Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Estonia, Tallinn
February 09, 2013
Tallinn Winter Cup 2013

Estonia, Tallinn
BOB, WCUP 2013, CACIB, Best male
Triumfant's Dream Warrior


BOS, WCUP 2013, CACIB, CAC, Best bitch
Parmelia Dream Romance
The latest from Estonia

Estonia, Ulenurme» Estonia, Ulenurme
July 20, 2014

Estonia, Harju» Estonia, Harju
March 3, 2013

Estonia, Tallinn» Estonia, Tallinn
February 09, 2013
Tallinn Winter Cup 2013
 
Provided by Olga Gljakova, Salka Pellikka; photos by Piret Pullat

Tallinn Winter Cup 2013

Judge: Michael Leonard (IRE)

Number of Chows entered: 12
Number of Chows shown: 12
_______________________________________

BOB, WCUP 2013,
CACIB, Best male
Triumfant's Dream Warrior
Br: O Gljakova, (EST)
Ow: Anna Allkvee, (FIN)

BOS, WCUP 2013,
CACIB, CAC, Best bitch
Parmelia Dream Romance
Br: P. & H. Parmala, (FIN)
Ow: Anna Allikvee, (FIN)
_______________________________________


PUPPY female

Candela Liuto Guolis


Candela Liuto Guolis
(Fourth Chance Lietuvos Liutas x Grand Boubou Amica of Baltica)
Br./ow. Elena Miliauskienė (LT)
1. HP, BOB-puppy, Puppy BIS-2

Credo Life Liuto Guolis

Credo Life Liuto Guolis
(Fourth Chance Lietuvos Liutas x Grand Boubou Amica of Baltica)
Br./ow. Elena Miliauskienė (LT)
2. HP


MALES

Intermediate Class

Zhaou Lin's Argo Cunami O'Incipit

Zhaou Lin's Argo Cunami O'Incipit
(Akakuro That Boy x Incipit Indisputable)
Br.G.Rodby (Norway)
ow. Jolanta Taujeniene (Lt)
EXC-1, CK


Open Class

Fearless heart Effect

Fearless heart Effect
(Fearless heart Zefir x Only Yu-Na Dlja Baltic Tops)
Br./ow. Irina Zinovieva (EST)
EXC-1, CK, BM-4


Champion class

Hualing Maximus

Hualing Maximus
(Yönhaltijain Konnankoukku x Flameborough Mousseline)
Br.Ulla Yli-Havunen (FIN)
ow. R.Saarela (FIN)
EXC-3, CK, BM-3

Jiasiat-Sana-Perla Yubek Ay Gauya

Jiasiat-Sana-Perla Yubek Ay Gauya
(Bon triumph Moon Shadow Mocco Cream x Jiasiat-sana-Perla Odeliska Olina)
Br.A.Ershova (RUS)
ow. Kolpakov (RUS)
EXC-2, CK, BM-2, CAC, Res.CACIB

Triumfant's Dream Warrior

Triumfant's Dream Warrior
(Star Attraction Of The Royal Club x Zohra Lietuvos Liutas)
Br.O.Gljakova (EST)
ow. Anna Allikvee (FIN)
EXC-1, CK, BM-1, CACIB, WCUP-2013, BOB


BITCHES

Junior Class

Fearless Heart La Luna

Fearless Heart La Luna
(Sandstone Baltic Cunami x Fearless heart Can-Can)
Br. Irina Zinovieva (EST)
ow. Jolanta Taujeniene (LT)
EXC-1, CK, BB-4, jun.CAC,WJCUP-2013, Best Junior


Intermediate Class

Darling Celly's Black Hanne-Heba


Darling Celly's Black Hanne-Heba
(Ok Go Lietuvos Liutas x Isandra Von Bellingroth)
Br./ow. I.Allika (EST)
EXC-1, CK, BB-3

Vermisan Estrella

Vermisan Estrella
(Leppakujan Quu-Ukko x Flameborough Melba)
Br./ow. Hilkka Saarinen (FIN)
EXC-2


Open Class

Fearless Heart Allegra


Fearless Heart Allegra
(Bon Triumnp Sugar White x Rudkuz Rapsodia Nochi)
Br./ow. I.Zinovieva (EST)
EXC-2

Parmelia Dream Romance

Parmelia Dream Romance
(Triumfant's Dream Warrior x Parmelia Galatea)
Br: P. & H. Parmala (FIN)
ow. A. Allikvee (FIN)
EXC-1, CK, CAC, CACIB, WCUP-2013, BOS, and therewith new Estonian and Finnish champion


Champion Class

Betty Montana Liuto Guolis

Betty Montana Liuto Guolis
(L&A Goodtymes Black Sabbath x Zemyra Lietuvos Liutas)
Br./ow. Elena Miliauskiene (LT)
EXC-1, CK, BB-2, Res.CACIB


BRACE COMPETITION

TRIUMFANT'S DREAM WARRIOR x PARMELIA DREAM ROMANCE
HP-1