Estonia, Tallinn
June 3, 2006

Estonia, Tallinn
BOB, BD1 - Fin & Est & Rus & Ltu Ch EstW-05 Jansagin Morris


Brace 1 BOB-Brace Brace-BIS3 - Pyöreän Talon Arctic Night & Jansagin Morris


Jun-CAC, Jun-BOB, BB1, BOS, Jun-BIS1 - Pyöreän Talon Arctic Night

Bis-Jun & Bis-Brace pictures by Nina Korelin
The latest from 2006

Estonia, Sillamäe» Estonia, Sillamäe
November 25, 2006

Estonia, Tartu» Estonia, Tartu
November 04, 2006

Estonia, Tallinn» Estonia, Tallinn
August 20, 2006
ESTONIAN WINNER 2006
 
Provided by Tarja Nordman

Puppy Judge: Saija Juutilainen (FIN)
Breed & Group Judge: Freddie Klindrup (DK)
BIS-Puppy & BIS-Junior & BIS-Brace Judge: Jaime Ganoza (PE)

 

Number of Chows entered: 12
Number of Chows shown: 11
--------------------------------


Dogs

Puppy Class

Fearless Heart Klondyke
(Rubin Asterhouse Sherif x Fearless Heart Anfissa)
br. Irina Zinovjeva
o. Kalju Laanemaa
Puppy 2 HP

Fearless Heart Image Cream King
(Bon Triumph Dariy Black King x Rubin Asterhouse Taezhnaja Skazka)
br. & o. Irina Zinovjeva
Puppy 1 HP BOB-Puppy BIS-Puppy 2


Bitches

Puppy Class

Fearless Heart Infanta Cream Dream
(Bon Triumph Dariy Black King x Rubin Asterhouse Taezhnaja Skazka)
br. & o. Irina Zinovjeva
Puppy 1 HP BOS-Puppy

 

Dogs

Junior Class

Cang Yin Shi Nan Zung Tzung Le
(Smooth Condenter of The Royal Club x Ai Bu Shi Shou Zung Tzung Le)
br. Daniela Söhl(D)
o. Katja Poutiainen & Arto Heininen (FIN)
Very Good 1


Champion Class

Fin & Est & Rus & Ltu Ch EstW-05
Jansagin Morris
(Rantatuulen Pandemon x Tuliketun Kulta-Pilvi)
br: Sanna Silvo (FIN)
o: Petri Nordman (FIN)
Exc.1 BD1 BOB


Bitches

Junior Class

Pyöreän Talon Arctic Night
(Jansagin Morris x Incipit Proxima)
br: Tiina Immilä-Karlsson (FIN)
o: Tarja & Petri Nordman (FIN)
Exc.1 Jun-CAC Jun-BOB BB1 BOS Jun-BIS1


Open Class

Flameborough Firedance
(Ikäneidon Omatunto x Flameborough Afrodance)
br. Minna Saivo (FIN)
o.Salka Pellikka & Mikko Häkkinen (FIN)
Very Good 3


Kuus'vuoren Elisan Bluestar
(Samsaran Hlittle Big Man x Tatam Muistojen Miska)
br: & o: Maija-Leena Järvinen-Kekäle (FIN)
Very Good 2


Fearless Heart Edwina
(Rubin Asterhouse Sherif x Fearless Heart Anfissa)
br. & o. Irina Zinovjeva
Very Good 1

 

Champion Class

Fin Ch Tatam Muistojen Miska
(Rantatuulen Pandemon x Tatam Tähtisäde)
br. Tarja Rouhiainen (FIN)
o. Maija-Leena Järvinen-Kekäle (FIN)
Exc.1 BB2 CAC New Estonian Champion


Fin Ch Yönhaltijan Ilkikuri
(Jansagin Miikkus x C'hengtus Creme Northern Light)
br. Eija Pyökäri (FIN)
ow. Briitta Hakala & breeder (FIN)
Exc.2 BB3

 

Brace Competition

Pyöreän Talon Arctic Night & Jansagin Morris
Brace 1 BOB-Brace Brace-BIS3

Fearless Heart Infanta Cream Dream & Fearless Heart Image Cream King
Brace 2