Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Estonia, Tallinn
April 14, 2012
Tallinn Winner 2012

Estonia, Tallinn
Best of Breed, CACIB, Tallinn W'2012, BD-1 - Triumfant’s Dream Warrior (left) & Best of opposite sex, Jun.Sert, Tallinn JW'2012, Best Junior, Tallinn W'2012, BB-1 - Parmelia Dream Romance - click to enlarge
The latest from Estonia

Estonia, Ulenurme» Estonia, Ulenurme
July 20, 2014

Estonia, Harju» Estonia, Harju
March 3, 2013

Estonia, Tallinn» Estonia, Tallinn
February 09, 2013
Tallinn Winter Cup 2013
 
Provided by Olga Gljakova

Judge: Krystyna Opara (PL)


Number of Chows entered: 12
Number of Chows shown: 12
_______________________________________

Best of Breed, CACIB, Tallinn W'2012, BD-1
Triumfant’s Dream Warrior
br: Olga Gljakova (EST)
o: Anna Allikvee (FIN)

Best of opposite sex, Jun.Sert, Tallinn JW'2012,
Best Junior, Tallinn W'2012, BB-1
Parmelia Dream Romance
br. Päivi & Hanna Parmala (FIN)
o. Anna Allikvee (FIN)
_______________________________________

Males

Puppy class


Ramsay
EST-03014/11 red
( Mark X Trinity )
br./o. Aire Arndt
1 HP, BOB-PUPPY


Males

Junior class

Amavita Ilja Muromets
EST-01771/11 black
( Bars X Fearless Heart Intriga Black Baby )
br. Marina Rozhdestvenskaja
o. Jelena Kuznetsova
Exc.2

Long Feng Will Turner
SE40319/2011 red
(Chowmania Cherie's Cinnemax X Piuk Chow Missies Victoria Princess )
br. Lene Shila Hedegran
o.Piret Pulat
Exc.1, Jun.Sert, Tallinn JW'2012, BD-3


Females

Junior class

Beautiful Chrystal Noted Nefertiti
EST-02285/11 red
(Dian Shan Never Stop Dancing X Beautiful Chrystal Carismatic Girl )
br./o. Piret Pulat
Very Good 3

Good Mind's Queen Madelene
FI39646/11 red
(Leppäkujan Quu-Ukko X Basstrick's Gucci )
br./o. Pirjo Harmoinen
Exc.2, BB-2

Parmelia Dream Romance
FI17730/11 red
(Triumfant's Dream Warrior X Parmelia Galatea
br. Päivi & Hanna Parmala
o. Anna Allikvee
Exc.1, Jun.Sert, Tallinn JW'2012, Best Junior, BB-1, Tallinn W'2012, BOS


Males

Open class

Amavita Zhen-Shen
EST-04003/09 red
( Prince Sky Velur X Fearless Heart Intriga Black Baby )
br./o. Marina Rozhdestvenskaja
Exc.1, Cert


Champion class

Amavita Elephant White Mountain
EST-03080/09 cream
( Bahus Baj X Alassio Little Fluffy Halva White )
br. Marina Rozhdestvenskaja
o.Svetlana Artjomova & Sergei Artjomov
Exc.3, BD-4


Nelson-Nico Bellingroth
EST-01160/09 red
(Himwin Hear Say x Farina von Bellingroth)
br: Helmuth Schultz
o: Allika Inga
Exc.2, BD-2, res.CACIB


Triumfant’s Dream Warrior
FI61315/10 red
( Star Atraction of the Royal Club x Zohra Lietuvos liutas)
br: Olga Gljakova
o: Anna Allikvee
Exc.1, BD-1, CACIB, Tallinn W'2012, BOB


Females

Champion class

Alnairs
EST-04225/08 blue
( Batist X Black Sunny Axy Alexa )
br. M. Topaylova & Kovrigin
o.Svetlana Artjomova & Sergei Artjomov
exc.1, BB-3, CACIB


BRACE COMPETITION

Amavita Elephant White Mountain & Alnairs