Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Finland, Kuopio
August 05, 2006

Finland, Kuopio
Exc. 1 BD 1 CACIB BOB - Fin&Est Ch JW03 Fullmoon del Fiume Giallo (left) & Exc. 1 BB 1 CACIB BOS- Fin Ch Kuus’vuoren Beatrice Girl - click to enlarge


BOS-veteran, BD-3 - Multi Ch Tatam Odotettu Oskar (left) & BOB-veteran, BB 4 - Fin Ch Bei-Wei Chunlei - click to enlarge


Breeder's Class - Kuus’vuoren Kennel 1 HP - click to enlarge




1 HP BOB puppy - Bei-Wei Banzhang
The latest from 2006

Finland, Helsinki» Finland, Helsinki
December 10, 2006
Finnish Winner 2006

Finland, Jyväskylä» Finland, Jyväskylä
November 18, 2006

Finland, Eckerö» Finland, Eckerö
September 24, 2006
 
Provided by Riitta Ropponen, Eija Pyökäri

Judge: Ichiro Ishikawa, Japan


Number of chows entered: 20
Number of chows shown: 20


Male puppies

Bei-Wei Banzhang
(Bei-Wei Erzi Laoda x Nallelaakson Viktoria)
b. Sankilampi & Ropponen
o. Parkkinen
1 HP BOB puppy


Yönhaltijain Jääkuningas
(Ikäneidon Ääni Menneestä x C’hengtus Creme Northern Light)
b. Pyökäri
o. Klemetti & Kurkinen
-

 

Males

Junior Class

BaltJW06 Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le
(Smooth Contender of the Royal Club x Ai Bu Shi Shou Zung Tzung Le)
b. Söhl, Germany
o. Poutiainen & Heininen
Exc. 1 Res-CAC


Ikäneidon Jalo Joiku
(Kja Van Li Shindao x Ikäneidon Unelmien Taikayö)
b. Kairtamo
o. Mässeli
Exc. 2


Intermediate Class

Kuus’vuoren Evans Blacklord
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
b. Kekäle-Järvinen
o. Virtanen & Järvinen Kekäle
Exc. 1 BD 2 CAC Res-CACIB


Open Class

Leppäkujan Quu-Ukko
(Bei-Wei Erzi Laoda x Tatam Kesän Sointu)
b: Niemeläinen
o: Thil
Very Good 1


Champion Class

Fin Ch BISS Bei-Wei Erzi Laoda
(Brosscroft Regal Baer x Bei-Wei Chunlei)
b. Sankilampi & Ropponen
o. Pöntinen
Very Good 3


Fin&Est Ch JW03 Fullmoon del Fiume Giallo
(Bingma Jong-Toysoldier x Samsaran Jasmin in Blue)
b. Farinella, Italy
o. Hagel-Ojanen
Exc. 1 BD 1 CACIB BOB


Fin Ch Kuus’vuoren Arkimedes
(Chowhill’s Cream Rabblerouser x Hulivilin Hullabaloo)
b & o. Järvinen-Kekäle
Very Good 4


Fin & S Ch Tatam Nökö-Nökö
(Brosscroft Regal Baer x Tatam Tähtisäde)
b. Rouhiainen
o. Klemetti
Exc. 2 BD 4


Veteran Class

Multi Ch Tatam Odotettu Oskar
(Tsinghuan Sebastian x Tatam Tähtisäde)
b. Rouhiainen
o. Pokela
Exc. 1 BD 3 BOS-veteran

 

Females

Junior Class

Ikäneidon Jumal Taru
(Kja Van Li Shindao x Ikäneidon Unelmien Taikayö)
b. Kairtamo
o. Kairtamo & Pellikka
Exc. 1 Res-CAC


Intermediate Class

Kuus’vuoren Elisan Bluestar
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
b. & o. Järvinen-Kekäle
Exc. 1 BB 2 CAC Res-CACIB


Open Class

Yönhaltijain Ilonpilke
(Jansagin Miikkus x C’Hengtus Creme Northern Light)
b. & o. Pyökäri
Very Good 1


Champion Class

Fin Ch Flameborough Firedance
(Ikäneidon Omatunto x Flameborough Afro Dance)
b. Saivo
o. Pellikka & Häkkinen
Very Good 4


Fin Ch Kuus’vuoren Beatrice Girl
(Rantatuulen Pegasos x Rantatuulen Satunoita)
b. & o. Järvinen Kekäle
Exc. 1 BB 1 CACIB BOS


Fin Ch Nallelaakson Viktoria
(Jansagin Miikkus x Bei-Wei Dinghao)
b. Kyrölä
o. Sankilampi & Ropponen
Exc. 2 BB 3


Fin&Est&Ltu Ch LtuW06 Tatam Ilan Aurora
(Tatam Odotettu Oskar x Tatam Ihana Ilaila)
b. Rouhiainen
o. Siponkoski
Exc. 3


Veteran Class

Fin Ch Bei-Wei Chunlei
(Tsinghuan Sebastian x Tatam Cerafiina)
b. & o. Sankilampi & Ropponen
Exc. 1 BB 4 BOB-veteran


Fin Ch Tatam Ainokainen
(Laubuurin Nano Nerko x Tatam Anastasia)
b: Rouhiainen
o. Sankilampi & Ropponen
Exc. 2


Breeder’s class

Kuus’vuoren 1 HP
Tatam 2 HP