_______________________________________


Puppy class females

JAMAHAN TARMANDA
FI25706/09 b. 21.3.2009 red
(Ch Blackpearl x Ch Rossy Frosty Taika-Toy)
br. Jaana Hagel-Ojanen
o. breeder & Eija & Ari Sokoloff
absent


Males

Junior class

PARMELIA FAUNI

PARMELIA FAUNI
FIN58821/08 b. 28.10.2008 fawn smooth
(Kotilinnun Komea Kaalo x Ch Parmelia Galatea)
br. Päivi Parmala
o. Suvi Pulkkinen & Petri Mäkinen
EXC. 2

SHAN-ARAN BEDIASITE
FIN56998/08 b.19.10.2008 black smooth
(Ch Beijing’s Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Briitta & Jarmo Lajola
EXC.1, BD-4

SHAN-ARAN BILLITONITE
FIN56997/08 b.19.10.2008 black
(Ch Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman
o. Jatta Hakala-Salemo & Kurt Salemo
EXC 3


Intermediate class

IKÄNEIDON NOPEA NUOLI
FIN25787/08 b.22.4.2008 red
(Ch Bei-Wei Erzi Laoda x Ch Incipit Yoko)
br. Virpi Kairtamo
o.Heidi Heino
EXC.2, BD-3

NALLELAAKSON OIVA
FIN37077/08LCe2 b. 20.04.08 cream
( Ch Kringelmyras Chyn-Chow x Nallelaakson Mona-Lisa)
br. Päivi Kyrölä
o. Thea Riikkala
Very Good 3

RANTATUULEN ELROY
FIN18995/08LCe2 b. 19.1.2008 red
(Suel Sihote-Alinn Nia Sky x Rantatuulen Villiina)
br. Kirsti Luotokari
o. Merita Kiveinen
EXC.1, BD-2, RE-CAC, RE-CACIB


Open class

JANSAGIN DADDY COOL
FIN24521/07 b. 17.3.2007 red
(Multi Ch Bon Triumph Dariy Black King x Incipit Yambalaya)
br. Sanna Silvo
o. Hanna Moberg
absent

KUUS'VUOREN GOLDEN SUN BEAR

KUUS'VUOREN GOLDEN SUN BEAR
FIN18209/06LAe0 b.27.1.2006 cream
( Ch Jansagin Miikkus X Rantatuulen Satunoita )
br: Maija-Leena Järvinen-Kekäle
o: Outi Kurri
EXC. 2

JCH YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LB e0 b.30.10.2007 red
(Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Salka Pellikka
EXC. 1, BD-1, CAC, CACIB, BOB, NEW FINNISH CHAMPION

Champion class

BABOO BANDI

CH BABOO BANDI
RKF1651276 b. 10.3.2004 red
(Tsvetok Elfov Zhelezny Felix x Paula)
br. Alina Proskurina (RU)
o. Julia Vinogradova (RU)
EXC. 2

BAHUS BAJ

CH BAHUS BAJ
EST-02403/07 b.15.11.2006 cream
(Ch Simauta Dess Can Hook x Ch Viktoria Simbo Beauty)
br. Nataliya Smirnova (RU)
o. Svetlana & Sergei Artjomov (EE)
EXC. 4

BEI-WEI FANGCHEN

CH BEI-WEI FANGCHEN
FIN39572/07LDe3 b. 17.6.2007 black
(Ch Incipit Weldon x Ch Nallelaakson Viktoria)
br. Risto Sankilampi & Riitta Ropponen
o. Pirkko Räsänen & Matti Meinander
EXC

CH CHINA YOUNG'S MR MANOLITO
FIN36211/07LCe2 b.3.12.2006 black
(Ch China Young's Onazzis After Floyd x Ch Misha Daughter Of Churchill)
br: Kerstin Mattson (SE)
o: Kaija Isaksson
absent

CH FLAMEBOROUGH MATEO
FIN20811/07LDe2 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br. Minna Saivo
o. Anne Hyytiä
Very Good

CH NALLELAAKSON LORENZO
FIN30982/06LCe2 b.3.5.06 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Flameborough Esmelina)
br. Päivi Kyrölä
o: Päivi Sandberg
absent

TOLKAN TAIKA MAHTI

CH TOLKAN TAIKA MAHTI
FIN20528/06LDe2 s.5.3.2006 black
( Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch BISS Tatam Ilan Annastiina )
br: Pirjo & Jari Appelgren
o: Päivi Hokkanen
EXC. 3

TOLKAN TARMOKAS PARONI

CH TOLKAN TARMOKAS PARONI
FIN20529/06LAe2 b.5.3.2006 black
( Ch Ikäneidon Öinen Oikeus x Ch Tatam Ilan Annastiina )
br: Pirjo & Jari Appelgren
o: Marjo Koivisto
EXC.1


Veteran Class

MULTI CH SILKKITIE SOTURI
FIN10991/98LAe1 b. 6.12.1997 red
(Ch Tsinghuan Sebastian x Honeybun Donna)
br. Sirkku Moisala
o. Hilkka Saarinen
absent


Females

Junior class

PYÖREÄN TALON DONA DALIA
FIN54172/08 b. 5.10.2008 black
(Ch Kuus’vuoren Evans Blacklord x Pyöreän Talon Arctic Sunset)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. breeder & Merja Myyryläinen
absent

JCH BYJV-09 SHAN-ARAN BIRMITE
FIN56993/08 b.19.10.2008 red smooth
(Ch Beijing's Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. & o. Tarja & Petri Nordman
EXC.1, BB-2, CAC


Open class

ATASTEOFHONEY

ATASTEOFHONEY
DKK24210/2007 b.2.12.2007 red
(Ch Stagebo’s Quick Step x Stagebo’s Touch Of Class)
br . Charlotte Jensen (DE)
o. Julia Vinogradova (RU)
EXC.1

JANSAGIN ELSA
FIN27739/07LAe0 b. 9.4.2007 cream
(Ch Ikäneidon Ääni Menneestä x Xanadu De Los Perros De Bigo)
br. Sanna Silvo
o. Leena Kivimäki
Good

KUUS’VUOREN IHANA IIDA
FIN31892/07LCe2 b.1.5.2007 black
(Ch Kuus’vuoren Arkimedes x Ch Tatam Muistojen Miska)
br & o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle
can not be judged

LEPPÄKUJAN UNELMATYTTÖ
FIN51810/05LDe1 b. 23.8.2005 red
(Ch Tatam Nökö-Nökö x Tatam Kesän Sointu)
br. Paula Niemeläinen
o. Henna Hyvönen & breeder
Very Good 3

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS

YÖNHALTIJAIN KARADON LUMOUS
FIN58442/07LBe3 b. 20.10.2007 black
(Multi Ch Orli San Karado x Ch Yönhaltijain Ilkikuri)
br. Eija Pyökäri
o. Christine & Paavo Siukonen
EXC.2

YÖNHALTIJAIN KÄNKKÄRÄNKKÄ

YÖNHALTIJAIN KÄNKKÄRÄNKKÄ
FIN53983/06 b.3.11.2006 red
(Ch Sherae Annelis Teddy Boy x Yönhaltijain Ihmeiden Aika)
br. Eija Pyökäri
o. Noora Sjögren
Good


Champion class

CH FLAMEBOROUGH ELEGANZA
FIN47202/05LBe2 b. 15.9.2005 red
( Multi Ch Silkkitie Soturi x Flameborough Esperanza )
br: Minna Saivo
o: Tuula Blåfield
EXC.3, BB-4

CH FLAMEBOROUGH MALONZA
FIN20808/07 b.24.2.2007 black
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br: Minna Saivo
o: Minna Saivo & Pekka Lukkarinen
EXC.

CH FLAMEBOROUGH MELBA
FIN20810/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br: Minna Saivo
o: Hilkka Saarinen
absent

CH FLAMEBOROUGH MELIORA
FIN20809/07LCe2 b.24.2.2007 red
(Multi Ch Silkkitie Soturi x Kringelmyras Mystik)
br: Minna Saivo
o: Sanna Raatikainen & Valtteri Niemi
EXC.1, BB-1, CACIB, BOS

CH PARMELIA GALATEA
FIN13068/07LCe0 b.24.11.2006 red, smooth
(Multi Ch Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le x Mökkitöyssyn Marimba)
b. & o. Päivi Parmala
EXC.2, BB-3, RE-CACIB

MULTI CH PYÖREÄN TALON ARCTIC NIGHT
FIN36199/05LCe0 b. 29.6.2005 black
(Multi Ch Jansagin Morris x Ch Incipit Proxima)
br. Tiina Immilä-Karlsson
o. Tarja & Petri Nordman
EXC.4

YÖNHALTIJAIN ILKIKURI

CH YÖNHALTIJAIN ILKIKURI
FIN13800/02LBe1 b.18.1.2004 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Ch C’Hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri
o. Briitta Lajola
EXC.


Veteran class

CH TULIKETUN YÖNHAL-I-NALLE
FIN38235/96LBe1 b.28.8.1996 cream
(Ch Brosscroft Red Hot Baer x Ch Kelin’s Sunshine Bear)
br. Eine Lappalainen
o. Eija Pyökäri
absent


Breeder class

FLAMEBOROUGH
o:Minna Saivo
1 HP BOB-BREEDER

YÖNHALTIJAIN
o:Eija Pyökäri
not shown