Hungarian Clubshow 2017
Swiss Clubshow 2017
Chen Jing

Estonia, Tallinn
February 14, 2010

Estonia, Tallinn
BOS, BOB-JUNIOR, BB1, JUN-CAC - XING-FENG’S EKI (left) & BOB, CACIB, CAC, BD-1 - CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
The latest from 2010

Estonia, Tallinn» Estonia, Tallinn
February 14, 2010
 
Provided by Salka Pellikka

International Show

Judge: Miroslaw Redlicki (PL)


Number of Chows entered: 12
Number of Chows shown: 11
_______________________________________

BOB, CACIB, CAC, BD-1
CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
br. Eija Pyökäri (FI)
o. Salka Pellikka(FI)

BOS, BOB-JUNIOR, BB1, JUN-CAC
XING-FENG’S EKI
br. A Meulstee-Van Beuzekom (NL)
o. Teija Valkama (FI)
_______________________________________


Males

Junior class

SHAN-ARAN BILLITONITE
FIN56997/08 b.19.10.2008 black
(Ch Jushui Duan Tou Fa x Multi Ch Pyöreän Talon Arctic Night)
br. Tarja & Petri Nordman (FI)
o. Jatta Hakala-Salemo (FI)
EXC.1, JUN-CAC, BD-4, BOS-JUNIOR

WANTED SOUL BRAVE HEART NICO-MOCHA
EST-01189/09 b. 12.03.2009
(Nelson-Nico Von Belling-roth x Irgen Gold Fuziyama)
br. Erna & Rene Kipper
o. Anneli Vaarmets
Very Good 2


Females

Junior class

WANTED SOUL MIDNIGHT STAR MATHILDA
EST-01191/09 b. 12.03.2009 black
(Nelson-Nico Von Belling-roth x Irgen Gold Fuziyama)
br. Erna & Rene Kipper
o. Tiina Rouhiainen
Very Good 2

XING-FENG’S EKI
NHSB2740488 b. 4.3.2009 red smooth
(Ch The Prestige of the Royal Club x Xing-Feng’s Chimayra)
br. A Meulstee-Van Beuzekom (NL)
o. Teija Valkama (FI)
EXC 1, JUN-CAC, BB1, BOB-JUNIOR, BOS


Males

Intermediate class

FEARLESS HEART ZEFIR
EST-01738/08 b 8.3.2008 cream
(Ch Bon Triumph Sugar White x Fearless Heart Evrika)
br & o. Jelena Zinovieva
disqualified

EEJW-09 BALTJW-09 JCH
TRIUMFANT’S DREAM WARRIOR
EST-03170/08 b 16.1.2008 red
(Ch Star Attraction of the Royal Club x Zohra Lietuvos Liutas)
b. Olga Gljakova
o. Anna Allikvee
EXC. 1, BD-2, RE-CACIB


Champion class

CH BAHUS BAJ
EST-02403/07 b.15.11.2006 cream
(Ch Simauta Dess Can Hook x Ch Viktoria Simbo Beauty)
br. Nataliya Smirnova (RU)
o. Svetlana & Sergei Artjomov (EE)
EXC. 3

CH KUUS’VUOREN GOLD GASPER SON
FIN18212/05LAe0 b.27.01.2006 cream
(Ch Jansagin Miikkus x Rantatuulen Satunoita)
br. & o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle (FI)
EXC.2, BD.3

CH, W-09 YÖNHALTIJAIN DERNYN MÖRRI
FIN58448/07LBe0 b.30.10.2007 red
(Multi Ch Chowderny Xinling-Shi x Ch C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri (FI)
o. Salka Pellikka(FI)
EXC. 1, BD-1, CAC, CACIB, BOB, New Estonian Champion


Females

Intermediate class

ALNAIRS
EST-04225/E08 b 6.5.2008 cream
( Batist x Black Sunny Axy Alexa)
br. M Topaylova (UA)
o. Svetlana & Sergei Artjomov
disqualified


Open class

BASSTRICK'S GUCCI
FIN15537/08 b.19.12.2007 red
(Ch Simauta Dess Cassius x Ch Tatam Estrella)
br. Teija Valkama (FI)
o. Pirjo Harmoinen, Veijo Ahonen & Ilkka Lahti (FI)
EXC.1, BB-2, CAC, CACIB